Mantar.gen.tr https://www.Mantar.gen.tr Mantar Hastalıkları, Mantar Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, Mantar.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Candida Nedir https://www.Mantar.gen.tr/candida-nedir.html Fri, 09 Nov 2018 12:37:25 +0000 Candida Nedir; Candida, vücutta çoğalan bir mantarın adıdır. Orijinal ismi “Candidiasis” olup ona çok benzeyen küfler gibi çevremizde çokça rastlanılır. Bu türe dahil  olan “Candida Albicans” vücutta mukoza zarı Candida Nedir; Candida, vücutta çoğalan bir mantarın adıdır. Orijinal ismi “Candidiasis” olup ona çok benzeyen küfler gibi çevremizde çokça rastlanılır. Bu türe dahil  olan “Candida Albicans” vücutta mukoza zarı bulunan her organda bulunur. Örneğin; bağırsaklar, kulaklar, mesane, gözler, mide, ciğerler, vajina gibi organlarda. Vücudumuza bulunan milyarlarca organizma gibi bize faydası vardır. Görevi zararlı bakterileri bulup yok etmek olan Candida’nın biz hayatta iken asla çoğalmaması ve kontrolden çıkmaması lazımdır. Çoğalma işini, biz öldükten sonra gerçekleştirip vücudun parçalanıp yok olmasını sağlamak görevi için yapması gerekir.

Candida; maya formunda bir mantar çeşidi olup, vücutta kontrolsüz bir şekilde fazla çoğalır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Küçük bir mevcut olan yüzdesi, vücudun sağlığının zayıf olduğu bir dönemde, büyüme ortamı bulur ve sistemde etkin hale gelir. Aslında gerekli yerlerde az miktarda bulunması faydalı olduğu halde, bulunmaması gereken yerde bulunan ve olması gerekenden  fazla kontrolsüz bir şekilde çoğalan mikroorganizmalar sağlığımıza zarar vermeye başlar. Sağlıklı olan bağışıklık sisteminde olması gereken, doğru organizmalar doğru sayılarda vücutta doğru yerlerde bulunmasıdır. Sağlıklı diyet yapılması, sağlıklı besinler, detoks ve sağlıklı bağırsak florasının oluşturulması ömür boyu Candida kontrolünü sağlar ve bağışıklık sisteminin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Candida bir kere sisteme bulaştıktan sonra ondan kurtulmak aynı derecede zor olmaktadır. Ne yazık ki antibiyotik çeşitleri, aşırı şeker tüketimi ve diğer yapılan yanlış diyetler mayanın gelişimi için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Faydalı bakteriler bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kötü beslenme ve antibiyotikler sebebiyle bir kere dengesi bozulduğu zaman, Candida kontrolden çıkarak ciddi bir soruna dönüşür. Tedaviye dirençli birçok ağır hastalığın temelinde kandida yer almaktadır. Hafif rahatsızlıklar fark edilip erken tedavi edilirse, kişi gelecekteki birçok sorundan korunmuş olur. Bu hastalığı teşhis etmek genelde zor olduğundan, çoğu vaka teşhis edilene kadar ciddi bir sorun haline gelmiş olur. Candida'sı olan çoğu kişi yiyeceklere ve kimyasallara karşı hassasiyet geliştirirler. Çocuklarda Kandida semptomları, hiperaktiviteden, öğrenme bozukluklarına, tekrar eden kulak enfeksiyonlarından, bebek bezi kızarıklıklarına ve ishal ya da kabızlığa, iştahsızlığa ve uyku bozukluklarına kadar değişiklik gösterir. Yanlış beslenme,sezeryan doğumlar hem anne hem bebek için bağırsak florasının bozulması hatta candidanın hakimiyeti için en önemli etkenlerdir. Candida mantarlarının besin kaynağı şekerli gıdalardır. Rafine karbon hidratların fazla tüketilmesi candidalar için gerekli zemini hazırlar ve çoğalmaları hızla devam eder. Vücut candida yüzünden dengesini yitirdiğinde, birçok hastalık bunu fırsat bilmeye hazırdır. Aşırı ve gereksiz kullanılan antibiyotikler candida için gerekli ortamı hazırlar. Antibiyotiklere ek olarak Candida'nın artmasına neden olan diğer ilaçlar, bağışıklığı baskılayan belirli ilaç türleridir. Bu grup daha fazla, steroid ya da kortizon ilaçları olarak bilinmektedir, bu güçlü ilaçlar bağışıklık sistemini baskılarlar ve Candida olma olasılığını artırırlar.

]]>
Hamilelikte Mantar Tedavisi https://www.Mantar.gen.tr/hamilelikte-mantar-tedavisi.html Fri, 09 Nov 2018 22:31:48 +0000 Hamilelikte Mantar Tedavisi, hamilelikte görülen vajinal mantar enfeksiyonuna Candida Albicans tipi mantar sebebiyet vermektedir. Mantar vajina bölgesinde meydana gelerek enfeksiyon ortaya çıkarır. Vajinal mantar enfeksiy Hamilelikte Mantar Tedavisi, hamilelikte görülen vajinal mantar enfeksiyonuna Candida Albicans tipi mantar sebebiyet vermektedir. Mantar vajina bölgesinde meydana gelerek enfeksiyon ortaya çıkarır. Vajinal mantar enfeksiyonu gebe kadınlarda gebe olmayanlara oran ile daha sık görülür. Vajinal mantar, vagina da  “candida” türü mikroorganizmaların sebep olduğu bir enfeksiyondur. Halk diline “vajina mantarı, vajinal mantar, kandida enfeksiyonu”olarak geçen bu sorun tıbbi terminolojide “vaginal mycosis, vaginal candidiasis (vajinal kandidiyazis), mikotik vajinit, vajinal mikozis, vajinal candida enfeksiyonu" gibi isimler ile anılmaktadır.

Hamilelikte mantar tedavisi

 • Vajina bölgesi kuru tutulmalıdır
 • Özellikle Pamuklu iç çamaşırları giyinmeye özen göstermelidir.
 • Bilhassa yaz aylarında sıkı kıyafetler giyilmemeli ve bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • İç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir.
 • Yaz mevsiminde havuz veya denizden hemen sonra ıslak kıyafetler ile uzun süre kalmamalıdır.
 • Başkalarına ait kıyafetler ve bilhassa iç çamaşırları giyilmemelidir.
 • İç çamaşırları sadece sıcak suda yıkanmalıdır. İç çamaşırlarını kaynatmak ise daha da faydalıdır.

Hamilelikteki mantar enfeksiyonunun tedavisi için öncelikle doktor tarafından ilk teşhis koyulacaktır. Doktora danışmadan kişi mantar enfeksiyonuna kanaat getirmemeli ve ilaç almamalıdır. Teşhis konulduktan sonra krem, fitil ve ağızdan alınan ilaçlar ile tedavisi yapılır. Daha evvel de belirtildiği gibi gebelik süresince mantar enfeksiyonları daha çok ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi hamilelik sırasında hücresel tipte vücut direncinin gebelik materyalinin reddini engellemek  maksadı ile baskı altına alınmış olmasıdır.

Hamilelik boyunca meydana gelene mantar enfeksiyonlarında, lokal etkili (vajinal yoldan) bir takım mantar ilaçları (antimikotik ilaçlar) verilmektedir..

]]>
Temre https://www.Mantar.gen.tr/temre.html Sat, 10 Nov 2018 08:22:19 +0000 Temre, İnsanların cildi sürekli olarak her gün kirli havayla temas halindedir. Sağda solda otobüste yani kısacası dışarıda veya evde ellerimizi her yere değdiririz. Elimizi değdirdiğimiz yerlerde ise birçok bakteri vardır. Bu Temre, İnsanların cildi sürekli olarak her gün kirli havayla temas halindedir. Sağda solda otobüste yani kısacası dışarıda veya evde ellerimizi her yere değdiririz. Elimizi değdirdiğimiz yerlerde ise birçok bakteri vardır. Bu bakteriler temas yolu ile ellerime geçerek ellerimizden de yüzümüze veya vücudumuzun başka yerlerine geçip kalabilmektedir. İşte tam da bu sebepten ötürü bu bakteriler her türlü deri hastalığının nedeni ve sebebidir. Bu bakteriler ellerimiz aracılığı ile vücudumuzun herhangi bir yerinde termeye neden olabilmektedir. Temre, bir cilt hastalığı olup, ciltte irili ufaklı sivilce şeklinde yuvarlak, pütürlü, kırmızı lekeler oluşmasına neden olur. Bir deri hastalığı olan Temre’nin görülme sıklığı dünyada oldukça fazla bir oran gösterir. Cilt yüzeyinde kırmızı, yuvarlak ve pütürlü lekeler şeklinde beliren bu lezyonlara, kısaca Temre denir. Pek çok insanın karşı karşıya kaldığı bu deri hastalığı hemen hemen her yaştan insanda olabilmektedir. Temre hastalığı olan kişiler, bu hastalığın belirtilerinden çok büyük rahatsızlık duyarlar. Çünkü genelde el ve yüzde meydana gelirler. 

 Temre nedenleri
 • Hava kirliliği, 
 • Elleriniz ile her yere dokunmak özellikle açık alanlarda herkesin temas ettiği yerlere, 
 • Hijyen temizliğinin yapılmaması, 
 • Kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin fazla kullanılması, 
 • Çok hassas ciltlere sahip olmak bu nedenlerin başında gelir. 
Hastayı sıkıntı içerisine sokan bu pütürlü ve kızarık lezyonlar hastalarda psikolojik bir çöküntü yaratabilmektedir. Temre hastalığı halk arasında genellikle nazardan kaynaklanan bir deri hastalığı olarak bilinir. Bir çok cilt uzmanı ise, terme için ciltte meydana gelen tahriş nedeni ile oluştuğunu dile getirir. Ayrıca cilt bakımı için kullanılan zararlı ve yanlış kozmetikler veya kremlerden de kaynaklandığını söylemektedir. Bir deri hastalığı olan Temre için birçok tedavi şekli vardır bunlardan bir tanesi de bitkisel tedavi yöntemleridir.

Temrenin bitkisel tedavi yöntemleri
 • Kuzu kulağı ile sirke lapa yapılarak konur. 
 • Mersin yaprağı kaynatılır, birer bardak içilir. 
 • Sedef çiçegi, bal ile mayı yapılır ve sürülür. 
 • Günlük ve ördek yağı merhem yapılarak sürülür. 
 • Turp tohumu, sirke ile lapa halinde konur. 
 • Mersin yaprağı ,kaynatılır, birer bardak içilir. 
 • Kükürt tozu konur. 
 • Çöpleme sirke ile macun yapılarak kullanılır. Müsafi ile sirke yapılarak sürülür. 
 • Manda yağı tavuk yağı sürülür. 
 • Hardal ve sirke mayı yapılarak sürülür. 
 • Sedef çiçeği, bal ile mayi yapılır ve sürülür.
 • Nohut yağı konur ve sürülür. 
 • Sarımsak külü bal ile merhem yapılır ve sürülür.
 • Hüsnü Yusuf kökleri ve sirke merhem yapılarak sürülür. 
 • Turp tohumu, sirke ile lapa halinde konur.
 • Erik sirkeye batırılarak sürülür. 
 • Sarımsak külü bal ile merhem yapılır ve sürülür. 
 • Çöpleme, sirke ile merhem yapılarak kullanılır.
Temre, özellikle çocuklarda görülen bir deri hastalığı olmasına rağmen, bir çok yetişkin ve erişkinde de görülebilmektedir. Tüm bu bitkisel tedaviler tıbbi tedavilerin yanında uygulanabilir. Ayrıca cildiye hekiminin önermediği hiç bir bitkisel tedavi yöntemi bilinçsizce asla terme gibi deri hastalıklarında kullanılmamalıdır.
]]>
Nizoral https://www.Mantar.gen.tr/nizoral.html Sat, 10 Nov 2018 23:53:24 +0000 Nizoral, Etken maddesi ketokonazol olan Nizoral kremi ilacının kullanım amacı; mantarların cilt üzerinde büyüyüp çoğalmalarını engellemeye yarar. Ayak ve elin parmak arasında oluşan mantar hastalığı (tinea pedi Nizoral, Etken maddesi ketokonazol olan Nizoral kremi ilacının kullanım amacı; mantarların cilt üzerinde büyüyüp çoğalmalarını engellemeye yarar. Ayak ve elin parmak arasında oluşan mantar hastalığı (tinea pedis), koltuk altlarında ile kasıklarda görülen mantar hastalığı (tinea kruris), derinin kıvrım olan yerlerinde, tırnak ve nadiren de olsa iç organlarda oluşan mantar hastalıklarının (kutanöz kandidiyazis) tedavisinde kullanılır.  Ayrıca sarımtırak kahve ya da kahverengi lekeler nedeniyle oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor) ile saçlı, kıllı, yağlı deri bölgesinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) tedavisi içinde kullanılır.

Nizoral İle İlgili Bilgiler

 • İlaçta kullanılan etken maddeye karşı, olası bir alerji oluşursa, ilacın kullanılması önerilmez.
 • Cilt üzerinde oluşan mantarların büyüme ve çoğalmasını engelleyen bir kremdir.
 • Doktorun reçetede gösterdiği kullanım süresini dikkat ediniz. Kullanıma başladıktan hemen sonra iyileşme emareleri gözlenebilir. Nedeni enfeksiyon tamamen arınmadan iyileşme görülebilir.
 • İlacın uygulandığı bölgede tahriş, şiddetli yanma, kızarma, ağrı ya da sızı gibi benzeri bir durumla karşılaşıldığında ilacın kullanılmasını bırakıp, hemen doktorunuza başvurulur.
 • İlacı tedavi için uyguladığı cilt bölgesine en az üç saat su değdirilmez.
 • İlacı uygulaması yaptıktan sonra, kozmetik ürün veya güneş koruyucu kullanmak için en az 20 dakika beklenmelidir.
 • Tedavi esnasında, ciltte bozulmaya neden olacak, sert sabun, sert şampuan, saç boyası, tüy dökücü ile alkollü cilt ürünleri kullanmayınız.
 • İlacın  uygulamasının yapıldığı bölgenin hava almasını engelleyebilecek giysi giyilmemelidir. Bol ve pamuklu kıyafet giymelidir. Tedavi edilen yer ayaklar ise pamuklu çorap, terlik ya da hava dolaşımını rahatça sağlayacak ayakkabılar giyilmeli. Bölge genellikle kuru tutulmalıdır.
 • İlaç uygulaması başlamasından itibaren 2 hafta içerisinde iyileşme belirtisi görülmez veya Nizoralın uygulaması yapılan yerin daha kötüye gittiği görülürse kötüleşirse hemen doktora gidilmelidir.
 • Nizoral’ ın göz, burun ve ağza kaçırmamaya dikkat edilmelidir.
 • Nizoral ile tedavi müddeti iki veya üç haftadır. İnatçı enfeksiyonlarda ise (özellikle ayak ve el  parmakları arası) dört haftadır. Daha uzun süren tedavi de olabilmektedir.
 • Nizoral krem doktor tarafından teşhis edilmeyen, cilt hastalıkları için kullanılmaz.
 • Gebelik ya da emzirme dönemlerinde doktora danışmadan kullanılmaz.

Nizoral kullanım Şekli:

Doktorunuz Nizoral’ı nasıl reçete etti ise o şekilde kullanılması gerekir. Tedavinin devamı süresince doktor talimatlarına uyulur.

İlacın uygulanacağı bölge temizlenip, kurulanır. Parmakla az miktarda alınan Nizoral krem ilacı ince bir tabaka şeklinde rahatsız bölgeye yayarak hafif hareketler ile sürülür. Üzeri hava kapatmayınız veya bandaj yapmayınız. Tedaviden iyi bir sonuç alınabilmesi için ilacın düzenli bir şekilde yeterli miktarda kullanılır.


]]>
Sırtta Mantar https://www.Mantar.gen.tr/sirtta-mantar.html Sun, 11 Nov 2018 03:47:52 +0000 Sırtta mantar, insan vücudunda meydana gelen mantar hastalığının en çok karşılaşıldığı bölgelerden biridir. Son derece yaygın olarak görülen bu hastalık, sırt bölgesinin genellikle gizli bölgeler arasında olması nedeniy Sırtta mantar, insan vücudunda meydana gelen mantar hastalığının en çok karşılaşıldığı bölgelerden biridir. Son derece yaygın olarak görülen bu hastalık, sırt bölgesinin genellikle gizli bölgeler arasında olması nedeniyle diğer insanların çok fazla farkına varmadığı durumlardandır. Birçok mantar hastalığıyla aynı özellikleri gösteren sırt mantarı, yine aynı şekillerde tedavi edilerek ortadan kaldırılabilir. Fakat bu hastalık çok basit şekillerde diğer insanlara da bulaşabileceği için çok ciddi bir şekilde tehlike arz etmektedir. Bu nedenle hiçbir şekilde evde sırtta mantar sorunu yaşayan birinin kıyafetlerini, ve diğer kişisel eşyalarını kullanmamalısınız. Aksi durumlarda bu mantar hastalığının sizlere de bulaşması ihtimali yüksektir. Sırtta mantar sorunu olan bir kişide birçok farklı belirti ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu belirtiler insanlarda günlük yaşam kalitesinin çok ciddi bir şekilde zarar görmesine neden olarak insanların hayatını derinden etkilemektedir. Bu nedenle birçok kişide görülen bu hastalığın erkenden tedavi edilmesi hem sizler için hem de diğer insanlar için büyük önem arz etmektedir. İlerlemiş olan mantar hastalıklarında yapılacak olan tedaviler çok daha geç etki gösterdiği gibi bu hastalığın iyileştirilmesi de bir o kadar zor olacaktır. Bunun için sırtta mantar sorunu olan insanların bu durum için biraz daha özenli olmaları gerekmektedir. Bu hastalığın birçok belirtisi olduğu gibi birçokta nedeni bulunmaktadır. İnsanların birçok zaman düştüğü hatalar ya da birçok zaman karşılaştığı istemsiz durumlar sırt bölgesinde bu hastalığın oluşmasına neden olabilir. 

