Tırnak MantarıTırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde ya da daha fazlasında ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Başlangıçta tırnaklarda beyaz ya da sarımsı bir görüntü oluşturabilir, zamanla lekenin boyutu artarak tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarını tamamen kaplayabilir. Tırnak mantarı ayak tırnaklarında ilerledikçe tırnakların kalınlaşmasına, şekil ve renk bozulmalarına neden olabilmektedir. Tırnak mantarı görsel anlamda hoş olmadığı gibi kişinin acıya maruz kalmasına da neden olur.

Tırnak mantarı tedavisi oldukça uzun bir süreç kaplayabilir. Fakat tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar ile oluşan mantarlardan tamamen kurtulmak mümkündür.

Tırnak Mantarı Belirtileri:

Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtiler vardır.

  • Tırnaklarda Kırılganlık
  • Tırnaklarda kalınlaşma
  • Renk ve şekil bozuklukları
  • Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık oluşması
  • Enfeksiyon nedeni ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarına dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Ancak küf ve mayalarda tırnak mantarı enfeksiyonlarına yol açabilir.

Tırnak Mantarının Yol Açtığı Hastalıklar:

Tırnak mantarı enfeksiyonları tırnaklarda küçümsenmeyecek kadar büyük bir hasara yol açabilir. Diyabet hastalarında, ilaç tedavisi uygulanan kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tırnak mantarı enfeksiyonları kangren gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tırnak Mantarı

/p>

Tırnak Mantarı Tedavisi:

Tırnak mantarı enfeksiyonları için uygulanan tedavi süreci oldukça uzundur. Doktor oral yolla alınabilecek ilaç tedavisini uygun görebilir. Ancak oral yolla alınabilecek ilaçlar için bir takım şikayetlerin açığa çıkması gerekmektedir. Bu şikayetler;

  • Yumuşak doku yangısı
  • Diyabet rahatsızlığı
  • Acı ve ağrılı tırnak enfeksiyonu olasılığı

Bu tarz şikayetleri olan kişilerde oral yolla kullanılan ilaçlar enfeksiyonun dağılmasına yardımcı olur. Tedavi genelde 3 ay kadar devam eder ve tedavi sonunda mantar enfeksiyonu tamamen kaybolur.

Tırnak mantarı için diğer bir tedavi yöntemi ise, Tırnak mantarı aşırı ilerlememiş ise, Tırnak cilası ile gayet iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Mantar nedeni ile hasar gören tırnaklara 1 gün ara ile sürülen ilaçlar bir hafta kadar uygulanır ve alkol yardımı ile temizlenir.

Topik ilaçlar ile yapılan tedavide, antifungal kremleri cilt çok kolay bir şekilde emebildiği için tedavinin süresini kısaltabilir. Tırnak mantarı kremleri ile de oldukça başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Tırnak ameliyatı ise, tırnak mantarı nedeni ile kişinin çok ağrı ve sancı çekmesi sonucu uygun görülebilir. Cerrahi işlem ile mantar enfeksiyonu bulunan tırnak alınır. Daha sonrasında çıkacak tırnak enfeksiyondan arınmış bir şekilde çıkmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 25.11.2013 06:09:11

Tırnak Mantarı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Tırnak Mantarı"

huseyin

Cevap Sayısı: 1
merhabalar arkadaslar
benim tirnaklarimda once sekildeyisiklikleri oldu sonra kirilmalar ve catlamalar oldu
doktora gittim tirnaklarimikesip getirmemi soylediler ve teste yolladilar sonucu geldi test sonucu mantair tabletverdiler
ellerimi cebime dahi koyamiyorum cenku tirnaklarim
elbiseme takiliyor
naparim bilmiyorum
avrupada saygilar sevgiler herkese

2016-04-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

Cevap Sayısı: 1
İlaçlar tesir etmiyor. 5 bin yıldır bilinen ilacı söyleyim. Zakkum yaprak, dal ve çiçeklerini havanda iyice dövün. Hafif islatın sonra bir bezle tırnaklarınıza kına yakar gibi sarın. Her hafta bunu tekrarlayın. Tırnak uzadığında temiz gelmeye başlar.

2016-01-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

AYHAN KESKİN

Cevap Sayısı: 1
tam on yıl mücadele ettim bu hastalıkla aklınıza gelen her türlü tedaviyi uyguladım. bitkisel, Lazer, ilaç, paraya kıydım uzman hekimlere gittim. sonuç olarak maalesef bu illetten kurtulamadım. ve en sonunda pes ettim ve bu hastalıkla artık yaşamayı öğrendim. kardeş kardeş yaşıyoruz. ben bu hastalığı tamamen iyileştirebilirim diyen bir hekim varsa ki olamaz. ben onun anlından öperim. boşuna uğraşmayın paranıza yazık.

2015-09-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

lale

Cevap Sayısı: 0
hamıleyken tırnak mantarı tedavısı olunabılırmı?

2015-09-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

sultan

Cevap Sayısı: 1
Benim ayağımın sağ baş parmağında var 1 yıldır ilaç kullanıyorum. Ancak çok yavaş cevap alıyorum. Başka alternatif bir şey önerebilir misiniz ?

2014-06-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Münevver

Cevap Sayısı: 0
El tırnağımda mantar var tedaviden cevap alamadım bana yol gösterin

2014-04-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ebu Cehil

Cevap Sayısı: 0
Benimde elimin baş parmağında bozukluk var fakat onu ben bu hale getirdim yedim üzerindeki tırnağı biraz düzeldi şu an ama hala bozuk bunun için ne yapabilirim?

2014-02-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ahuse

Cevap Sayısı: 0
en çok rahatsız verici şikayet. bakalım

2014-02-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 2
Tırnak Mantarı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Tırnak Mantarı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mantar Hastalıkları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018