Sırtta mantar neden oluşur
 • Sırtta mantar probleminin en büyük nedeni aşırı terlemedir. Özellikle iş hayatının yoğunluğu nedeniyle özellikle sırt bölgesi çok terleyen insanlarda sırtta mantar problemi çok daha yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Bu nedenle aşırı terleme, sırtta bu gibi hastalıkların çok oluştuğunu göstermektedir. Eğer sizlerde de aşırı terleme sorunu varsa sık sık duş alarak bu durumu dengeleyebilirsiniz. 
 • Bazen de aşırı yüzme, insanlarda sırt mantarı oluşumuna neden olabilmektedir. Uzun süre su içerisinde kalma ya da diğer durumlardan dolayı bir cilt hastalığı olan sırtta mantar hastalığı oluşabilmektedir. 
 • Uzun süre duş almayan ve bu durumu alışkanlık haline getirmiş olan insanların sırt bölgelerinde bakteri artışı meydana gelir. Bakterilerin artması durumunda ise başta sırtta mantar olmak üzere çok çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle duş aralıklarını iyi ayarlamalısınız. 
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi sırtta mantar hastalığı son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle bir başkasından sizlere de bulaşma ihtimali çok yüksektir. Sırtta mantar sorunu yaşayan insanlara bu hastalık bulaşıcı yollarla geçmiş olabilir. Özellikle çevrenizde bu hastalıktan etkilenmiş olan insanlar varsa bu durumun gerçekleşme olasılığı çok daha yüksektir. 
 • İnsanlarda karşılaşılan bazı hastalıklar başta AİDS olmak üzere bu gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olarak bu hastalıkları birer belirti olarak gösterebilir. 
Sırtta mantar probleminin ortaya çıkardığı belirtiler:

Şiddetli kaşıntı: Mantar hastalığı ister sırt bölgesinde olsun ister vücudun diğer bölgelerinde olsun çok ciddi bir şekilde kaşıntı oluşumuna neden olur. Bu kaşıntılar kişinin bölgeyi kaşımasına rağmen çok daha fazla kaşınacağı için insanlarda çok ciddi olarak sorun haline gelir. Bu nedenle sırtta şiddetli kaşıntının bir mantar hastalığı belirtisi olduğunu düşünebiliriz. 
Kızarıklık ve dökülme: Kaşıntıların hemen sonrasında sırtta kepek oluşumuna benzer durumlar meydana gelecektir. Bu gibi durumlar direk olarak kızarıklığında görülmesine neden olacaktır.
Sırtta sulanma: Sırtın mantarlı bölgesinde kızarıklıklarla birlikte aynı zamanda sulanmalar meydana gelebilmektedir. Bu sulanmalar sırtta mantar hastalığında terleme şeklinde karşımıza çıkacaktır. 
]]>
Candida https://www.Mantar.gen.tr/candida.html Sun, 11 Nov 2018 07:38:54 +0000 Candida, enfeksiyonun yerine bağlı olarak adlandırılan ve sınıflandırılan bir enfeksiyon çeşididir. Kütanöz Candida enfeksiyonu olarak adlandırılan bu enfeksiyonda deri yüzeyinde özellikle sulu, pullu görünümde ve kır Candida, enfeksiyonun yerine bağlı olarak adlandırılan ve sınıflandırılan bir enfeksiyon çeşididir. Kütanöz Candida enfeksiyonu olarak adlandırılan bu enfeksiyonda deri yüzeyinde özellikle sulu, pullu görünümde ve kırımızı alanlar görülmektedir. İçi irin dolu yumrular şeklinde vücut yüzeyinde görülen Candida görünüm itibariyle rahatsız edici olmasının yanında kaşıntı ve deride yanmalara da sebep olabilmektedir.

Ağız ve boğaz yolunda görülen Candida mantar enfeksiyonlarının tespit ise boğaz yolunda gözle görülen kalın ve beyaz lekeler şeklinde olmaktadır. Genital bölgede meydana gelen Candida ise yoğun kıvamlı, beyaz akıntı olarak görülmektedir. Bu Candida enfeksiyonları titreme ve ateş gibi spesifik olmayan semptomlara da sebep olmaktadır. Bahsi geçen bu bölgeler dışında Candida belirtileri diğer organ ya da vücut kısımlarında pek belirti göstermemektedir.

Candida Belirtileri Nelerdir

 • Kaşıntılı deri
 • Etkilenen bölgede sıcaklık hissetmek
 • Kümelenme şeklinde lezyonların oluşması
 • Nemli bölgelerde görülen lezyonların oluşması
 • İçi irin dolu şişlikler
 • Sulu cilt
 • İltihaplı, kırmızı deri
 • Kızarmış cilt üzerinde pullu alanların oluşması
 • Tırnak şeklinde lezyonların etrafında belirtiler görülmektedir. 

Candida'nın ağız ve boğaz kısmında görülen ve pamukçuk şeklinde beliren Candidanın ise belirtileri daha farklıdır. 

Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Boğazda kızarıklık
 • Yutkunmada zorluk
 • Ağız ve dil kısmında ağrı ile birlikte yanma hissi
 • Ağız köşelerinde çatlaklık oluşumu

Candida Genital bölgede de belirtiler bulunur. Bu belirtiler ise;

 • Genital bölgede kaşıntı hissi
 • Etkilenen bölgede sıcaklık ve yanma duygusu
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı hissetme
 • Kırmızı ve iltihap dolu kızarık bir cilt görünümü
 • Şişlik
 • Kızarık cilt üzerinde pullu alanlar
 • Özellikle vajina bölgesinde yoğun kıvamlı beyaz akıntı

Candida enfeksiyonları her zaman gözle görülen semptomlara neden olmayabilir. Belirli bir bölgede meydana gelmediklerinde nonspesifik şekilde kişilerde bazı belirtilere neden olmaktadır.

Bu belirtiler ise;

 • Başarısı
 • Ateş ve titreme
 • Boyun tutulması
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Döküntüler

Şeklinde görülmektedir.

Candida her ne kadar fiziki semptomlarda kendini belli eden bir hastalık olmasının yanında hayatı etkileyecek ciddi belirtileri de bulunmaktadır.

 • Konuşmalara o anda yanıt verememek
 • Ani davranış değişikliği
 • Halüsinasyon görme
 • Göğüs ağrısı
 • Göğüs sıkışması
 • Çarpıntı hali
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Ani denge kaybı
 • Ciddi karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Olağan dışı sinirlilik
 • Ense sertliği veya ensede şiddetli ağrı şeklinde yaşamı kötü yönde etkileyecek belirtileri de bulunmaktadır.

Candida'nın tedavi edilmesinde en büyük etken yeme alışkanlığının düzenlenmesi gerekmektedir. Özellikle şekerli yiyeceklerin beslenme programından kaldırılması gerekmektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirici özel gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir. Sindirim sistemindeki faydalı bakterileri çoğaltarak zararlı kolonilerden kurtularak da Candida'nın bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Candida mantarıyla mücadele etmede özellikle bağışıklık sistemini stabil tutabilmek açısından vitamin ve mineral desteğinin tam olması gerekmektedir. C vitamini, D vitamini, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum Candida'nın düşman yiy]]> Oceral https://www.Mantar.gen.tr/oceral.html Sun, 11 Nov 2018 14:19:37 +0000 Oceral içerisinde oksikonazal etken madde barındıran bir tür deri ilacı. Bu ilaç sprey şeklinde kullanıma sunulmaktadır. Genel kullanım alanı el veya ayak parmaklarında oluşan mantar hastalıkları ve kasık bölgesinde meydana ge Oceral içerisinde oksikonazal etken madde barındıran bir tür deri ilacı. Bu ilaç sprey şeklinde kullanıma sunulmaktadır. Genel kullanım alanı el veya ayak parmaklarında oluşan mantar hastalıkları ve kasık bölgesinde meydana gelen mantar rahatsızlıklarıdır. Bunların dışında tırnaklar ve kıvrımlı yerlerdeki mantara benzer yaralar, cilt döküntüsü ve deri lekeleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde de tercih edilmektedir. 


Oceral İçeriğindeki Maddeler ve Kullanımı

Oceral içerisinde ana madde olarak oksikonazal madde içerir. Bu madde mantar rahatsızlıkların tedavisi için ana etkendir. Bunun yanı sıra yoğunluğu için benzil alkol ve etanol de bulunur. Oceral sprey rahatsızlığın bulunduğu alanlara rahatlıkla uygulanabilmesi için bu şekilde sunulmuştur. Sprey özelliği sayesinde kıvrımlı alanlara dahi ilaç nüfuz edebilmektedir. Oceral sprey kullanmadan önce mutlaka içeriğindeki maddelere karşı alerjinin olup olmadığı bilinmelidir. Aksi taktirde daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Oceral spreyi hamilelerin kullanabilmesi için öncelikli olarak doktorlarından onay alması gerekmektedir. Yine aynı şekilde doktor kontrolünde tavsiye üzerine kullanılması uygundur. Çünkü ilaç vücut tarafından emileceğinden içeriğindeki oksikonazol maddesi anne sütüne geçebilmektedir. Bu yolla da bebeğe ulaşarak bebeğe zarar verebilmektedir. Oceral spreyin günlük hayatı olumsuz etkileyecek herhangi bir yanı yoktur. Bu nedenle günlük işlerinizi aksatmadan gerçekleştirebilirsiniz. Oceral sprey dışında başka ilaçlar da kullanılacaksa yine bu konuda bir doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır. Oceral sprey gerekli olan bölgeye her doz için en fazla iki kez sıkılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu dozdan fazla kullanılmamalıdır. Bununla birlikte oceral spreyin gereken süre dışında kesmeden kullanımına doktor kontrolünde devam edilmelidir.

Oceral Sprey Yan Etkileri

Oceral spreyin farklı yaş gruplarına göre farklı etkiler gösterebileceği göz önünde bulundurulduğundan. 12 yaş ve altı hastalar için oceral krem ilacının kullanılması daha mantıklı olmaktadır. Bu şekilde ilacın yan etkileri de azaltılmış olmaktadır. Bunların haricinde yapılan testler sonucunda nadir de olsa şu yan etkiler görülebilmektedir;
 • Uygulama alanı çevresinde kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Yanma hissiyatı
 • Solunumda sıkıntı yaşama
 • Nefeste darlık
 • Boğazda şişme
 • Göğüste sıkışma
 • Vücut sıcaklığının artması
 • Nefes darlığına bağlı boğulma hissi
 • Baş dönmesi
 • Çarpıntı
 • Burunda kaşıntı
 • Gözde kaşıntı
 • Sürekli hapşırma hissi
 • Burunda akıntı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ancak bu rahatsızlıklar çok az bir ihtimal olarak görülmektedir. Çünkü aşırı alerji durumlarında kendini göstermektedir. Bu yan etkilerden herhangi birisi oluşmuşsa derhal oceral ilaç konusunda doktora danışmak gerekmektedir.
]]>
Genital Bölgede Mantar Tedavisi https://www.Mantar.gen.tr/genital-bolgede-mantar-tedavisi.html Sun, 11 Nov 2018 23:57:36 +0000 Genital bölgede mantar tedavisi, bir çok bayanın yaşadığı sorunlardan biri olan mantar çok çabuk bulaşan ve çabuk ilerleyen bir hastalıktır. Mantar olan kişilerin öncelikle genital bölge temizliğine çok dikkat etmelidir. Sık Genital bölgede mantar tedavisi, bir çok bayanın yaşadığı sorunlardan biri olan mantar çok çabuk bulaşan ve çabuk ilerleyen bir hastalıktır. Mantar olan kişilerin öncelikle genital bölge temizliğine çok dikkat etmelidir. Sıkça çamaşırını değiştirmeli ve genital bölgesini ıslak bırakmamalı banyo sonrası iyi kurulanmalıdır. Mantarlar ıslak bırakılan bölgede çok çabuk üreyip dağılır. Bu sebepten dolayı ise mantar hastalığı olan kişiler ise bunu fark ettikleri an zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına giderek hemen muayenesini yaptırmalıdır. Muayene sonrası doktorun size uygulayacağı tedavi uzun sürebilir. Çünkü genital bölgede mantar tedavisi uzun sürebilir. Ayrıca mantar olan kişinin genital bölgesinde kaşıntı ve yanma olur. Bu nedenle tedavide kullanılan ilaçlar kaşıntı ve yanma giderici olur. Ayrıca doktorunuzun size uygulayacağı tedavi ve öneriyi dinlemeli çünkü mantar bulaşıcıdır.

Bayanlarda oluşan mantar kişi evli ise mutlaka eşinin de tedavi görmesi gerekir. Çünkü eşlerin birbirine bulaştırması olasılığı yüksektir. Bu nedenle iki tarafın tedavi görmesi eşler için sağlık açısından önemlidir. Tek görülen tedavi ise eşin biri iyileşse bir diğerinden cinsel yol ile bulaşması mümkündür. Bu nedenle mantar tedavilerinde kişiler evli ise iki kişinin tedavi görerek iyileşmeleri sağlanır. Mantar tedavilerinde genel olarak doktorun uygulayacağı bayanlar için genital bölgede fitil, krem ağız yolu ile alınan tablet haplar kullanılmaktadır. Mantar tedavisinde en önemlisi ilaçlar düzenli ve aynı saatlerde kullanılmalıdır hasta aksi taktirde ilacı düzensiz uygular ise iyileşme süreci uzar. Bu aşamada tedavi olumlu cevap vermez.

Genital bölgede mantar nasıl anlaşılır ve tedavisi nasıl uygulanmalı: günümüzde çok yaygınlaşan hastalık ise öncelikle bir kaşıntı ve kabarma şeklinde genital bölgede ortaya çıkar ve mantar olduğu anlaşılır. Bu olayın net mantar olduğunu anlamak için kadın doğuma gidilerek bir muayene olunmalıdır. Kararı doktorunuz belirler kişi eğer mantar ise önlemi alınmalıdır.  Kaşınan mantar ise bir enfeksiyondur, kişi mantar olan bölgeyi kaşır ise bu enfeksiyon dağılarak üremektedir. Ayıca idrar yapıldığı taktirde yanma, ağrı, kaşıntı artar bazı zamanlarda is genital bölgede oluşan mantar sebebi ile kadınlarda akıntı olması fazlalaşır. Bu durumda ise mantara sebebiyet verecek olaylara maruz kalınmamalıdır. Kişinin öncelikle kişisel bakımına dikkat etmesi ve iç çamaşırını kaynatarak ve ütüleyip giymesi gerekir. Mantar tedavileri genel olarak kişinin yapılan muayenesi sonrası verilen fitil ve krem gerek görülür ise hastaya antibiyotik uygulanır. Günümüzde ilerleyen tıp sayesinde hastaların mantar tedavileri en geç bir haftalık sürede iyileşme görülebilir. Fakat genital bölgede mantar tedavisi sonrası tekrar olması mümkündür. Tedavilerin zamanı önemli ayrıca kişiler iyileşme sonrası mantar tekrar etmemesi için önlemini alması gerekir. Hasta ilaçlarını düzenli kullanmalı ve pamuklu iç çamaşır tercih edilmeli ve kişinin eşyalarını kendisi dışında kimse kullanmamalıdır. Hasta iyileştiğinden emin olsa bile kontrole giderek yada arada bir muayene olarak kendini korumalıdır.
]]>
Ovadril https://www.Mantar.gen.tr/ovadril.html Mon, 12 Nov 2018 23:28:33 +0000 Ovadril; Ekzama, güneş yanığı, böcek sokması, alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntı, pişik tedavisi, anüs çatlakları, kozmetik ürünler ile temizlik ürünlerine bağlı olarak ciltte gelişen tahr Ovadril; Ekzama, güneş yanığı, böcek sokması, alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntı, pişik tedavisi, anüs çatlakları, kozmetik ürünler ile temizlik ürünlerine bağlı olarak ciltte gelişen tahriş, kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan deri döküntüleri, cilt çatlakları gibi rahatsızlıklarda kullanılan losyon şeklindeki ilaç. 

Ovadril'in etken maddeleri Çinko oksit, Difenhidramin hidroklorür ve Lidokain hidroklorürdür. İçeriğindeki bu kimyasallar ile vücuttaki sinir sinyallerini kısa bir süreliğine engelleyerek lokal anestezi sağlar. Ovadril bu etkisi ile alerjiye bağlı gelişen, böcek sokmaları ile ortaya çıkan, su çiçeği gibi hastalıklarla tetiklenen kaşıntı hissini ortadan kaldırarak rahatlama sağlar. 

Ovadril Kullanımı; İlacın uygulanacağı bölge temizlenerek cildi daha da tahriş etmeyecek şekilde hafif dokunuşlarla kurulanır. İlaç çalkalanarak kullanılacak bölgenin büyüklüğüne göre avuç içine dökülür ve ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye sürülür. Üzeri hava almayacak şekilde kapatılmaz, bandajlanmaz. Gerekli görülen durumlarda gün içerisinde birkaç defa kullanılabilir. İki kullanım seansı esnasında en az 3 saat beklenmelidir. 

Gebelik döneminde Ovadril Kullanımı; Vücut çatlakları üzerindeki etkisinden dolayı kozmetik olarak da ilgi çeken Ovadril'in gebelik sürecinde uygulanması konusunda yeterli araştırma yapılmamış olmakla birlikte emzirme dönemindeki annelerin sütüne karıştığı bilinmektedir. Bu yüzden gebelik sürecinde ve gebelikten sonra emzirme devam ettiği sürece kullanılması önerilmez. Ancak emzirme dönemi bittikten sonra meme ucu çatlaklarında ayrıca doktorun uygun gördüğü durumlarda gebelik kaşıntısını gidermek için reçete edildiği de bilinmektedir. Gebeliğin 8. ayından itibaren ve emzirme süreci boyunca anne adayı meme ucuna zeytinyağı uygulaması yaparak çatlak oluşumunu azaltarak ağrılı meme sendromunu yenebilir. Gebelik sürecinde doktorun bilgisi dahilinde kullanılmaması tavsiye edilir.  

Ovadril'in diğer bir kullanım alanı ise bebek bezlerinden kaynaklanan pişiklerdir. Pişiğin olduğu bölgedeki yangıyı alarak bebeğin rahatlamasını sağlarken aynı zamanda içerdiği Çinko oksit sayesinde bebeğin cildini yeniler. Kullanımı esnasında pişik olan bölgenin hava alması sağlanmalı, Ovadril sürüldükten sonra 5 dakika iyice emilmesi beklenmeli ve bebek bezi sıkıca bağlanmamalıdır. Hızlı iyileşme için Ovadril sürülen bölge kuru tutulmalıdır. 

Ovadril'in bir diğer özelliği ise cilt yüzeyindeki kızarıklıklar, deri tahrişleri, güneş yanıkları üzerinde etkili olmasıdır. Özellikle güneş yanıklarında kullanımı sırasında bölgeyi çok ovuşturmadan ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Açık yaralarda kullanılması istenmeyen etkiler gösterebilir. 

Bilinen yan etkileri; Yaygın olarak görülen bir yan etkisi olmamakla birlikte aşırı kullanımı sonucu iyileştirmesi için sürdüğünüz bölgeyi daha da tahriş edebilir. Kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. İlacın göz, ağız ve burun içine kaçınınız.. İlacın bu bölgelerle teması halinde bol su ile yıkayınız. Ovadril kullanımında 3 haftada bir sonuç elde edemezsiniz ya da kullanılan bölgede hassaslaşma fark ederseniz ilacı kullanmayı kesiniz, doktor tavsiye ile aldıysanız doktorunuzu konu hakkında bilgilendiriniz. 
]]>
Candida Albicans Belirtileri https://www.Mantar.gen.tr/candida-albicans-belirtileri.html Tue, 13 Nov 2018 22:14:30 +0000 Candida Albicans Belirtileri: Candida enfeksiyonu semptomları enfeksiyonu bağlı olduğu yere göre değişir. Kutanöz candida belirtileri deri üzerinde kırmızı, sulu ve pulu şekiller olarak tespit edilir. Candida belirtileri ayrıca i Candida Albicans Belirtileri: Candida enfeksiyonu semptomları enfeksiyonu bağlı olduğu yere göre değişir. Kutanöz candida belirtileri deri üzerinde kırmızı, sulu ve pulu şekiller olarak tespit edilir. Candida belirtileri ayrıca içi irin dolu yumrulara sebep olur. Boğaz ve ağızdaki candida mantar enfeksiyonları özellikle gözle görülen beyaz ve kalın lekeler olarak gözle görülür. Genital kısımda oluşan candida enfeksiyonlarında ise özellikle kıvamlı, yoğun ve beyaz akıntıya neden olur. Bebeklerde veya yetişkinlerde oluşan bazı pişikler de candida mantarı yüzünden meydana gelir.

Candida Albicans Belirtileri: Deride oluşan Candida enfeksiyonlarında rastlanan bazı karakteristik özellikler şunlardır;Hastalıktan etkilenen bölgede sıcaklık hissi, ıslak bölgelerde görülen lezyonlar, kümelenme halinde lezyonlar,içi irin dolu şişlikler,kaşıntılı deri, kırmızı ve iltihaplı içi sulu cilt,kızarmış cilt üzerinde pullu alanlar oluşması. Pamukçuk Mantarının Ortak Belirtileri; Candida mantarı pamukçuk  olarak bilinen ağız, burun ve boğazda enfeksiyona neden olabilir. Ağız yada dilde ağrılı yanma hissi oluşması, yutma zorluğu, kızarıklık ağız köşelerinde yarılma ve çatlama, kalınlaşmış ve beyaz renkte ağız içinde veya dil üzerinde görülen yamalar. Genital Candida mantarının ortak belirtileri: Etkilenen bölgede sıcaklık veya yanma hissi, kaşıntı hissi, cinsel ilişki esnasında ağrı, idrara çıkma ile meydana gelen ağrı, kırmızı, iltihaplı ve sulu cilt, Kızarmış cilt üzerinde pullu alanlar, şişlik, süzme peynir benzeri bir yapıda kalın, beyaz vajinal akıntı. Sistemik Candida Mantarının Ortak Belirtileri:Enfeksiyonlar her zaman semptomlara neden olmaz. Sistemik candida enfeksiyonlarının belirtileri şunlardır: Ateş ve titreme, baş ağrısı, kas veya eklem ağrısı, boyun tutulması, döküntü şeklinde olur.

Candida Albicans Belirtileri: İnsan hayatını tehdit eden ciddi belirtiler; Bazı durumlarda, Candida yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Şayet siz ya da sizinle beraber olan birinde bu hayatı tehdit eden belirtilerden herhangi bir tanesi varsa derhal tıbbi yardım alın: Konuşmalara cevap vermeme, bilinç ya da uyanıklık halinde değişim, mental durum veya davranışlarında anı değişiklik, sayıklama, letarjive hezeyanlar. Göğüs ağrısı, göğüs basıncı, göğüs sıkışması, çarpıntı, azalmış idrar yapma, yüksek ateş, aşırı karın ağrısı, baş dönmesi veya ani denge kaybı, aşırı baş ağrısı, çocuklarda normalden fazla  sinirlilik ve kötü beslenme, normalin dışında ense sertliği ve ensede ağrı olarak kendini göstermektedir. 
]]>
Anüs Mantar https://www.Mantar.gen.tr/anus-mantar.html Wed, 14 Nov 2018 05:27:54 +0000 Anüs mantar problemi, günümüzde genç ya da yaşlı olan herkeste meydana gelen bir problemdir. Bu problemin meydana gelmesi durumunda beraberinde birçok farklı problem meydana gelmektedir. Meydana gelen problemler tamamen anüs mantar s Anüs mantar problemi, günümüzde genç ya da yaşlı olan herkeste meydana gelen bir problemdir. Bu problemin meydana gelmesi durumunda beraberinde birçok farklı problem meydana gelmektedir. Meydana gelen problemler tamamen anüs mantar sorununun belirtisi olarak görüldüğü için yapılan tedavilerle bu problemlere de çözüm aranmaktadır. İnsanlarda anüs bölgesi yapı itibari ile diğer birçok organdan daha fazla nem üretmektedir. Üretilen nemin yanı sıra sürekli olarak diğer bölgelere göre daha terli olan anüs bölgesinde bu etkenlere bağlı olarak çok çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu hastalıklar arasında önemli bir yer tutan hastalık ise anüste oluşan mantar hastalığıdır. Mantar hastalığının bulaşıcı özelliği nedeniyle bu hastalık çok daha ciddi bir hal alarak sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle diğer aile bireylerinin de bu hastalıktan etkilenme ihtimalleri yüksektir. Anüs mantar sorunu, bazı yönleriyle vücudun diğer bölgelerinde oluşan mantar probleminden daha iyi olurken bazı yönleriyle de diğer mantar hastalıklarından daha kötü özellikler göstermektedir. Anüs mantar probleminde meydana gelen hastalık dışarıdaki insanlar tarafından görünmeyen bölgelerde olduğu için insanlarda herhangi bir estetik probleme neden olmaz. Bu nedenle psikolojik olarak kişiler daha rahat olurlar. Bunun yanında anüs mantar sorunun meydana gelen mantar hastalığı anüs bölgesinde olduğu için kişiler diğer insanlara bu hastalığın varlığını söyleyememektedir. Hatta bazı insanlar doktorlara bile bu rahatsızlıklarını belirtmekten çekinirler. Bu nedenle siz siz olun ve meydana gelen anüs mantar problemi için doktorunuza en kısa zamanda başvurun.

Anüs mantar nedenleri nelerdir

Terleme: Anüs mantar rahatsızlığı insanlarda meydana gelme nedenleri arasında en önemli etken anüs bölgesinin sürekli olarak terlemesidir. Özellikle iş hayatı yoğun olan insanlarda anüs bölgesinde bu şekilde terlemeler meydana gelir ve buna bağlı olarak bakteri oluşumu artar. Bu durumlarda anüs mantar sorunu kaçınılmaz olabilir. 
Eksik hijyen: Bu duruma neden olan bir diğer etken ise tabi ki anüs bölgesinde meydana gelen hijyen eksikliğidir. İnsanların boşaltım işlemleri sonrasında anüs bölgelerini yıkamamaları ya da çok temiz bir şekilde yıkamayan insanlarda bu hastalık meydana gelebilmektedir. Eğer hastalığın nedeni bu durum ise tabi ki yapılması gereken en önemli şey hijyen kurallarına biraz daha özen göstermektir. 
Bulaşıcı etken: Bu hastalık tamamen bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle en küçük temasta bile bir başka kişiye geçer. Doğrudan ya da dolaylı olarak meydana gelen temas durumlarında bu hastalığın insanlarda görülme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle sizlerde anüs mantar sorunu yaşayan insanlara biraz daha dikkat etmelisiniz. 
Yanlış iç çamaşırı: Doğru iç çamaşırların kullanılmaması durumunda da bu hastalık çok sık bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle de naylon kumaşlardan yapılan iç çamaşırları, insanlarda ciddi bir şekilde bakteri artışına neden olur ve bu şekilde hastalıkların oluşmasına neden olur. 

Anüs mantar belirtileri nelerdir
 • Kaşıntı,
 • Soyulma,
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Şiddeti az bile olsa deri ağrısı,
 • Kepeklenme
 • Sulanma
Tedavi: 
Anüs mantar probleminin tedavisi, direk olarak ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve bazı kremler, insanlarda ciddi bir şekilde fayda oluşumuna neden olur. Buy ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlar, anüs mantar sorununun en fazla bir hafta içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Hastalık ortadan kalksa bile kesinlikle anüs mantar sorunu için kullandığınız ilaçları kullanmayı bırakmamalısınız. İlaçlarınız tam olarak bitene kadar bu ilaçları kullanmaya devam edin. 
]]>
Makatta Mantar https://www.Mantar.gen.tr/makatta-mantar.html Wed, 14 Nov 2018 14:37:59 +0000 Makatta Mantar, Makat ve çevresi yapısı itibariyle oldukça nemli olan bir bölge olmasına karşılık diğer nemli bölgelere oranla mantar hastalığı bu bölgede makat bölgesinin yapısını korumakla görevli olan salgılar sayesind Makatta Mantar, Makat ve çevresi yapısı itibariyle oldukça nemli olan bir bölge olmasına karşılık diğer nemli bölgelere oranla mantar hastalığı bu bölgede makat bölgesinin yapısını korumakla görevli olan salgılar sayesinde çok az rastlanır. Bu salgılar mantar etkenlerinin bu bölgeye yerleşip çoğalmasına engeller. Ancak sık olmasa da bazı kişilerde ortaya çıkan makatta mantar sorunu direkt olarak hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve bedensel sorunların yanında psikolojik olarak da kişiye büyük sıkıntılar yaşatır. Birçok hastalıkta olduğu gibi makatta mantar hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir Çünkü mantar makat bölgesinde yayılmaya devam ettiği sürece tedavi daha da zorlaşır ve iyileşme süresi uzar. Bu sebeple makat bölgesinde en ufak bir belirti görüldüğünü zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Makatta mantar belirtileri, makat mantarının en büyük belirtisi kaşıntıdır. Makatta oluşan kaşıntı insanın her yerde olur olmaz karşısına çıkar ve zor duruma düşmesine sebep olur. Buna bağlı olarak kaşıntıdan dolayı oluşan tahrişten kaynaklanan kanamalar görülebilir. Bu belirtilerin yanı sıra makat etrafında kalınlaşma ve sertleşme, dış basuru andıran meme görünümü, iç çamaşırı kirletecek kadar akıntıya benzeyen cilt salgısı, pis koku tahrişten kaynaklanan hafif derecede ağrı, acı ve yanma, makat çevresinde ufak çatlaklar ve kızarıklık gibi belirtiler makatta mantar belirtileri arasında sayılabilir.

Makatta mantar tedavisi, seyrek de olsa bazı kişiler de görülebilen bu sağlık problemi doktorun reçete edeceği mantar kremleri ile tedavi edilebilir. Kullanılan bu kremlerden sonra hastanın şikayetleri tamamen düzelebilir. Tedavinin hastalığın yeniden tekrar etmesini engellemek amacıyla 6-8 hafta daha uzatılması gerekir. Çünkü mantar makat bölgesindeki cilt altına yerleşmiş olabilir ve tedavinin tam olarak uygulanmaması mantarın yeniden ortaya çıkmasına sebep olabilir. Mantar tedavisine başlandıktan sonra kaşıntı etkisinin geçmesi için 15 gün gibi bir zaman dilimi gereklidir. Bu zaman içerisinde mantardan kaynaklanan kaşıntıyı gidermek için mantar kremlerinin yanı sıra iki üç gün boyunca kaşıntıyı azaltmak için tedaviler yapılabilir. Makatta kaşıntının tedavi etmek için doktorunuz aynı zamanda bazı kaşıntı ilaçları da reçete edebilir. Bu ilaçlar kaşınma hissini kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren büyük bir oranda azaltır ve hastanın rahatlamasını sağlar. İlaç ve krem tedavilerinin yanı sıra makat bölgesinde cildin temiz ve kuru tutulması ve dışkılama sonrasında makat bölgesinin ılık su ile temizlenmesi gibi önlemler alındığı takdirde hastanın şikayetleri daha da azalır.
]]>
Anal Mantar https://www.Mantar.gen.tr/anal-mantar.html Wed, 14 Nov 2018 21:43:54 +0000 Anal mantar; hemen hemen her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Aslında mantar rahatsızlıkları vücudun her bölgesinde görülen bir hastalıktır. Anal bölgesi, insan vücudunun yapısı gereği sürekli nemli olan bir bölgedir. B Anal mantar; hemen hemen her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Aslında mantar rahatsızlıkları vücudun her bölgesinde görülen bir hastalıktır. Anal bölgesi, insan vücudunun yapısı gereği sürekli nemli olan bir bölgedir. Bu sebeple vücudun diğer bölgelerine göre mantar hastalığı daha çok görülmektedir. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda kişiye psikolojik olarak da büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Diğer hastalıklar da olduğu gibi, bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Çünkü anal bölgesindeki bakteriler yayılma gösterdikçe tedaviler zorlaşacak ve zaman alacaktır. Bu sebeple en küçük belirtilerde doktora gidilmelidir. Doktorun verdiği mantar ilaçlarını düzenli kullandığınızda bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Anal mantar belirtileri:
 • Anal mantarın en büyük ve ciddi belirtisi kaşıntı sorunudur. Bu sorun insanların olur olmaz her yerde karşısına çıkarak kişiyi zor duruma düşmesine sebep olmaktadır.
 • Anal mantarı tedavi edilmediği zaman hızlı bir şekilde ilerleyerek derinin pullanmasına ve dökülmesine sebep olur. Bu aşamada tedavi oldukça zorlaşır.
 • Anal mantarın diğer bir belirtisi kızarıklıkdır.
 • Bu hastalıktaki son belirti ise, kişilerde görülen yanma durumlarıdır. Özellikle dışkılama sonrasında bu yanma durumu daha da artmaktadır.
Anal mantar hastalığının oluşmasındaki en önemli neden kişiler de hijyen eksikliğidir. Özellikle çocuklarda çok sık görülür. Bağırsak içerisinde bir çok zararlı ve faydalı bir çok bakteri bulunur. Anal bölgenin temiz tutulmaması durumunda bu bakteriler mantar oluşumuna sebep olabilir. Anal mantar hastalığına yakalanmanın bir diğer nedeni ise, insanların giymiş olduğu kalitesiz kumaşlardan yapılmış iç çamaşırlarıdır. Bundan dolayı pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. 

Anal mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Başkalarıyla aynı kıyafetlerin giyilmesi de anal mantarın kişiden kişiye bulaşmasına neden olur. Kişiye özel kıyafetler olmalıdır.
]]>
Travogen https://www.Mantar.gen.tr/travogen.html Wed, 14 Nov 2018 22:49:38 +0000 Travogen haricen kullanılan bir tür krem ilaçtır. İçeriğinde izokonazol nitrat bulunan bu krem çoğunlukla mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Genel kullanım alanı için belirtilen rahatsızlıklar mantar, maya, küf Travogen haricen kullanılan bir tür krem ilaçtır. İçeriğinde izokonazol nitrat bulunan bu krem çoğunlukla mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Genel kullanım alanı için belirtilen rahatsızlıklar mantar, maya, küf olarak ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra deride pullanma varsa bu tür rahatsızlıklarda da kullanılır. İçeriğinde bulunan diğer maddeler polisorbat, setostearil alkol sorbitan monostearat, vazelin, demineralize su ve parafin olarak belirtilmiştir.

Travogen Kullanımı ve Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Travogen deri üzeri rahatsızlıkların tedavisi için kullanıldığı için, doktorun belirlediği dozlar dışında kullanılmaması gerekmektedir. Ancak genel kullanım tavsiyesi 1 doz olarak belirlenmiştir. Bunun dışında doktorlar tarafından bu doz artırılabilmektedir. Tek dozda ilacın kullanım süresi 2 hafta kadardır. Ancak uzun süreli rahatsızlıklarda bu süre uzayabilmektedir. Travogen kullanımı sonrası rahatsızlık geçse dahi bazı durumlar için iki hafta da kullanımı nadir de olsa tavsiye edilmektedir. Travogen krem uygulanacak yüzeye uygun miktarda sürülerek ilaç yedirilir. Eğer travogen kremin günlük kullanım dozu unutulduysa diğer günün dozuna ilave yapılmamalıdır. Normal şekilde kullanıma devam edilmelidir.

Travogen krem genel olarak etken maddeleri zarar vermeyen bir ilaçtır. Bu nedenle herhangi bir alerjik rahatsızlık varsa kullanmadan önce bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer içeriğindeki izokonazol nitrat için alerjiniz varsa kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunların dışında travogen kullanımı konusundaki tavsiyeler şunlardır;
 • Yüz kısmına uygulama yaparken göze sürmekten sakınılmalıdır.
 • Tedavi süresince kullanılan kişisel eşyalara travogen krem bulaşmışsa (havlu, iç çamaşır gibi) bu eşyaların iyice kaynatılarak yıkanması tavsiye edilir.
 • El ve ayak parmak aralarındaki yaraların tedavisi için bol miktarda travogen krem uygulanır
 • Travogen krem uygulamadan önce uygulanacak alanın önceden güzelce temizlenmesi daha uygundur. Bu sayede ilacın etkisi de artırılmış olur. 
 • Travogen kremin yiyeceklerinize bulaşmamasına dikkat ediniz.
 • Hamile ve emziren kadınların kullanımı konusunda doktorlarından tavsiye almaları gerekmektedir.
Travogen Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi travogen kremin de bir takım yan etkileri bulunabilmektedir. Ancak bu yan etkiler çok düşük ihtimalli olarak ortaya çıkmaktadır. Travogen krem kullanımı sonrası nadir olarak kullanım alanı çevresinde kızarıklık, yanma hissi, hafif kabarma gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.
]]>
Ketoral https://www.Mantar.gen.tr/ketoral.html Thu, 15 Nov 2018 05:39:17 +0000 Ketoral, Etkin maddesi ketokanazol olan, çeşitli mantar türlerine ve egzamaya yol açan Pitirosporum Oval'e karşı kullanılan tıbbi sentetik bir üründür. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini, çoğalmalarını ve üremeler Ketoral, Etkin maddesi ketokanazol olan, çeşitli mantar türlerine ve egzamaya yol açan Pitirosporum Oval'e karşı kullanılan tıbbi sentetik bir üründür. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini, çoğalmalarını ve üremelerini engelleyerek mantar enfeksiyona bağlı oluşan sıkıntıları gidermekte kullanılır. Ketoral, ilaç sanayi içinde mantarların yayıldıkları bölgeler baz alınarak kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla krem, şampuan, tablet ve fitil şeklinde üretilmektedir.  
Krem şeklinde üretilen Ketoral, el ve ayak parmakları üzerinde oluşan tinea pedis türü; kasıklarda ve koltuk çevresinde ortaya çıkan tinea kruris türü; cilt üzerinde kahverengi ve sarımtrak lekeler bırakan pitriyazis versicolor türü ve yağlı kıllı deri bölgelerinde görülen seboreik dertatit türü mantarlara karşı kullanılır. Deri üzerine ince bir tabaka halinde sürülen Ketoral krem kısa bir zaman içinde etkisini göstererek mantarın neden olduğu kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüleri gibi sıkıntıları ortadan kaldırır. İyileşme belirtileri görülmeye başladıktan sonra krem hemen bırakılmamalıdır. Bölgedeki mantar tamamen temizlenmezse yeniden ortaya çıkabilir, ilaca karşı bağışıklık kazanacağı için yeniden ortaya çıktığında iyileşme süresi uzayabilir. Bu yüzden tamamen iyileştiği düşünülse bile krem hafifçe ve miktarı azaltılarak sürülmeye devam edilmelidir. Krem olarak sürülen Ketoral en az 3 saat su ile temas etmemeli, ilaç uygulandıktan sonra kozmetik ürünler en az 5 saat geçmeden kullanılmamalıdır. İlaç kullanıldıktan sonra hava alması önemlidir o yüzden bölgenin hava almasını engelleyecek kıyafetler giyilmemeli bölge sargı ile kapatılmamalıdır. El ve ayaklarda görülen mantarlar inatçı karakterli olabileceğinden tedavi süresi 4 haftayı geçebilir. 3 hafta boyunca kullanıldığı halde gerileme görülmeyen durumlarda doktora müracaat edilmelidir. 

Ketoral Yan Etkileri; arasında aşırı kullanım sonucu yanma hissi yarattığı bilinmektedir. 

Şampuan şeklinde üretilen Ketoral; seboreik egzama ve kepek sorunlarında kullanılmaktadır. Saçlı bölgelerde oluşan mantarların gelişmesini önler. Kaşıntıyı gidererek deri üzerinde oluşan lezyonların hızla gerilemesini sağlar. Şampuanın başlangıç döneminde haftada 2 kez kullanılır. Hasta bölgeler 3-5 dakika arasında köpükle bekletilir. Başka ürünlerle kullanılmaması tavsiye edilir. Lezyonlu bölgede kullanılan havlu her kullanımdan sonra kaynatılmalıdır. Yutulması durumunda mide yıkaması sodyum bikarbonatla yapılmalıdır. 

Tablet şeklinde üretilen Ketoral; akciğer, yemek borusu, sırt, eklemler, boğaz ve ağız içi gibi bölgelere yerleşen mantarların gelişimini durdurur.  İlaç kullanımında dikkat edilecek noktalar 1 büyük su bardağı ile birlikte ve yemekten hemen sonra alınmalıdır. Karın ağrısı, dil ve dudaklarda kuruma, mide bulantısı, kusma ilacın olası yan etkileri arasındadır. Tabletin kullanımı sırasında mide asitini azaltan gıdalar ile ilaçlar kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbreklerde mantar dışında başka hastalıklar varsa, mantar şikayeti ile gelen kişinin öncesinde kalp ritm bozuklukları gibi hastalık geçmişi varsa tabletin kullanılması önerilmez. 

Fitil şekline üretilen Ketoral; ilacın etken maddesi ketakanazoldur. Vajinada kronikleşmiş olan akut mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Vajinal mantarlar inatçı yapılı mantarlar olup bağışıklığın düşmesi, stres ya da yorgunlukla yeniden tekrar edebilir. Vajinal mantarlara yol açan temel nedenleri şeker hastalığına bağlı olarak vajinal salgılarda şeker seviyesinin artması, gebeliğe bağlı olarak vajina Ph dengesinin bozulması, doğum kontrol hapları ile vajinal floranın değişime uğraması yer alır. Ketoral fitil bağışıklık sistemi zayıflığını fırsat bilen bu tür mantarların tedavisinde etkin bir rol oynar. Gece yatmadan önce vajina içine yerleştirilen fitil hafif karın ağrılarına neden olabilir. İlacın kullanımı süresince vajinal bölgeye sabun, tüy dökücü krem, vajinal şampuan kullanılmaz. Temizlik bol s]]> Dirsekte Mantar https://www.Mantar.gen.tr/dirsekte-mantar.html Fri, 16 Nov 2018 00:49:41 +0000 Dirsekte Mantar, Mantarlar deride oluşan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçüklükte olan organizmalardır. Bu organizmalar her yer olabilir. Özellikle ayakkabı ve terliklerde ve genel kullanıma açık olan yerlerde bulunur Dirsekte Mantar, Mantarlar deride oluşan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçüklükte olan organizmalardır. Bu organizmalar her yer olabilir. Özellikle ayakkabı ve terliklerde ve genel kullanıma açık olan yerlerde bulunur. Mantar çok hızlı üreyebilen bir organizmadır. Bulaşıcıdır. Mantar hastalığına yakalanmamak için günlük yaşamda hijyene çok dikkat etmek gerekir. Genellikle kalabalık ortamlarda üremesi daha kolaydır. O nedenle ortak kullanım alanlarında kişisel eşyalar iyi muhafaza edilmelidir. Vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan mantar bulaşıcı olduğu için vücudun diğer bölgelerine da kolaylıkla yayılabilir. Mantarların üremek için sıcağa ve neme ihtiyacı vardır. O nedenle duşlardan mantar kapılma olasılığı diğer alanlardan daha çoktur. Duşların yanı sıra havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, spor salonları, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları mantarların üremesi için oldukça elverişli yerlerdir. Mantar özellikle kıvrımlı deri bölgelerine yerleşir. Bu bölgelerin başında dirsek gelir. Daha sonra diz, boyun bölgeleri, ayak ve eller sıralanabilir.  
 
Dirsekte Mantar Belirtileri ve Tedavisi 

Dirsekte mantar sıklıkla egzama hastalığı ile karıştırılır. Egzama hastalığı çeşitli genetik ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkan iltihaplı ve alerjik bir deri hastalığıdır. Egzama hastalığında sulu yaralar görülebilir. Fakat mantarda bu tür belirtiler bulunmaz. Mantar belirtileri dirsekte genellikle küçük ve yuvarlak şeklinde yaralar halinde görülür. Genellikle kırmızı renkli ve pul puldur. Lekeler giderek büyüyerek oval bir leke şekline döner. Daha sonra lekenin ortası etrafında küçük şekilli bir yara bırakarak iyileşir. Mantarın olduğu yerler kaşıntı hissi vermesi nedeniyle genellikle tahriş olur. Kaşıntı hissi ilerleyen zamanlarda rahatsız edici bir hal alarak kişinin gün içi dinlenmesine bile engel olabilir. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar cildi kuruttuğu için dirsekteki mantarın daha çok acı vermesine neden olur. Derinin dış etkenler harici fazla kurumaması için duş alırken sıcak su yerine ılık su kullanılmalıdır. 

Gün içi dirsekler kuruduğu zaman nemlendirici kullanılabilir. Enfekte olmuş bölgeye merhem sürerken hijyen kurallarına oldukça önem verilmelidir. Mantarın farklı bir bölgeye sıçramaması için genellikle eldiven kullanılarak merhem sürülmelidir. Mantarın olduğu bölge her zamankinden çok daha hassastır. Örneğin dirseklerin masaya konması gibi basit bir hareket mantarın kişiye acı vermesi için yeterlidir. Farklı bir bölgedeki mantarın teması o bölgede yeni bir mantar oluşumu için yeterlidir. Ayrıca enfekte olmuş bir kişi yakın temas yoluyla mantarı temas yoluyla başka birine geçirebilir. Mantar hastalığı üzerinde çok fazla kıl olmayan cilt derisinde daha sık görülür. Özellikle askerlerde, sporcularda, gençlerde, çocuklarda ve genel olarak fazla terleyen kişilerde mantar enfeksiyonları çok daha belirgindir. Yaz aylarında derinin uzun süre oluşan terden arındırılmaması da dirsekte mantar oluşması için bir nedendir. Mantar hastalığı tedavi edilmezse aylar veya uzunca süreler devam edebilir. Dirsekte mantar sıklıkla mantar üzerine sürülen kremler, losyonlar, spreyler ile tedavi edilir. Antibiyotik gibi ağızdan ilaçlarda alınabilir. Fakat mantar üzerine sürülen merhemler mantar tedavisinde daha güçlü etkilere sahiptir. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Mantara en iyi gelen bitkisel çözüm sarımsaktır. Mantarların çoğalmasını engeller ve kaşıntıyı hafifletir. Birkaç diş sarımsağın ezilerek mantarlı bölge üzerinde gezdirilmesi yeterlidir. Zerdeçal da mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Mantarların küçülmesinde kullanılır. Toz zerdeçal birkaç damla su ile birlikte iyice karıştırılarak kalın bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur mantarların üzerine konur ve kuruması için beklenir. Yaklaşık 15 dakika sonra ılık su ile durulanır.

]]>
Mantar Spreyi https://www.Mantar.gen.tr/mantar-spreyi.html Fri, 16 Nov 2018 03:18:02 +0000 Mantar Spreyi, El ve ayak parmakları arasında oluşan mantar hastalıkları, tırnaklarda nadir olarak iç organlarda görülen mantar hastalıkları, kasık arası ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları tedavisi ile ilgili k Mantar Spreyi, El ve ayak parmakları arasında oluşan mantar hastalıkları, tırnaklarda nadir olarak iç organlarda görülen mantar hastalıkları, kasık arası ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları tedavisi ile ilgili kullanılan ilaç yöntemidir. İlacın etkili maddesi oksinazol nitrattır. Eger ilacın etkili maddesine alerjiniz varsa ilacı kullanmayınız. Ciltte oluşmuş mantarın daha fazla büyümesini engellemek için kullanılan ilaçtır. Mantar ve bakterilerin ciltte oluşturduğu enfeksiyonları önler. 

Mantar Spreyi Kullanım Şekli:
 • İlacın uygulandığı alanın hava almasını önleyecek kıyafetler giyilmemelidir. Eğer uygulandığı yer ayak ise sandalet vb. ayakkabılar tercih edilmeli, pamuklu çorap giyilmeli ve ayağın terlemesinin önüne geçilmelidir. 
 • Eğer ilacı genital bölgeye uygulanacaksa, bölge bir süre açık tutulmalı ve ilacın içinde bulunan tahriş edici etkisi olan alkolün uçmasını beklemeye özen göstermelisiniz. İlaç genital bölgeye önce krem formunda, daha sonra sprey şeklinde kullanınız.
 • Uygulandığı bölgede kızarıklık, yanma, tahriş, ağrı gibi yan etkilerin olması durumunda kullanımı hemen bırakılmalı ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.
 • İlaç uygulanmaya başladıktan kısa bir süre sonra bile etkisini gösterip mantarı küçültebilir. Yalnız doktorunuzun önerdiği tedavi süresinden önce tedaviyi sonlandırmayınız. Çünkü enfeksiyon tam temizlenmemiş olabilir. 
 • Gebelik ve emzirme döneminde doktor kontrolü dışında kullanılması uygun değildir.
 • Göz, burun, ağız içi gibi bölgelerden uzak tutmalıyız. Bu bölgelere teması halinde bol su ile yıkamalıyız.
 • İlaç tedavisine başlandıktan sonra 15 gün içinde iyileşme görülmezse yada mantar daha çok azarsa doktora başvurulmalıdır.
 • İlaç doktorunuz tarafından önerilen şekilde kullanılmalıdır.
 • Uygulanacak bölgenin temiz ve kuru olmasında dikkat edilir. Sprey olan ilaçta  tedavi edilecek yüzeyi ve çevresini ıslatacak şekilde sıkılır. Üzeri kuruması için açık bırakılmalı kesinlikle hava almayacak şekilde kapatılmaz. Tedaviden iyi sonuçlar alınması için kesinlikle doktorun önerdiği süre ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
 •  İlacı kullanacağınız yer elleriniz dışında bir bölge ise elleri mutlaka bol su ile yıkamalısınız.
 • Eğer ilacı bir doz kullanmayı unutursanız hatırladığınız anda kullanabilirsiniz. Eğer diğer doz kullanımının saati geldiyse unuttuğunuz dozu kullanmayınız. İlacın fazla doz kullanılması veya doz aşımının yan etkisine rastlanmamaktadır.
İlacın kullanımında çok ciddi yan etkiler görünmemektedir. Kızarıklık, yanma, tahriş, ağrı veya sızı gibi yan etkiler görülürse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Çoğu zaman çok ciddiye alınan bir rahtsızlık değildir, Yalnız devamlı bir yerlere sıçrayarak çoğalması, iç organlarımıza bile sıçrayacak olması ihtimali ciddiye almamız gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle bir an önce uzman bir doktora başvurulmalı ve ilaç tedavisine doktorun önerdiği süre ve düzenli olarak uygulamak gerekmektedir.
]]>
Dudak Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/dudak-mantari.html Fri, 16 Nov 2018 05:42:06 +0000 Dudak Mantarı: Dudakların üzerinde ve dudak etrafında görülen bir rahatsızlıktır. İnsanların dudaklarında bir çok şekilde  görülen bu mantar bulaşıcı özellikler gösterdiği için son derece dikkat edilmesi gereken rahats Dudak Mantarı: Dudakların üzerinde ve dudak etrafında görülen bir rahatsızlıktır. İnsanların dudaklarında bir çok şekilde  görülen bu mantar bulaşıcı özellikler gösterdiği için son derece dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bazen aft, uçuk ve dudak hastalıkları sonrasında görülen bu sorun özellikle dış güzelliğe çok önem veren insanlarda büyük sorun yaratmaktadır. Bulaşıcı özellik gösteren bu hastalık insanlarda herhangi bir ağrı sızı göstermese bile kişilerde estetik olarak  büyük etkiler yapmaktadır.Kişilerde sıklıkla rastlanan bu hastalık bazen büyüyerek dudağın çevresini kaplayabilir. Bu sebeple dudak mantarında önemsememezlik yapılmamalıdır. Genellikle erken farkına varıldığında çok daha kolay bir şekilde atlatılan bu sorunlar kişilerde tedavilerin çok daha hızlı cevap vermesini sağlamaktadır. Bu sebeple erken müdahale çok büyük öneme sahiptir.Büyük araştırma konusu olan dudak mantarı hastalığı çoğunlukla hijyen sebebi ile oluşsa da bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı ailenizde ya da diğer samimi olduğunuz kişilere de bulaşabilmektedir Düğünlerde, bayramlarda çok fazla bulaşma riski olan bu rahatsızlık genellikle öpücük ile bulaşıyor olsa bile aslında bu virüsleri taşıyan kişilerin kullandıkları malzemelerin ve ev eşyalarının kullanılması halinde de çok fazla şekilde görülebilir. Mantar rahatsızlığının oluşmasında birçok etken rol almaktadır. bu etkenler arasında çevresel etkenler ve kişisel etkenler yer almaktadır.

Dudak mantarı:Nedenleri; Mantar sorununun görülmesinde en büyük sebep  biraz önce de belirttiğimiz gibi kişisel temizlik önemli rol oynamaktadır. Özellikle sık olarak sex partneri değiştiren insanlarda görülen bazı bakteriler dudak ve etrafında hızla çoğalarak farklı hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Aslına bakarsanız bu durumda direk olarak temizlik ile ilgilidir. Bakterilerden uzak durmak için yüzümüzü sık olarak yıkamak ve bazı konularda dikkatli olunmak bu tür hastalıkların oluşumundan sizleri koruyabilir. Bir diğer sebep ise ağızda ve dudaklarda çıkan dudak çatlaması, uçuk, aft ve diğer hastalıkların iyileşme sürecinde enfeksiyonların yayılması durumudur. Bu gibi durumlar kişilerde genellikle uzun süreler almaktadır. Ortaya çıkan dudak ve ağız hastalıkları doğru tedavi edildiği zaman bu gibi hastalıkların meydana gelmesine neden olmadan kolayca ortadan kalkar. Dudak mantarına sebep olan bir diğer durum ise bağışıklık sisteminin zayıf düşmesidir. Bu durum toplumda oldukça yaygın olarak görülür. Bazen çocuklarda rastlanılan dudak mantarının en büyük sebebi bağışıklık sisteminin zayıf olması durumudur.  Dudak mantarı bazı insanların sürekli olarak ilaç kullanmalarından dolayı da meydana gelebilmektedir. Kalp, tansiyon ve buna benzer hastalıklar nedeni ile sürekli ilaçlar kullanmak zorunda kalınıyorsa bu ilaçlar yan etki olarak dudak mantarına sebep olan enfeksiyonların oluşumunu hızlandırabilir. 

Dudak mantar: Tedavisi; Hastalığın tedavisi genellikle dudak mantarına sebep olan virüslerin yok edilmesi ile kolayca oradan kaldırılmaktadır. Ama bulaşıcı özellik göstermesinden dolayı bayağı inatçı olan bu virüsler yerinde yapılan tedavilere yenik düşerler. Kullanılan mantar kremleri ve mantar ilaçları çok kolay bir şekilde sorunun çözümünü sağlamaktadır.Bu gibi hastalıkların önlenmesi için kişiye de bazı görevler düşmektedir. Kişinin sürekli vitamin kullanması dudak mantarı sorununu ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bol bol meyve ve sebze tüketmek sureti ile sorunu daha hızlı çözebilirsiniz. Son olarak tıbbi tedavilerin yanında bitkisel yollar ve diğer doğal tedavi yöntemlerini kullanarak sorunları rahatça çözebilirsiniz.  
]]>
Doğal Mantar Tedavisi https://www.Mantar.gen.tr/dogal-mantar-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 19:30:22 +0000 Doğal Mantar Tedavisi, Mantar deride pembe lezyonlara ve bununla birlikte kaşıntıya sebep olan bir enfeksiyondur. Sık olarak ayak parmaklarında görülür. Saçın içinde çıkan mantarlar ise saçta dökülmeye yol açtığı için "s Doğal Mantar Tedavisi, Mantar deride pembe lezyonlara ve bununla birlikte kaşıntıya sebep olan bir enfeksiyondur. Sık olarak ayak parmaklarında görülür. Saçın içinde çıkan mantarlar ise saçta dökülmeye yol açtığı için "saçkıran" olarak bilinir. Mantar hastalığında ilaçla tedavinin yanında bitkisel tedavide hastalığı iyileştirmede etkilidir.

Doğal mantar tedavisinde iyileşme sürecini hızlandıran ve iyi gelen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Sarımsak: Kötü bir kokuya sahip olsa da mantar tedavisi için çok etkilidir. Mantarın büyüyüp çoğalmasını ve kaşıntıyı azaltır. Uygulanışı; birkaç diş sarımsak ezilerek hastalık görülen bölge üzerine ince bir tabaka halinde sürülerek 10 dk. bekletilir. 

Fesleğen:  Fesleğen de sarımsak gibi tedavide oldukça etkilidir. Saçkıran tedavisi için özellikle tavsiye edilir. Uygulanışı; Bölgenin büyüklüğüne göre taze fesleğen yaprakları suyun içerisinde ezilir ve su hastalık olan bölge üzerine dökülerek kuruması beklenir. Günde bir kaç kez uygulanabilir. Kaşıntıya da iyi gelir.

Sirkeli Su: Sirke asitli içeriği sayesinde mantara iyi gelen başka bir çözüm yoludur. Uygulanışı; sirke bir çorba kaşığı tuzla karıştırılarak kremsi bir madde elde edilir. Bu madde mantarlı bölgeye uygulanır, 5 dk. bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Hiç su kalmayacak şekilde kurulanır ve bu işleme düzenli olarak bir hafta devam edilirse izler de de azalma görülür.

Zerdeçal: Başka bir etkili tedavi yöntemi de zerdeçaldır. Zerdeçal doğal antiseptik özelliğine sahip olduğu için pek çok hastalıkta kullanılır. Uygulanışı; toz zerdeçal üzerine biraz su eklenir ve kremsi madde elde edilir, bu madde hastalık görülen bölgelere uygulanır ve 15 dk. bekletilir. Kuruyan madde bol su ile durulanarak temizlenir.

Aloevera Jeli: Bu jel, genel cilt bakımında kullanılsa da mantarı hafifletmek için de kullanılabilir. Anti mantar ve antiseptik özelliği vardır. Uygulanışı;bitkinin kökleri kesilerek içindeki jel çıkartılır. Jel doğrudan hastalık olan bölgeye uygulanır. Durulamaya gerek yoktur.

Hardal: Hardal özellikle saç kıran tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir. Bir kaşık yağı bölgeye döküp yarım saat beklettikten sonra yıkayarak temizlenir. Uygulamanın etkili olabilmesi için birkaç hafta düzenli olarak uygulamak gerekir. 

Çay ağacı Yağı: Çay ağacı yağı da tedavi yöntemlerinden biridir. Uygulanışı: Bir miktar yağ pamuk yardımı ile bölgeye sürülür. Mantarın yayılmasını durdurur ve küçülmesine yardımcı olur.

Papaya: Etkili yöntemlerden biride papayadır. Cildin yumuşak ve parlak görünmesini sağlar. Uygulanışı; dilimler halinde kesilen papaya hastalık olan bölge üzerine uygulanır. Kaşıntı ve yanmayı hafifletir.
]]>
Candida Diyeti https://www.Mantar.gen.tr/candida-diyeti.html Fri, 16 Nov 2018 19:52:59 +0000 Candida Diyeti; Vücutta doğal olarak bulunan fakat bağışıklık sisteminin zayıflaması, düzensiz ve sağlıksız beslenme ile hızla çoğalan sindirim sistemi üzerindeki Candida türü mantarı normal seviyeye çekmek için yapılan Candida Diyeti; Vücutta doğal olarak bulunan fakat bağışıklık sisteminin zayıflaması, düzensiz ve sağlıksız beslenme ile hızla çoğalan sindirim sistemi üzerindeki Candida türü mantarı normal seviyeye çekmek için yapılan sağlıklı beslenme kürüdür.  Candida tüm canlılarda bulunan zararsız bir maya bakterisidir. Fakat antibiyotik ilaçların daha kullanımının artması, katkı maddesi ile hazırlanan gıdalar, rafine şeker tüketimi, hatalı uygulanan diyetler ve şehir kültürünün etkisiyle son yıllarda tehlikeli boyutlara varabilen sağlık sıkıntılarına neden olmuştur. 

Candida Diyeti Ne Zaman Yapılmalı; Candida mantarı genellikle sindirim sistemini hedef alan sinir sistemi ve kaslar üzerine yerleşen bir mantar türü olduğundan çoğalmaya başladığında bazı belirtiler ortaya çıkar. En sık rastlanan belirtileri hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik, gaz, uyku bozukluğu, hafıza zayıflığı, uyuşma, karın ağrısı, sinirlilik hali, depresyon, baş ağrısı, koordinasyon bozukluğu, cilt yüzeyinde döküntü ve bozulmalar,  vajinal mantar enfeksiyonları, sürekli idrara çıkmadır. Yine de mantarın varlığından emin olmak için evde küçük bir test yapılabilir. Sabah uyanır uyanmaz temiz bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu doldurun. Ağzınızda iyice tükürüğünüzü biriktirin ve suyun üzerine bırakın. Suyu 1 saat boyunca her 15 dakikada bir gözlemleyin. 1 saatin sonunda suyun dibinde bir tortu oluşmuş ve suyun üst kısmında kalan tükürükten ince lifler ip gibi sarkıyorsa sıkıntılarınızın nedeni Candida mantarıdır. Mantarın daha fazla yayılmaması için doktordan yardım istenmeli ve Candida Diyetine başlanmalıdır. Doktorunuz muhtemelen antifungal bir ilaç reçete ederek bu diyeti uygulamanızı önerecektir. 

Candida diyeti uygulanıp mantar tedavi edildiğinde aynı zamanda Lupus, Kolit, Crohn hastalığı da geriler. Yapılan araştırmalar mantar tedavi edildiğinde bu hastalıklarda da iyileşme olduğunu göstermiştir.  

Candida Diyetinde Ne Yenir; Antibiyotik ve hormon içermeyen etler haftada bir kere tüketilebilir. Organik-soğuk sıkım yağlar, rafine olmayan tam tahıllar, şekersiz maden suları, organik sebzeler, tatlandırılmamış ve işlem görmemiş kuru yemişler, bağırsak florasını düzenleyen kefir, ev yapımı turşu gibi probiyotikler, soğan sarımsak, kekik, rezene gibi antifungal besinler diyetin temel gıdaları arasındadır. Sabahları bir su bardağı içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmek de mantarları azaltmaya yardım eder.  

Şeker tüketimi diyet sürecinde en aza indirilmeli hatta doğal meyveler yoluyla alınan şeker dışında şeker tüketilmemelidir. Çünkü şeker mantarın çoğalması için gerekli ortamı sağlayan temel besinlerden biridir. Vücudun mineral dengesini bozar ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Doğal yollarla alınan kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ile proteinlerin emilimini engeller. Sağlıklı bir insanın bile günlük şeker tüketimine dikkat etmesi çok önemliyken Candida mantarı hızla çoğalan bireyler şekeri kesinlikle tüketmemelidir. 

Candida mantarı karbonhidratlardan beslenen bir mantar olduğu için karbonhidrat tüketimi de Candida diyeti boyunca en aza indirgenmelidir. B, C,D, E vitaminleri yönünden zengin gıdalar almak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacak ve diyetin amacına uygun şekilde mantarı azaltacaktır. 
]]>
Kedi Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/kedi-mantari.html Sat, 17 Nov 2018 12:06:41 +0000 Kedi Mantarı, Kedilerde görülen mantar tırnağın, derinin ve kıl köklerinin mantar enfeksiyonudur. Kedilerde  mantar sıklıkla sonbahar aylarında ve bir yaşından küçüklerde daha sık görülür. Mantar tedavisinde en önemli hu Kedi Mantarı, Kedilerde görülen mantar tırnağın, derinin ve kıl köklerinin mantar enfeksiyonudur. Kedilerde  mantar sıklıkla sonbahar aylarında ve bir yaşından küçüklerde daha sık görülür. Mantar tedavisinde en önemli husus hijyen ve doğru teşhistir. Mantar enfeksiyonu uzun tüylü kedilerde daha sık görülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kedilerde de yoğun olarak rastlanır. Kedilerde, deri üzerinde hastalığa sebep olan ve olmayan birçok mantar türü bulunur. Bazı mantarlar kediler ve insanlar için tehlike oluşturmaz. Bazıları da kedi derisi üzerinde enfeksiyon meydana getirir. 
Kedilerden alınan kültür örneklerinin sonucu on günde çıkmaktadır. Mantar kedilerin tüyleri ve tırnakları üzerinde yaşar. Kümeler halinde oluşur ve sadece mikroskop ile görülür.

Kedi Mantarı Belirtiler

Bölgelerde pullanma ve yanık görülebilir. Mantar, kedilerde pek çok belirti ile kendini gösterebilmektedir. Baş, boyun, kulak dipleri, patiler ve kuyruk kısımlarına yerleşebilir. Mantar genç veya yaşlı farketmeksizin tüm kedilerde görülebilir. Petshop, kedi barınakları gibi yerlerde yayılma oranı daha fazladır.Dökülme sınırları belli ve noktalar şeklindedir ve bu tüysüz alanlar zamanla büyüyerek birbiri ile birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık diğer belirtilerdir. Hastalık genelde hızlı yayılır erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Kedi Mantarı Neden oluşur

Kediler de mantar, ya kediler arası etkileşimle yada ortak kullanılan malzemelerle bulaşır. Bazende kedinin kendi durumunda bozukluk, ithal edilmiş kedi, başka hastalıklar sonucu zayıf düşmüş olması da mantar kaynağı olabilir. Mantar hastalığı tedavisinden bir kaç ay sonra hastalık yediden çıkabilir.

Neler Yapılmalıdır Kedilerde mantar hastalığı sık olarak görülen deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Klinik vakalarda bir an önce pire tedavisi yapılmalı, tüylerin ise elektrikli süpürgeyle vakumlanması gereklidir. Tedavi sırasında hasta kedi tek bir odaya konulmalı ve bu odadan çıkarılmaması önemlidir. Eğer kedinizde böyle bir rahatsızlıktan şüphe duyarsanız vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız gereklidir.

Kedi Mantarı Tedavi
 • Çevre dezenfekte edilmelidir.
 • Veterinerinizin önereceği bir ilaçlı şampuan ile bir süre yıkama yapmalıyız.
 • Kortizon kesinlikle kullanılmamalı bu tür mantarlarda kortizon mantarı azdırmaktadır.
 • Tedavi süreci iki ay kadar sürebilir, kedinin bulunduğu ortam sık sık dezenfekte edilmelidir.

Cildi hassa insanlara bulaşma ihtimaline karşı dikkat edilmeli, sağlıklı bir cilde bulaşması zor bir rahatsızlık türüdür.
]]>
Göz Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/goz-mantari.html Sun, 18 Nov 2018 12:05:50 +0000 Göz mantarı, genel itibariyle alerjiler nedeni ile ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir cisme (alerjen) bağışılık sistemi tepki verdiği anda histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmalara ne Göz mantarı, genel itibariyle alerjiler nedeni ile ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir cisme (alerjen) bağışılık sistemi tepki verdiği anda histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmalara neden olur. Göz mantarı ile hepimiz zaman zaman karşılaşırız. Toz gibi küçük maddeler nedeniyle gözlerimizde birkaç dakika süren kaşınma hisleri ortaya çıkarabilir. Ancak, bazı sağlık problemleri saatler, günler, hatta ayları bulan kaşıntıya neden olabilir. Bunlar çoğu zamanda tıbbi bakıma ihtiyaç duyulan durumlardır.

Göz Mantarı Nedenleri 

Mevsimsel Alerjiler; Yılın belli dönemlerinde ortaya çıkan mevsimsel alerjiler göz mantarına neden olabilir. Bahar nezlesi mevsimsel alerjilerin klasik bir durumudur. Vücut havadaki polene tepki verdiği zaman ortaya çıkar. Farklı polenler insanları da farklı etkilediği için, sizin gözleriniz kaşınır iken, göz alerjisi problemi olan bir kişide bu sorundan aynı anda etkilenmeyebilir.

Sürekli Alerjiler; Bu alerjiler tüm yıl boyunca devam edebilir. Kapalı ortam alerjisi olarak da adlandırılır. Çünkü ev tozu belirtilerin temel sebebidir. Ev tozu mantar sporlarını, hayvan kepeğini ve küfü de tuttuğu için ve bu maddeler bağışıklık sisteminizin tepki vermesine sebep olduğu için alerjiye vesile olur. Ayrıca spesifik bazı tetikleyicilerinde göz mantarına neden olduğunu fark edebilirsiniz.

Yabancı Maddeler, Bir kirpik veya bir parça kir gözde kaşınmaya neden olabilir. Göze giren yabancı maddeye karşı vücut hemen enflamatuar bir reaksiyon gösterir, bu da gözde sulanma ve göz mantarı olarak kendini gösterir.

Gözde Kuruluk; Gözü nemlendirmek, korumak ve yağlandırmak için yeterli miktarda göz yaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu adı verilen durum meydana gelir. Bunun sonucu gözde iltihap ve mantar ortaya çıkar.

Korneanın Çizilmesi; Gözün ön yüzeyinde bulunan korneanın çizilmesi ile göz hasar alabilir. Bu problem bir maddenin göze sert bir temas ya da bir göz enfeksiyonu sebebi ile ortaya çıkabilir. Bu çizik yüzünden her göz kırpışınızda rahatsızlık verir ve gözde iltihap ve mantara neden olur.

Göz Enfeksiyonu; Bakteri,  Virüs ve mantarlar gibi bazı organizmalar gözde enfeksiyona sebep olarak, göz mantarı yaratabilir. Bu enfeksiyonlar gözün beyaz kısmındaki (konjonktiva) ya da ön kısmındaki (kornea) dokuları etkileyebilir. Enfeksiyonların göz kapaklarını da etkileyebilme ihtimalı vardır. Bu durumda da blefarit (göz kapağı yangısı) rahatsızlığı ortaya çıkar. Göz enfeksiyonları kontakt lens kullanan kişilerde daha yaygındır.

Kontakt Lensler; Bu lensler göz yüzeyi üzerinde kuruluğa neden olacağı için, mantar yaratabilir.

Göz Mantarı Tedavisi

Göz Mantarı için Antihistamin İlaçlar
Göz mantarının nedeni alerji ise doktorunuz antihistamin bir ecza yazacaktır. Bu ağız yolu ile alınan bir hap veya göz damlası şeklinde olabilir. Antihistaminler kaşıntıya neden olan histamin hormonu salgılanması işlemini engelleyerek, problemi azaltacaktır. Doktorunuz etken maddesi dekonjestan olan başka bir ilaç da önerebilir. Bu ilaçlar göz kaşıntısı ile birlikte göz yanmasını, göz kızarıklığını ve tahrişi de tedavi edeceği bilinmelidir.

Alerjenlerden Uzak Durmalısınız
Sabah 10 civarında ve akşamın ilk saatlerinde dışarı alanlarda polen miktarı en yüksek seviyede bulunacağından dolayı bu zamanlarda evde kalmaya özen gösterin. Pencereleri kapatın ve var ise klimaları kullanmaya çalışın. Eğer dışarı çıkmak zorunda iseniz geniş güneş gözlükleri takmanız tavsiye edilmektedir.

Küf Oluşumuna Engel Olun
Özellikle evin içinde  küf oluşumunu engellemek amacıyla nem oranının yüksek olmamasına sağlayın. Bunun için anti nemlendirici kullanmakta fayda vardır.

Gözünüzü Sakın Ovalamayın
Göz mantarı gözünüzü ovalamak ile göz rah]]> Kafa Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/kafa-mantari.html Sun, 18 Nov 2018 14:39:01 +0000 Kafa mantarı; oluşumunda insanları kelliğe kadar götüren bir mantar cinsidir. İnsan vücudunun farklı noktalarında her zaman yaşayan mikroplar yani mantarlar bulunur. Bu mikroplar sayılarında artış olduğunda, belirgin bir şekil Kafa mantarı; oluşumunda insanları kelliğe kadar götüren bir mantar cinsidir. İnsan vücudunun farklı noktalarında her zaman yaşayan mikroplar yani mantarlar bulunur. Bu mikroplar sayılarında artış olduğunda, belirgin bir şekilde ortaya çıkar ve insana zarar vermeye başlar. Kafasında mantar olan kişinin tarağını kullanarak kişiden kişiye geçebilen bir sorundur. Sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde dökülme, kepeklenme, kaşıntı, seyreklik, yağlanma ve ıslaklık olmaz. Saçınızda bu sorunlardan biri veya bir kaçı varsa saç derinizde mutlaka bir sorun vardır. Kafa mantarının en belirgin özelliği kafa derisinde kaşıntı olmasıdır. Ayrıca kafa mantarı aynı noktada kalmayıp, saç köküne ilerleyici etkisi bulunmaktadır. Saç köklerine zarar vererek kişide kalıcı saç dökülmesine sebep olabilir. Kırılarak dökülen saçlar kökten yeni saçın uzaması ile düzelirken, saç kökünün zarar görmesi bir daha orada saç çıkmayacağı anlamına gelmektedir. Bir çok insanda görülen saçta kepeklenme sorunu ciddiye alınmalıdır. Çünkü mantar, aşırı kepeğe sebep olan bir sorundur.


Kafa mantarı nasıl tedavi edilir

Tedavisi diğer mantar sorunlarına göre daha kolaydır. İlk yapılması gereken, saçtaki sorunun ana kaynağını doktor tarafından incelenip bulunmasıdır. Cilt uzmanı ilk olarak wood ışığı eşliğinde saç kontrolünüzü yaparak saç derisini inceleyecektir. Eğer tedaviye geç kalınmış ise kalıcı kellik sorunu olacaktır. Deride herhangi bir alerjik reaksiyon yok ise kükürt merhemler ile ovulacaktır. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta banyoda başınızı köpürtme aşamasından sonra iyice durulamanız çok önemlidir. Mantar kaynaklı sorunlarda içeriğinde Climbazol gibi mantar öldürücü maddeler içeren sadece eczanelerde bulunan medikal şampuanlar kullanmaları gerekir. Tedavi sonrası saçların bakımı çok güzel sağlanmalıdır ki tekrar bu sorunla karşı karşıya kalmak zorunda olmayın. Çünkü kafa mantarı bulundukları yerden veya farklı bölgeden yeniden türeme ihtimali vardır.

Kafa mantarı bitkisel tedavi:
 • Frenk asması ve maydanoz yaprakları bir gün boyunca elma sirkesinde bekletilecek. Tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen sıvı bir kaba konarak dinlendirilir. Gece yatmadan önce bu su ile saç banyosu yapılır.
 • Pelin otu yaprakları 15 dakika suda kaynatılarak süzülür. Süzülen suya elma sirkesi ilave edilir ve saçlar bu suyla yıkanır.
 • Bir buçuk su bardağı elma sirkesi sıcağa yakın olacak kadar ısıtılır. Isırgan otu yaprağını ince ince kıyarak bir avuç dolusu kadar elma sirkesine ilave edilir ve soğuyana kadar demlendirilir. Süzülerek saçlar bu suyla yıkanır.
 • Söğüt yaprakları yaklaşık 20 dakika suda haşlanır. Bu su süzülerek bir gün boyunca dinlenmeye bırakılır. Her gün gece yatmadan önce bu su ile sabunsuz ve köpüksüz olarak yıkayın. 
]]>
Candida Tedavisi https://www.Mantar.gen.tr/candida-tedavisi.html Mon, 19 Nov 2018 03:27:47 +0000 Candida Tedavisi, candida bilinen mantar hastalığıdır. Candida yani mantar insan vücudunun hemen, hemen her yerinde bulunabilen bir hastalık türüdür. Türkçe okunuşu kandida olarak bilinen mantar hastalığı candida özellikle sı Candida Tedavisi, candida bilinen mantar hastalığıdır. Candida yani mantar insan vücudunun hemen, hemen her yerinde bulunabilen bir hastalık türüdür. Türkçe okunuşu kandida olarak bilinen mantar hastalığı candida özellikle sıcak ve nemli bölgelerde oluşması daha fazladır. Candida özellikle kadınların vajina bölgeleri, tırnak aralarında oluşan enfeksiyonlar, isilik, pamukçuk ve iri göğüslü bayanların göğüs altlarında çok daha fazla oluşmaktadır. Candida hastalığından ayrıca bebekler çok daha çabuk etkilenmektedirler.

Candida Tedavisi
Tıp dilinde bilinen candida mantar hastalığının tedavisine gerek olmadığı genellikle kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Candida olan kişinin zaman içerisinde hastalıktan kurtulduğu bilinmektedir. Fakat candida olan kişilerin uygulaması gereken bazı tedavi yolları bulunmaktadır bu tedavi yollarını şöyle sıralayabiliriz;
 • Kremler
 • İlaçlar
 • Masaj
Candida tedavisinde krem uygulaması; Candida tedavisi süresinde uzman doktor tarafından verilen bir takım kremler bulunmaktadır. Doktorların önermiş olduğu kremleri düzenli bir şeklide sorunlu bölgeye uygulanması sonucunda candidanın zaman içerisinde yok olacağı bilinmektedir. Bilgi olarak krem isimlerini de şu şekilde sıralayalım;
 • Klotrimazol krem
 • Butoconazote pastiller
 • Mikonazol krem
 • Ketokonazol krem
 • Nystatin Tioconazole kremlerdir.

Candida tedavisinde İlaç uygulaması; Candida hastalığını tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların olduğu da bilinmektedir. Bu ilaçlar daha fazla çok ilerlemiş ve ağır candida enfeksiyonlarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Candida tedavisinde kullanılan kremlerin etkili olmadığı aşamalarda doktor tarafından tavsiye edilen bu tür ilaçların kullanılmasının candida tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Candida hastalığında kullanılacak ilaçlar şu şekildedir; Vorikonazol, ketokonazol, frukonazol, anidulafungin, amfoterisin ilaçlardır.

Candida tedavisinde Masaj

Candida hastalığının bulunduğu bölgelere ve çevre dokulara bir hafta boyunca masaj uygulanması candida tedavisi için uygun olacaktır. 

]]>
Bağırsakta Candida Tedavisi https://www.Mantar.gen.tr/bagirsakta-candida-tedavisi.html Mon, 19 Nov 2018 09:19:03 +0000 Bağırsakta candida tedavisi, normalde ağzımız ve bağırsaklarımızda az miktarda mantar olur. Candida adında bu mantar sindirime ve besin emilimine yardımcı olur. Fakat candida mantarı farklı sebepler ile çok artarsa bağırs Bağırsakta candida tedavisi, normalde ağzımız ve bağırsaklarımızda az miktarda mantar olur. Candida adında bu mantar sindirime ve besin emilimine yardımcı olur. Fakat candida mantarı farklı sebepler ile çok artarsa bağırsak mantarı rahatsızlığına sebep olurlar.

Bağırsakta Candida Belirtileri

Hasta olan kişi ilk önce yorgunluktan ve sindirim problemlerinden şikayetçi olur. Daha sonrasında aşağıdaki belirtilerin bir kısmı görülebilmektedir:
 • Halsizlik, bitkinlik
 • Deride, kasıkta ve tırnakta mantar enfeksiyonları
 • Şişkinlik, ishal veya kabızlık
 • Konsantrasyon eksikliği, hafızada zayıflama, odaklanma güçlüğü
 • Döküntü, kızarıklık, sedef ve egzama gibi deri hastalıkları
 • Kaşıntılı kulaklar ve şiddetli dönemsel alerjiler
 • İşlenmiş şekere karşı güçlü istek
 • Makat kaşıntısı
 • Libido düşüklüğü 
 • Bağırsak krampları
Bağırsakta Candida Nedenleri

Aşağıdaki nedenler ile sindirim kanalında olan Candida adında olan mantarın miktarı çok fazla artarsa bağırsak mantarı hastalığı meydana gelir;
 • Aşırı işlenmiş şeker tüketmek: Candida şekerle beslenir.
 • Karaciğer problemleri: Sonucunda safra salgısı miktarı ve kalitesi düşmektedir. Safra sıvısı ise bağırsaklardaki canlı mikroorganizma dengesi bakımından çok önemlidir.
 • Aşırı alkol tüketimi: Bağırsak içerisindeki dost bakterileri öldürerek Candida gelişimine neden olur.
 • Vücutta mineral eksikliği: Özellikle de selenyum ve çinko.
 • Doğum kontrol hapı tüketmek.
 • Turşu ve kombu çayı benzeri fermente olmuş besinleri çok tüketmek.
 • Stres
 • Bağırsakta olan yararlı bakterileri öldürecek dozda antibiyotik kullanmak.
 • Klorlu su kullanmak, bakır ve civanın toksik etkisine maruz kalmak.
Bağırsakda Candida Tedavisi

Beslenmenize Dikkat Edin

Candida mantarını şeker besler. Beslenme şeklinizi düşük karbonhidrata göre düzenleyin. Dolayısı ile çay şekeri, alkol, tatlı ve unlu mamül tüketmemniz gerekmektedir.

Benzer bir şekilde aşağıdaki yiyecekleri tüketmeyiniz:
 • Küflü peynir, rokfor peyniri ve süt kesiğinden fermente olmuş diğer ürünler
 • Sirke, turşu, mayonez, soya sosu, hardal
 • Yenebilir şekilde tüm mantarlar
 • İşlenmiş et
 • Beyaz pirinç
İsimleri geçen besinler yerine az miktarda üzüm, fasulye, tam buğday ekmeği ve haşlanmış patates tüketebilirsiniz. Bu şartlar altında ve orta vadede mantar sayısını normal seviyesine çekmiş olursunuz.

Aşağıdaki besinleri tüketmelisiniz:
 • Doymuş yağ asitleri (Gene otu yağı, hindistan cevizi yağı)
 • Oregon üzümü kökü
 • Sarımsak
İlaç Tedavisi
 • Mantar Engelleyici İlaçlar
 • Beslenmeyle normale dönme zamanı yine de altı aya kadar uzayabilir. Bu nedenle şiddetli vakalar da eczacınıza danışın Diflucan ve Nystatin benzeri mantar önleyici ilaçlar kullanın.
 • Kaprilik Asit
 • Kaprilik asit destekleri de aynı zamanda mantarları öldürür.
 • Probiyotik Takviyeleri
 • Bağırsaklarda Candida sayısını kontrol etmek için bakteriler vardır. Tedavide bu bakterileri artırmak gerekir. Bunun nedenle eczacı tavsiyesiyle düzenli olarak probiyotik takviyeleri kullanabilirsiniz.
]]> Kol Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/kol-mantari.html Tue, 20 Nov 2018 08:50:15 +0000 Kol Mantarı, Bir cilt rahatsızlığı olan mantar maalesef her insanda oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Mantar hastalığı insanların daha çok ayak ve tırnak bölgesinde baş gösteren bir rahatsızlık olmasına rağmen kol, Kol Mantarı, Bir cilt rahatsızlığı olan mantar maalesef her insanda oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Mantar hastalığı insanların daha çok ayak ve tırnak bölgesinde baş gösteren bir rahatsızlık olmasına rağmen kol, bacak, genital bölge hatta ve hatta derinin her yerinde oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Kafa derisine kadar her yerde oluşabilecek mantarın; deride kızarıklık, yanma, kaşıntı, vücutta lezyon oluşumu, beyaz bir tabaka oluşumu ya da mantar olan bölgede deri renginin değişimi gibi pek çok değişik ve olumsuz şekli görülebilir.

Kol mantarı genellikle diğer bölgelerde çıkan mantarlara daha az görülen ya da oluşabilecek bir mantar türüdür. Mantar hastalığı bulaşıcı özellikler gösterebilmesine rağmen kolda oluşan mantarın bulaşıcı olma özelliği çok nadir görülür. Her ne kadar bulaşıcı olmasa da kol mantarı deride oluşturduğu renk değişikliği ya da oluşturduğu lezyon tabaka yüzünden kötü bir görüntü oluşturabilir bu da kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca mantarın oluştuğu bölgede kişiye kaşıntı problemi yaşattığı için kişiyi günlük hayatını rahat yaşamasını zorlaştırır. Bu gibi sebepler yüzünden kol mantarı problemi yaşayan kişi mümkün olan en kısa zamanda bir cilt doktoruna başvurması gerekir.

Kol mantarı kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Ama maalesef her insanda görülebilir. Her insanda görülebilecek bir rahatsızlık olmasına rağmen kol mantarından kişinin kaçınabilmesi için alabileceği önlemler vardır. Bunlar şunlardır;

 • Kol, ayak ve vücudun herhangi bir bölgesini fazla ıslak bırakmamak.
 • Başka insanların eşyalarını kullanmamaya özen göstermek.
 • Vücudun herhangi bir bölgesini yıkadıktan sonra kurutmak.
 • Halka açık alanlarda çıplak ayakla yürümemek.
 • Vücut temizliğine özen göstermek.

Sizde bu gibi önlemler alarak mantar rahatsızlığını engelleyebilirsiniz. Fakat bazen ne kadar dikkat edilirse edilsin bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Özellikle ergenlik döneminde bu rahatsızlık daha sık görülebilir. Yine hamileler, şeker hastaları, yaşlılar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme sıklığı daha fazladır.

Kol Mantarı

Kol mantarı tedavisi

her ne kadar herkesin yakalanabileceği bir hastalık olsa da acısız basit bir tedavisi vardır. Bu hastalık vücudun mantar oluşan bölgesinde sürülen kremlerle ya da sıkılan bir sprey ile rahatlıkla iyileştirilebilir. Ancak böyle bir rahatsızlığı olan kişi direk bir mantar kremi almadan önce kesinlikle bir cilt doktoruna başvurmalıdır. Çünkü vücutta oluşan mantarın pek çok farklı türü vardır. Hatta bazı özel durumlarda doktorun yapacağı fiziksel müdahale bile tanı için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda koldaki mantar çıkan bölgeden bir örnek alınır ve laboratuvarda teste gönderilir. Onun için bazen cilt doktorunun bile fiziksel muayene ile anlayamayabileceği mantar için kişinin eczaneden direkt mantar ilacı almak yerine bir cilt doktoruna başvurması gerekir.

Sizlere kol mantarı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Kol mantarının her bireyde görülebileceğini fakat kişinin aldığı basit önlemlerle bu hastalıktan korunabileceğini belirttik. Yine bu hastalığa yakalanan kişinin öncelikle bir doktora başvurması gerektiğine değindik. 

]]>
Deri Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/deri-mantari.html Wed, 21 Nov 2018 01:31:13 +0000 Deri mantarı, deri mantarı farklı şekillerde oluşum gösterebilen bir cilt hastalığıdır. Bazı durumlarda belli olmayacak boyutlarda olurken bazı durumlarda deride kızarıklık, kabuklaşma, kaşıntı ya da sertleşme Deri mantarı, deri mantarı farklı şekillerde oluşum gösterebilen bir cilt hastalığıdır. Bazı durumlarda belli olmayacak boyutlarda olurken bazı durumlarda deride kızarıklık, kabuklaşma, kaşıntı ya da sertleşme gibi şikayetlere yol açabilir.

Deri mantarı türleri

Anüler deri mantarı: Anüler deri mantarı deride meydana gelen ve en sık rastlanılan mantar türüdür. Halka şeklinde oluşur. Orta kısımdan başlayarak farklı alanlara doğru yayılım gösterir. Kabarık ve kırmızı şekilde görülür.

Keriyon deri mantarı: Mantar türü iyileşirken su toplar. Bu şekilde kendini belli eden bir mantardır. Genelde hayvancılık ile uğraşan kişilerde görülür.

Tinea versicolor deri mantarı: Genellikle fazla terleyen kişilerde meydana gelen bir mantar türüdür. Kol, bacak ve belde kırmızı kabarıklıklar görülür.

Deri mantarı için risk altındaki kişiler

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Gebelik, şeker hastalığı ve ileri yaş kişilerde görülebilir.
 • Ayağa uygun olmayan ayakkabı nedeniyle ortaya çıkar.
 • Aşırı terleyen kişiler riskli gruptur.
 • Ergenlik döneminde deri mantarına sık rastlanır.
 • Ayak, yüz ya da el bölgesinin yıkandıktan sonra yaş bırakılması nedeniyle oluşabilir.

Deri MantarıDeri mantarında tanı nasıl yapılır

Ciltte değişik yapıda ortaya çıkan lezyonlardan örnek alınarak laboratuvar ortamında incelenir. Lezyonlara özel bir sıvı damlatılır. Bu sıvı sayesinde deride karatinlerin erimesi sağlanır. Deride alınan örnek mikroskop yardımı ile alınır. Laboratuvar incelemesinden sonra tanı kolaylıkla konulabilir. Beraberinde mantar kültürü yapılarak mantarın türü tespit edilir. Ayrıca deride meydana gelen mantar türleri doktor muayenesi ile de kolaylıkla tanınabilir.

Deri mantarı tedavisi

Deri mantarı günümüzde oldukça basit ve çabuk bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Antifungal grubu ilaçlar ve kremler mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Bu tür ilaç ve kremler mantara neden olan enfeksiyonu yok eder. Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar mantarın türü, oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. Aynı şekilde tedavinin süresi de mantar türüne göre değişiklik gösterir. Mantar hastalıkları bulaşıcı etki yaratan hastalıklar arasında olduğu için mutlaka uzman bir doktor gözetiminde tedavisi yapılmalıdır. Bazı vakalarda deri mantarı tedavi edilmesine rağmen devamlı nüksedebilir. Bu vakalarda hem ilaç hem de krem tedavisi eş zamanlı uygulanır.

Not: Mantar tedavisinde kullanılan ilaç ve tabletler mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Tavsiye üzerine kulaktan duyma bilgiler ile kullanılmamalıdır. Bu durumlarda aksi şekilde mantar hastalığı iyice tetiklenerek alerjik reaksiyon ve daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir

]]>
Dil Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/dil-mantari.html Wed, 21 Nov 2018 06:57:54 +0000 Dil mantarı, toplumda pamukçuk olarak bilinen ve dili tamamen kaplayan bir enfeksiyon türüdür. Çocuklarda büyüklere nazaran daha sık rastlanır. Ağız içi mukozası belli bir dengededir. Şayet ağız içi mukozasında Dil mantarı, toplumda pamukçuk olarak bilinen ve dili tamamen kaplayan bir enfeksiyon türüdür. Çocuklarda büyüklere nazaran daha sık rastlanır. Ağız içi mukozası belli bir dengededir. Şayet ağız içi mukozasında bir denge bozukluğu meydana gelirde bakteri ve virüsler dil mantarına sebep olur.

Dil mantarı nedenleri

Dil mantarı küf mantarı olarak bilinen bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Ağıda oluşan bu mantar ağız içi mukozasının dengesini bozar ve dil üzerinde pamuğu andıran beyazlıklar oluşur. Bu beyazlıklar dili tamamen kaplar. Dil mantarı yutkunma bozukluğu, ağız içinde yanma gibi semptomlara neden olur. Dil mantarı esas olarak immum olarak bilinen bağışıklık sistemi zayıflığı nedeniyle meydana gelir. Bağışıklık sisteminde yaşanan zayıflık candida mantar enfeksiyonu nedeniyle meydana gelir. Ağız içinde meydana gelen enfeksiyonların görülme oranı bebeklerde daha fazladır. Bebeklerin bağışıklık sistemi daha dirençsiz olduğu için dil mantarına daha sık rastlanır. Kullanılan bazı enfeksiyon içerikli ilaçlar da dilde mantar gelişimini tetikleyebilir. Antibiyotik ilaçlar ağız içi mukozasının dengesini bozar ve sonuç olarak dilde mantar meydana gelir. Dilde mantara yol açan bakteriler artar. Ağı içi yani dilde oluşan mantar kısa bir süre içinde sindirim sistemine de yayılım gösterebilir. Daha çok bağırsaklar bu mantardan etkilenir.

Dil MantarıDil mantarı belirtileri

Dil mantarı dil üzerinde beyaz lekeler ile kendini belli eder. Zamanla dil haricinde ağız içini kaplayabilir. Kişi bir şey yiyip içerken güçlük çeker. Yemek yeme sırasında ağrı hissi oluşabilir. Bazı vakalarda oluşan ağrı çok şiddetli boyutlara ulaşabilir. Dil mantarı tedavisinde mutlaka bir doktora başvurulmalı ve gerekli tedavinin doktor kontrolü ile yapılması gerekir. Aksi halde dil mantarı kendi kendini geçebilecek bir hastalık değildir.

Dil mantarı tedavisi

Ağız içi florasında yaşanan bir denge bozukluğu nedeniyle oluşan dil mantarını şekerli gıdaların tüketimi tetikleyebilir. Kişi bol şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Pirinç, karpuz, bal, kavun gibi yiyecekler beslenme listesinden bir süreliğine çıkarılmalıdır. Bebeklerde daha fazla rastlanan dil mantarı tedavisi için bebeğin kullandığı emzik, biberon hijyenik kurallara uygun bir şekilde temizlenmelidir. Bu ürünlerin temizliği mutlaka kaynatma işlemi ile olmalıdır. Kaynatma işlemi dil mantarı tedavisi için oldukça önemlidir. Mirra tentürü dil mantarında kullanılacak en etkili ilaçlardan biridir. Mantara yol açan enfeksiyonu gidermek için kullanılır. Bağırsaklarda meydana gelen mantarlardan kurtulmak için de ilk olarak ağız içinde oluşan mantarlardan kurtulmak gerekir. Bağırsak florasındaki mantarlar için mantar çayı, gökçek adlı tonik kullanılır. Dilde mantar genellikle şiddetli ağrıya yol açar. Bu ağrı konuşma zorluğu gibi semptomlara yol açar. Bu gibi durumlarda tek bir tane değil birden fazla kabarcık mevcut olur. Bu dil mantarı türünde kesin bir tedavi yoktur. C ve B vitamini takviyeleri mantar türü üzerinde etkili olur.

]]>
Ensede Mantar https://www.Mantar.gen.tr/ensede-mantar.html Thu, 22 Nov 2018 04:49:42 +0000 Ensede Mantar; Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalmakta olup, ancak mikroskop ile görülebilecek kadar küçük organizmalar olarak yayılmaktadır. Bu organizmalar bütün çevrede, bilhassa ayakkabı ve terliklerde,  el y Ensede Mantar; Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalmakta olup, ancak mikroskop ile görülebilecek kadar küçük organizmalar olarak yayılmaktadır. Bu organizmalar bütün çevrede, bilhassa ayakkabı ve terliklerde,  el yüz havlularında, bahçede, evde, genel kullanılan açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamak kısımları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunmaktadırlar. Bütün mantar hastalıkları oldukça bulaşıcı olmakla birlikte, kolaylıkla yayılabilmektedir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmedikleri taktirde, vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakın çevrenizdeki insanlara bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi cilt enfeksiyonlara neden olabilir.

Mantarların üremek için sıcak ve nemli bir ortama gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmel yerlerdir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik merkezleri, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalarda mantarların çoğalması ve bulaşması çok daha kolaydır. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik kıyafetler ve çoraplara bağlı oluşan tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun bir ortam hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara
hızla bulaşır. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile ortaya çıkar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok dibe kadar kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi.  Yaralanan tırnak mantarların yerleşmesi için uygun zemin hazırlanmış olur.Ensede Mantar

Eğer bir mantar derinize bulaşmışsa, mantar hastalığına yakalanmış olma olasılığı çok yüksektir. Mantarı, birkaç farklı şekilde kendinize bulaştırabilirsiniz. Enfeksiyona bulaşmış olan bir kişi, bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine de bulaştırabilir. Mantar tarak, havlu ve yatak gibi kişisel kullanım eşyalarına, temas yoluyla da fazlaca yayılabilir. Ayrıca, enfeksiyona yakalanmış bir hayvana temas edilme sonucu da mantara hastalığına yakalanılmasına neden olabilir. Kediler ve köpekler mantar hastalığına sıklıkla yakalanabilirken, inekler gibi bazı çiftlik hayvanları da bu hastalığa çoğu zaman yakalanmaktadırlar.

Mantar hastalığı, üzerlerinde çok fazla kıl olmayan derilerin düz kısımlarına bulaşmaya meyillidirler. Çocuklarda yetişkinlerden daha fazla görülmektedir. Mantar hastalığı kasıkları da fazlaca etkilemektedir. Kasıklarda meydana gelen mantar hastalığı, özellikle çoğunlukla spor yapan erkeklerde görülmektedir.

Mantar hastalığı genelde kırmızı renkli, pul pul bir nokta olarak kendini göstermektedir. Bu nokta zamanla dışa doğru hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılı bir şekildedir. Bu döküntün merkezi iyileşmeye başlayıp gittikçe bir halka şekline gelebilir.

Kasıkları etkileyen mantar hastalığının diğerlerine göre biraz farklı belirtileri vardır. Halka şeklinde bir döküntü yerine, baldırların en üstündeki kıvrımlı olan yerinin etrafındaki deride geniş bir bölümün kızarmasına neden olma eğilimindedir.

Ensede bulunan mantar, genellikle çok kaşıntılı ve kırmızı noktalar şeklindedir. Sürekli losyonlanarak diğer bölgelere de yayılması engellenmelidir. Losyonlanırken mantarın olduğu bölgeye çıplak elle müdahale edilmemeli, sürekli olarak eldiven kullanılmalıdır.

]]>
Boyun Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/boyun-mantari.html Fri, 23 Nov 2018 04:29:40 +0000 Boyun Mantarı ;Tinea barbaeya veya diğer adıyla sikozis paraziterya, özellikle yüz ve boyun bölgesinde oluşup, ilk olarak sakal bölgesi ve çevresindeki deride yerleşen, mantar enfeksiyonu çeşitidir. Genel olarak, erkeklerd Boyun Mantarı ;Tinea barbaeya veya diğer adıyla sikozis paraziterya, özellikle yüz ve boyun bölgesinde oluşup, ilk olarak sakal bölgesi ve çevresindeki deride yerleşen, mantar enfeksiyonu çeşitidir. Genel olarak, erkeklerde görüldüğü söylenebilir. Mantar enfeksiyonunu genişce anlatmak gerekirse; Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalmakta olup, ancak mikroskop ile görülebilecek kadar küçük organizmalar olarak yayılmaktadır. Bu organizmalar bütün çevrede, bilhassa ayakkabı ve terliklerde,  el yüz havlularında, bahçede, evde, genel kullanılan açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamak kısımları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunmaktadırlar. Bütün mantar hastalıkları oldukça bulaşıcı olmakla birlikte, kolaylıkla yayılabilmektedir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmedikleri taktirde, vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakın çevrenizdeki insanlara bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi cilt enfeksiyonlara neden olabilir.

Mantarların üremek için sıcak ve nemli bir ortama gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmel yerlerdir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik merkezleri, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalarda mantarların çoğalması ve bulaşması çok daha kolaydır. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik kıyafetler ve çoraplara bağlı oluşan tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun bir ortam hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara
hızla bulaşır. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile ortaya çıkar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok dibe kadar kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi.  Yaralanan tırnak mantarların yerleşmesi için uygun zemin hazırlanmış olur.

Boyun MantarıBoyun Mantarı Belirtileri

Eğer bir mantar derinize bulaşmışsa, mantar hastalığına yakalanmış olma olasılığı çok yüksektir. Mantarı, birkaç farklı şekilde kendinize bulaştırabilirsiniz. Enfeksiyona bulaşmış olan bir kişi, bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine de bulaştırabilir. Mantar tarak, havlu ve yatak gibi kişisel kullanım eşyalarına, temas yoluyla da fazlaca yayılabilir. Ayrıca, enfeksiyona yakalanmış bir hayvana temas edilme sonucu da mantara hastalığına yakalanılmasına neden olabilir. Kediler ve köpekler mantar hastalığına sıklıkla yakalanabilirken, inekler gibi bazı çiftlik hayvanları da bu hastalığa çoğu zaman yakalanmaktadırlar.
Mantar hastalığı, üzerlerinde çok fazla kıl olmayan derilerin düz kısımlarına bulaşmaya meyillidirler. Çocuklarda yetişkinlerden daha fazla görülmektedir. Mantar hastalığı kasıkları da fazlaca etkilemektedir. Kasıklarda meydana gelen mantar hastalığı, özellikle çoğunlukla spor yapan erkeklerde görülmektedir.Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul pul bir nokta olarak kendini göstermektedir. Bu nokta zamanla dışa doğru hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılı bir şekildedir. Bu döküntünün merkezi iyileşmeye başlayıp gittikçe bir halka şekline gelebilir.Kasıkları etkileyen mantar hastalığının diğerlerine göre biraz farklı belirtileri vardır. Halka şeklinde bir döküntü yerine, baldırların en üstündeki kıvrımlı olan yerinin etrafındaki deride geniş bir bölümün kızarmasına neden olma eğilimindedirBoyunda bulunan mantar, genellikle çok kaşıntılı ve kırmızı noktalar şeklindedr. Sürekli losyonlanarak diğer bölgelere de yayılması engellenmelidir. Losyonlanırken mantarın olduğu bölgeye çıplak elle müdahale edilmemeli, sürekli olarak eldiven kullanılmalıdır.

]]>
Göğüs Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/gogus-mantari.html Fri, 23 Nov 2018 18:38:04 +0000 Göğüs mantarı, sıcak hava, vücudun maruz kaldığı nem göğüs mantarına en çok neden olan faktörler arasında yer alır. Aynı şekilde vücudun sürekli sıcağa maruz kalması, aşırı terleme yine mantar oluşumuna Göğüs mantarı, sıcak hava, vücudun maruz kaldığı nem göğüs mantarına en çok neden olan faktörler arasında yer alır. Aynı şekilde vücudun sürekli sıcağa maruz kalması, aşırı terleme yine mantar oluşumuna yol açabilir. Vücutta mantar genelde ayak, göğüs, cinsel organ gibi alanlarda oluşur. Sıcağa ve sürekli neme maruz kalan bu bölgelerde birçok mantar türüne rastlanabilir.

Göğüs mantarı oluşum nedenleri

 • Göğüste oluşan mantar genellikte derinin katlandığı alanlarda oluşur. Göğüste oluşan mantarın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Göğüs altında bulunan derinin katlanması bölgede ter oranının fazla olması için bir nedendir. Oluşan ter nedeniyle bölge devamlı ıslak kalır ve bu durum mantar oluşumunu tetikleyebilir.
 • Göğüste oluşan yara ve çatlaklar zamanla mantar gelişimine yol açabilir.
 • Devamlı yanlış yapıda ve ölçüde sutyen takmak göğüslerde mantar oluşumunu tetikleyebilir.
 • Aşırı kilolu olmak kadınlarda göğüs mantarına sebep olabilir.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları şikayetine maruz kalan kadınlarda göğüs mantarı görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Ciltte göğüs harici başka alanlarda mantar oluşmuşsa bu mantarların göğüslere sıçrama oranı oldukça yüksektir.
 • Bağışıklık sistemi ile alakalı gelişen hastalıklar, şeker hastalığı vücudun her hangi bir yerinde mantar oluşumunu tetikleyebilir.

Göğüs MantarıGöğüs mantarı tanı ve tedavisi

Göğüs mantarı için bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Mantar tanısı fiziksel muayene ile kolaylıkla yapılabilir. İltihap, çatlak oluşan göğüsler için doktor kortizon içerikli ilaçlar reçete edebilir. Ekstra olarak özel bir mantar kremi uygun görülebilir. Bebek emziren anneler göğüs mantarına maruz kalmışsa emzirme işleminden önce göğüslerin yıkanması için özel bir losyon verilebilir. Göğüs mantarının boyutu şiddetli ise bebeğin emme işlemi kesilebilir. Bu kesilme süresinde anne sütünü el ya da bir pompa ile sağarak bebeğine verebilir. Bebekte pamukçuk oluşmuş ve bu pamukçuk memede mantara yol açmışsa bebeğin pamukçuğunun tedavisi göğüs mantarı tedavisinde yeterli olabilir.

Göğüs bölgesinde meydana gelen mantarlar ihmal edilir ve uzun süre tedavi edilmezse bölgede renk değişimi ve sertleşme gibi problemlere yol açabilir. Oluşan mantarın türüne göre tedavi, tedavide kullanılacak ilaçlar ve tedavi süreci değişiklik gösterebilir. Doktorun önereceği krem ve tabletlerin haricinde bölgenin devamlı kuru tutulması, neme maruz bırakılmaması gerekir. Bölge çok terliyorsa ter önleyici pudralar tercihe dilebilir. Mantar ile beraber şiddetli kaşıntı yaşandığında bölgeye buz kompresi uygulanabilir.

]]>
Yüzde Mantar https://www.Mantar.gen.tr/yuzde-mantar.html Sat, 24 Nov 2018 14:25:29 +0000 Yüzde Mantar, Cildimiz vücudumuzda estetik anlamda çok önemlidir ve çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Aynı zamanda dış etkenlere en açık olan organımız olduğu için enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı açık Yüzde Mantar, Cildimiz vücudumuzda estetik anlamda çok önemlidir ve çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Aynı zamanda dış etkenlere en açık olan organımız olduğu için enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı açıktır. Yüz gibi en çok göz önünde olan ve fiziksel durumu en çok yansıtan bölgede meydana gelen cilt rahatsızlıkları sıkıntı verici, ileri derecede leke oluşumuna neden olan mantarların oluşması kişi psikolojisini yıpratacak durumlara yol açabilir. Sık rastlanan cilt rahatsızlığından biri olan ve sık görülen yüz mantarı da bu durumların ilk sıralarında yer almaktadır. Bu makalede yüzde mantar oluşmasının sebepleri ve yüz mantarı için başvurulan tedavi yöntemleri ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Nasıl Anlaşılır

Yüz mantarı kırmızı ve kuru lekeler halinde kendini belli eder. Bazı kişilerde yüz mantarı irinli sivilce görünümünde ya da çıban olarak meydana gelmektedir.İçi iltihap dolu olan bu keseciklere dokunmak acıya neden olur ve bu iltihabın dışarıya taşmasıyla mantar daha geniş bölgelere yayılabilir.Bu mantarların çevresi kırmızı renktedir. İltihaplı keseciklerin çevresinde lezyonlar görülebilir. Yüz mantarında kaşıntı da sık görülen bir durumdur.

Yüzde MantarYüz Mantarı İçin Tedavi Yöntemleri

Yüz mantarı fiziksel görünümün merkezinde meydana gelene bir rahatsızlık olduğu için tedavisinin kişinin kendi kendisine yapması geri dönülemeyecek cilt sorunlarına neden olabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez. Doktor tavsiyesi ile kullanılacak kremler dışında yüz mantarının tekrar oluşmasını engellemek, daha hızlı iyileşmesini sağlamak ve korunmak için yapabilecek bazı şeyler vardır. Öncelikle yüzde mantar oluşan bölgeyi kesinlikle kaşımamalı ve elleri bu yaralarla temas ettirmemelisiniz. Bu bölgeyi kuru tutmalı ve kozmetik içeren ürünleri sürmemelisiniz. Yüz mantarından şikayetçi iseniz tedavisi için mutlaka bir cilt doktoruna danışmalısınız. Yüz mantarının tedavisinde genellikle mantar önleyici kremler tavsiye edilir. Bazı yüz mantarı tipleri bu tür kremlere karşı dirençli olduğundan doktor mantar türüne göre hastaya krem verecektir.

Doktora bu bölgenin hijyeni için kullanabileceğiniz mantar önleyici kremleri sorabilirsiniz. Kullandığınız nevresim takımlarını özellikle de yastık kılıflarını sık sık yıkamanız, mantarlı bölgeyi kurularken temiz havlu kullanmanız ve havlunuzu başkalarıyla ortak kullanmamanız, güneş ışınlarından kaçınmanız tavsiye edilir. Yüz mantarı ve diğer mantar türlerinde anında etki gösteren ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmasa da genel anlamda hijyene özen göstermek mantara yakalanma riskini önemli derecede azaltmaktadır.

]]>
Mide Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/mide-mantari.html Sun, 25 Nov 2018 10:20:24 +0000 Mide Mantarı; Herkesin şikayetçi olduğu mantar sadece el ve ayaklarda bulunmamaktadır. Sıcak ve ıslak ortamları seven mantar, iç organlara da sıklıkla yerleşmektedir. Mantar enfeksiyonunu genişce anlatmak gerekirse; Mantarla Mide Mantarı; Herkesin şikayetçi olduğu mantar sadece el ve ayaklarda bulunmamaktadır. Sıcak ve ıslak ortamları seven mantar, iç organlara da sıklıkla yerleşmektedir. Mantar enfeksiyonunu genişce anlatmak gerekirse; Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalmakta olup, ancak mikroskop ile görülebilecek kadar küçük organizmalar olarak yayılmaktadır. Bu organizmalar bütün çevrede, bilhassa ayakkabı ve terliklerde,  el yüz havlularında, bahçede, evde, genel kullanılan açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamak kısımları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunmaktadırlar. Bütün mantar hastalıkları oldukça bulaşıcı olmakla birlikte, kolaylıkla yayılabilmektedir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmedikleri taktirde, vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakın çevrenizdeki insanlara bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi cilt enfeksiyonlara neden olabilir.

Mantarların üremek için sıcak ve nemli bir ortama gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmel yerlerdir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik merkezleri, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalarda mantarların çoğalması ve bulaşması çok daha kolaydır. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik kıyafetler ve çoraplara bağlı oluşan tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun bir ortam hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara hızla bulaşır. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile ortaya çıkar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok dibe kadar kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi.  Yaralanan tırnak mantarların yerleşmesi için uygun zemin hazırlanmış olur.Mide Mantarı

Eğer bir mantar derinize bulaşmışsa, mantar hastalığına yakalanmış olma olasılığı çok yüksektir. Mantarı, birkaç farklı şekilde kendinize bulaştırabilirsiniz. Enfeksiyona bulaşmış olan bir kişi, bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine de bulaştırabilir. Mantar tarak, havlu ve yatak gibi kişisel kullanım eşyalarına, temas yoluyla da fazlaca yayılabilir. Ayrıca, enfeksiyona yakalanmış bir hayvana temas edilme sonucu da mantara hastalığına yakalanılmasına neden olabilir. Kediler ve köpekler mantar hastalığına sıklıkla yakalanırken, inekler gibi bazı çiftlik hayvanları da bu hastalığa çoğu zaman yakalanmaktadırlar.

Mantar hastalığı, üzerlerinde çok fazla kıl olmayan derilerin düz kısımlarına bulaşmaya meyillidirler. Çocuklarda yetişkinlerden daha fazla görülmektedir. Mantar hastalığı kasıkları da fazlaca etkilemektedir. Kasıklarda meydana gelen mantar hastalığı, özellikle çoğunlukla spor yapan erkeklerde görülmektedir.

Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul pul bir nokta olarak kendini göstermektedir. Bu nokta zamanla dışa doğru hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılı bir şekildedir. Bu döküntünün merkezi iyileşmeye başlayıp gittikçe bir halka şekline gelebilir.

Kasıkları etkileyen mantar hastalığının diğerlerine göre biraz farklı belirtileri vardır. Halka şeklinde bir döküntü yerine, baldırların en üstündeki kıvrımlı olan yerinin etrafındaki deride geniş bir bölümün kızarmasına neden olma eğilimindedir.

Mide de ve bağırsaklarda mantar olduğunun bir çok belirtisi olmaktadır. Genellikle karın şişliği belirtisi veren mide mantarı, kabızlık ve ishal şikayetleri ile de kendini gösterebilmektedir. Ayrıca halsizlik, aşırı tatlı yeme isteği ve ağız kokusu gibi şikayetleri olan kişilerde, bir uzmana görünmelidir.

]]>
Vajina Mantarı https://www.mantar.gen.tr/vajina-mantari.html Sun, 25 Nov 2018 17:02:39 +0000 Vajina mantarı, Yetişkin kadınların neredeyse %70'i yaşamlarının bazı dönemlerinde en az bir defa da olsa mantar enfeksiyonuna maruz kalabilir. Vajinal mantar genellikle, gebelik, antibiyotik ilaç kullanımı gibi nedenl Vajina mantarı, Yetişkin kadınların neredeyse %70'i yaşamlarının bazı dönemlerinde en az bir defa da olsa mantar enfeksiyonuna maruz kalabilir. Vajinal mantar genellikle, gebelik, antibiyotik ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle tedaviye kolay cevap veren bir rahatsızlıktır. Kronik olarak gerçekleşen vajinal mantar enfeksiyonu bazen cinsel ya da psikolojik problemlere neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalardan en sık karşılaşılanı Candida Albikans olarak tanımlanan bir maya hücresidir. Mantar enfeksiyonu ile karşı kaşıya kalan kişilerin yaklaşık %65-95'inde Candida mantarı sorumlu tutulmaktadır. Candida maya hücresi erkek semeninde bulunmadığından dolayı cinsel beraberlik ile bulaşması mümkün görülmemektedir. Fakat tedavi sürecinde hekimlerin bir kısmı eşli tedavi uygun görmektedir.

Vajinal Mantarı Tetikleyen Faktörler Nelerdir

Gebelik: Daha çok gebelik döneminin son üç aylık kısmında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeni ile vajina mantarının oluşma riski artabilir. Yine gebelik döneminde salgısı artan glikojen adlı madde vajinal mantarı tetikleyebilir.

Antibiyotik Kullanımı: Geniş spekrtumlu antibiyotikler vajinanın pH dengesini olumsuz etkileyerek vajinal mantar oluşumunu tetikler.

Diyabet Hastalığı: Kan şekeri düzensiz seyrediyorsa ve kontrol altına alınamıyorsa vajinal ve idrar salgılarında şeker oranı artarak vajinal mantar oluşum gösterebilir.

Rahim İçi Araçlar: Rahim içi araçların tam olarak vajinal mantara uygun zemin hazırladığı doğrulanmamıştır. Fakat Candidaya yol açabilecek bir etken olduğu düşünülmektedir.

Vajina Mantarı

Hormon Kullanımı: Östrojen ve Progesterron içerikli ilaçların kullanımı Candida mantarının oluşma olasılığını arttırmaktadır.

Metabolik Hastalıklar: Özellikle troid hormonu rahatsızlığı gibi bazı hastalıklar Vajinal mantara yol açan faktörler arasındadır.

Naylon Kıyafetler: Daha çok kilo problemi yaşayan kadınlarda naylon kıyafetler ya da çamaşırlar vajinal bölgede sıcaklık ve nemin artmasına yol açar. Bu durumda vajinal mantar için uygun bir zemin olur. Bu nedenden dolayı oluşum gösteren enfeksiyonlarda nüksetme ya da kronikleşme söz konusu olabilir.

Vajina Mantarı Belirtileri

Vajina mantarında en önemli belirti kaşıntıdır. Kaşıntının şiddeti geceleri daha çok artar. Çoğu vakada genital bölgenin dışında yanma oluşur. Yanma hissi özellikle idrar yaparken daha fazla artar. Bazı hastalarda cinsel birliktelik anında ağrı oluşabilir.  Vajinal mantar da akıntı her zaman olmayabilir. Eğer akıntı görülüyorsa, görülen akıntı beyaz renkte ve peynir kesiği şeklinde olur. Bu şekilde oluşan akıntı kokusuzdur. Eğer oluşan akıntıda koku varsa vajinal enfeksiyona eşlik eden başka bir enfeksiyon varlığı söz konusu olabilir. Bu durumda nedenin araştırılması için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Vajinal Mantarı Tanısı

Vajinal mantarı enfeksiyonunda tanı genellikle çok kolaydır. Muayene sırasında hastanın şikayetleri doğrultusunda tanı kolaylıkla konulabilir. Alınan akıntı örneğinin incelenmesi tanıyı kesinleştirir.

Vajina Mantarı Tedavisi

Vajinal mantarı tedavisi sonucu akut gerçekleşen yakınmaların çoğu reçete edilen ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Fakat vakaların %5-25'inde hastalık tekrar nüksedebilir. Eğer 1 yılda en az 4 defa vajinal enfeksiyon geçiriliyorsa bu durumda tekrarlayan enfeksiyon teşhisi konulabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara hem sistemik hem de lokal ilaçlar reçete edilir. Ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlar için bazı doktorlar eş tedavisini uygun görmektedir.

]]>
Dilde Mantar https://www.Mantar.gen.tr/dilde-mantar.html Sun, 25 Nov 2018 23:22:31 +0000 Dilde mantar, halk arasında pamukçuk adı verilen bir enfeksiyon çeşididir. Görülme sıklığı bakımından çocuklarda oldukça fazla görülmektedir. Ağızdaki mukoza içinde belirli bir denge söz konusudur. Eğer belirtilen mu Dilde mantar, halk arasında pamukçuk adı verilen bir enfeksiyon çeşididir. Görülme sıklığı bakımından çocuklarda oldukça fazla görülmektedir. Ağızdaki mukoza içinde belirli bir denge söz konusudur. Eğer belirtilen mukoza dengesi bakteri yada virüslerin etkisiyle bozulursa dilde mantar denilen yapıların oluşumu gözlenir.

Dilde mantar oluşmasının nedenleri
Dilde mantar oluşumu küf mantarına bağlı olarak meydana gelen bir enfeksiyondur. Ağız içinde oluşan bu mantar ağız içi mukozasında meydana gelmektedir ve dilin üzerinde beyaz renkli bir tabaka oluşumu şeklinde gözlenebilmektedir. Ağızda bu türden mantar oluşmuş ise kişide yutkunma zorluğu ve ağız içinde yanma şeklinde şikayetlere neden olmaktadır. Dilde mantar oluşmasının asıl nedeni immun adı verilen bağışıklık sisteminin direnç kaybına uğramasıdır. Direnç kaybı candida adı verilen mantar enfeksiyonunun oluşmasına neden olmaktadır. Ağız içi enfeksiyonlar bebeklerde daha fazla görülmektedir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemleri yeteri kadar gelişip direnç kazanamamıştır bu neden ile bu tür dilde mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Alınan bazı antibiyotik ilaçlar da bu enfeksiyona yol açabilmektedirler çünkü antibiyotikler ağız içi mukozasının florasını bozarlar ve sonuçta dilde mantar oluşumuna yol açan bakterilerin çoğalması mümkün olmaktadır. Ağız içerinde oluşan mantarlar kısa sürede sindirim sisteminin diğer kısımlarına yayılma özelliği gösterebilmektedir. Özellikle bağırsaklar yönünde bir yayılma göstermektedir.

Dilde mantar oluşumunun belirtileri
Ağız içi kimyasal dengesinin bozulmasına yol açan nedenler dilde mantar oluşumuna neden olurlar. Dil üzerinde beyaz lekeler şeklinde göze çarpan bu mantar türü zamanla ağız içi bölgesinin her yanına dağılma gösterebilir. Herhangi bir şey yeyip içmeye çalışılması durumunda mantarların olduğu bölgede yanma şeklinde bir ağrı hissedilir. Bazı durumlarda ağrı o kadar rahatsız edici olur ki kişi su bile içmekte zorlanır. Dilde mantarın oluşması ve tedavisine dair mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Her dilde mantar oluşumu kendiliğinden geçmeyebilir.

Dilde Mantar


Dilde mantar oluşumuna karşı tedavi yöntemleri
Ağız içindeki floranın bozulması ile oluşan dilde mantarın temel besinleri şekerli gıdalardır. O zaman kişinin şekerli yiyecekler ve bolca şeker içeren cola, şerbet ve fanta türü içecekleri içmemesi gerekir. Peynir, pirinç, karpuz, kavun ve bal gibi yiyecekler de tüketilmemeleri gereken besinler arasında yer alır. Bebeklerde dilde mantar oluşumunun daha sık gözlendiğini belirtmiştik bu nedenle bebeklerin kullandığı şişeler, biberon ve emzikler sıklıkla temizlenmelidir.  Dilde mantar oluşmaması amacıyla temizlik için en iyi yöntem kaynatma dır. Kaynatma ile dilde mantara neden olan etkenler etkisiz duruma getirilmeleri mümkün olmaktadır. Mirra tentürü denilen ilacın kullanılması dilde mantar oluşumuna neden olan mantarların enfeksiyonlarını gidermede yardımcı olur. Bağırsaklardaki mantarların da etkisiz hale gelmesi ağız içindeki mantarlardan kesin olarak kurtulmanın yoludur. Bu nedenle bağırsak florasındaki mantarlara karşı mantar çayı ve gökçek tonik denilen ilaçlar kullanılır. Dilde mantar oluşumu göz önüne alındığı zaman sıklıkla görülen çeşidi ağrıya yol açtığı için konuşma zorluğuna neden olan aftöz stomatit ve herpes isimleri verilen, bazı durumlarda tek bir mantar bazende 2 tane veya 3 tane olarak oluşabilen kabarcıklardır. Dilde mantarın bu çeşidi için kesin bir tedavi yoktur sadece B vitamini ve C vitamini verilmektedir.
]]>
Dermatit https://www.mantar.gen.tr/dermatit.html Mon, 26 Nov 2018 14:55:23 +0000 Dermatit, diğer adıyla egzama genellikle cildin farklı maddelere temas etmesiyle duyarlı hale gelmesi ya da çevresel ve genetik etkenler nedeniyle oluşan alerjik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Rahatsızlıkta püt Dermatit, diğer adıyla egzama genellikle cildin farklı maddelere temas etmesiyle duyarlı hale gelmesi ya da çevresel ve genetik etkenler nedeniyle oluşan alerjik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Rahatsızlıkta pütürlü, şiş, kırmızı renkli, üzeri kabuklanmış ve kaşıntılı döküntüler oluşur. Vücutta sınırlı bir alanda ya da daha geniş alanlarda etkili olur. Bazı vakalarda döküntülerde sulu lezyonlar oluşur. Kaşıntı olduğundan, mikrop kapma olasılığı yüksektir. Tedavisine başlanmazsa ciltte soyulma ve kalınlaşma etkileri oluşur ve renkte koyulaşma başlar. Toplumda yaygın olarak görülen dermatit genellikle 1 yaşından itibaren etkili olur. Bazen 2-2,5 yaşına kadar etkisini devam ettirir, bazen de ergenliğe kadar sürer. Çocukların % 2 sinde etkili olur. Annede alerjik hastalıkların olması halinde, yeni doğan bebeklerde görülme olasılığı fazla olur. Bu rahatsızlık insanların psikolojisini etkileyen özelliktedir. Bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. Kişilerin yaşam kalitesini bozar, kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olur. Bunların engellenmesi için bir an önce ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Dermatit nedenleri

Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlığın en sık nedeni alerjilerdir. Bu etkenle oluşan rahatsızlık atopik dermatit olarak tanımlanır. Bu türdeki dermatit bebeklik, çocukluk ve erişkinlikte farklı açıdan değerlendirir. Daha çok astımı ve saman nezlesi olan kişilerde oluşur. Kişilerde duygusal ve psikolojik sorunların olması rahatsızlığın ortaya çıkışını hızlandırır. Çocukluk döneminde etkili olmaya başlayarak, ilerleme gösterir. Erişkinlerde alerjenlerle temas olmadığında fazla sorun yaşatmaz. Alerjen maddeler parfüm, otlar, kremler, sabun ve kozmetik ürünler içinden birisi olabilir. Ciltte sürekli oluşan kaşıntıda dermatite neden olabilir. Vücutta en fazla ellerde ve ayaklarda etkili olur. Sağlık koşullarının kötü olması, stres yaşanması, makyaj malzemeleri gibi etkenlerde dermatit nedeni olabilir.

Dermatit

Dermatit belirtileri

Rahatsızlığın türlerine göre farklı belirtileri bulunur. Atopik dermatitte ellerde, ayaklarda ve yüzde kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve kızarıklık gibi etkiler oluşur. Dirseklere kadar yayılabilir. Hastaların çoğunda bu türde dermatit görülür. Gözlerin altında koyu bölge oluşması, el ve ayak tabanlarında çizgilerin belirgin hale gelmesi hastalığa eşlik eder. Alerjen maddelerle temas olduğunda, kızarıklık ve kaşıntı etkin hale gelir. Yağlı ciltli kişilerde ve saçlarda oluşan egzamada kepeklenmede olduğu gibi kaşıntı görülür. Çocuklarda daha çok kabuklu döküntü olur. Kaşıntının devamlı olması halinde ciltte renk koyulaşması ve sertlik oluşur. Staz dermatit türünde ciltte kalınlaşma ve varisli damarlar etkili olur. Ayrıca yara oluşumları meydana gelebilir. Genellikle bayanlarda makyaj malzemesi ve kremlerin etkisiyle oluşan egzamada sivilce oluşumları izlenir. Bunlar yüzün değişik alanlarında oluşur.

Dermatit tanısı nasıl konur

Bu rahatsızlığın etkilerinin oluştuğu kişilerin bir dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastanın öyküsü ve fiziki muayene ile tanı konulabilir. Ciltte döküntülerin olduğu alana sertçe bastırıldığında, beyaz renkte kabarıklık meydana gelir. Alerjik dermatit söz konusu olduğunda, cilt için alerji testi yapılır. Bu cildin hangi maddelerden etkilendiğini belirleyecektir. Yapılacak laboratuvar testleri de bunu belirlemeye yardımcı olur. Özellikle kanda lgE adı verilen antikor oranı tespit edilir.

Dermatit tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlığın tedavisinde hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek, önlemek ve iyileştirmek için bazı tedaviler uygulanır. Cildin maruz kaldığı etkilerden kurtulması için yapılanlar semptomların iyileştirilmesini sağlar. Hastaların özel temizleyicilerle, cildi tahriş etmeyen ürünlerle, banyo yağlarıyla, ani alevlenmeleri önleyen kortizonlu kremlerle, losyon ve pomatlarla tedavisine çalışılır. Hastalard]]> Tırnak Mantarı İlacı https://www.Mantar.gen.tr/tirnak-mantari-ilaci.html Tue, 27 Nov 2018 05:52:04 +0000 Tırnak Mantar İlacı, Tırnak mantarı, tırnaklarının birinde ya da daha fazla ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Tırnak mantarlı enfeksiyon, parmak tırnağı ya da parmak ucunun altında beyaz ya da sarımsı bir Tırnak Mantar İlacı, Tırnak mantarı, tırnaklarının birinde ya da daha fazla ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Tırnak mantarlı enfeksiyon, parmak tırnağı ya da parmak ucunun altında beyaz ya da sarımsı bir görüntü alarak başlayabilir. Ve zamanla tırnağın içine veya tırnak plağının altında yayılır, zamanla kalınlaşmasına neden olur. Tedavi edilmezse, tırnak kırılgan olur, tümü bölünür, şekli bozulur ya da düşebilir. Bu yüzden tırnak yatağından kısmen veya tamamen ayrılabilir.  Mantar sadece yaralanırsanız ya da başka bir deri hastalığı varsa tırnakları etkiler. Tırnak mantarı görsel yönden hoş olmadığı gibi kişinin acıya maruz kalmasına da sebep olur. Tırnak mantarlı enfeksiyon, mutlaka bir hekim tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Çünkü tırnak mantarı ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka tırnak mantarı iyi bir şekilde tedavi ile yapılmalıdır. Tırnak mantarlı enfeksiyon tedavisi zor olan bir durum olabilir ve yeniden ortaya çıkabilir. Tırnak mantarını temizlemede yardımcı olabilecek ve tedavi edebilecek ilaçları vardır.

Tırnak Mantarı Tanısı Nasıl Konulur

Tırnak mantarı tanısı fizik muayene, laboratuvar testleri ve diğer testler ile konulur. Tanıyı doğrulamak için mutlaka "direkt mantar muayenesi" (=nativ preparat) veya "tırnak kültürü" yapılmalıdır. Sadece fizik muayene göre bile tanısı konulabilir. Ancak muayene ve kültür gibi tanı yöntemleri ile tırnak mantarı tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Tedaviye dirençli olgularda ve diğer hastalıklarda ayırıcı tanının tam olarak yapılamadığı durumlarda tanıyı doğrulamadan tedavi uygulanmamalıdır. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tırnak mantarı tanısı koymak oldukça zordur.

Tırnak Mantarı Belirtileri;

Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Tırnak mantarı bulguları ve belirtileri arasında birçok neden sayılabilir. Belirtileri ise; Tırnaklarda beyaz-sarı ya da kahverengi lekeler, tırnakta pul, pul, kalkma, kalınlaşma, her türlü şekil bozukluğu, tırnak altında irin birikmesi gibi belirtilerdir. Tırnak mantarı kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkla ortaya çıkabilir. Tırnak mantarı, uygun bir tedavi ile bu belirti ve bulgularda belirgin düzeyde iyileşme görülür.

<Tırnak Mantarı İlacıp>Tırnak Mantarı Nedenleri;

Tırnak mantarı nedenleri arasında; Ailesel, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu, kötü tırnak bakımı, günümüzde iş yoğunluğu nedeniyle akşama kadar ayakkabı çıkarılmadığında, ayaklar havalandırılmadığı için tırnak mantarı çoğalmaktadır. Bu sebeple tırnak mantarı tırnak kenarlarından bulaşmaktadır. Daha çok ıslaklık, nemlilik, uzun süreli aynı ayakkabı kullanma, dar, hava almayan, karanlık ayakkabı gibi sebeplerle oluşur.

Tırnak Mantar İlacı;

Tırnak mantarı, kullanılan çeşitli tedavileri vardır. Hekimden diğer bir hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine yönelik çoğu hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme görülür. 2-3 ay sistemik antifungaller tedavisi en çok tercih edilendir. Çocuklarda terbinafin tercih edilmelidir.

Terbinafin; Terbonile, 250 mg 14-25 tablet.

Doz; Erişkin, 1x1 tb çocuk, 5 mg/kg/gün, tok karna, el tırnaklarında 2 ay, ayak tırnaklarında 3 ay kullanılır.

İtrakonazol; İtraspor, 100 mg 28 kapsül.

Doz; 1 hafta 2x2 kapsül tok karna, sonra 3 hafta ara verilir. Tekrar 1 hafta ilaç 3 hafta ara verilir. El tırnaklarında 2 kür, Ayak tırnaklarında 3 kür kullanılır. Toksit etkiler için KCFT (ALT; AST) ayda 1 kez kontrol edilmelidir.

Tırnak Mantarı Reçetesi;

Tanı; Ayak tırnağı mantarı

RP; Terbonile, 250 mg 28 tablet DIIIB Üç

S; 1x1 3 ay, tok karna

Ancak Bu İlaçları Mutlaka Doktor]]> Bacak Arası Mantar https://www.Mantar.gen.tr/bacak-arasi-mantar.html Tue, 27 Nov 2018 13:01:25 +0000 Bacak Arası Mantar, Bakteriler gibi mantarlarda mikroorganizmalardır. Mantarlar özellikle diğer hastalıklarının oluşumuyla ilgili ana neden, her zaman bir başka mantarlı dokudan bulaşm Bacak Arası Mantar, Bakteriler gibi mantarlarda mikroorganizmalardır. Mantarlar özellikle diğer hastalıklarının oluşumuyla ilgili ana neden, her zaman bir başka mantarlı dokudan bulaşmasıdır. Bu doğadan da kaynaklanabilir, başka bir insandan da. Mantar enfeksiyonları, tıpkı küf mantarları gibi, vücut mantarları da nemli, havasız ve temiz olmayan ortamları severler. Ve bu tür yerlerde gelişip üreyebilirler. Ancak bu üreme, hızlı ve yayılıcıdır. Özellikle pişik ve tahriş olmuş bölgeleri seçerler. Çok azimkardırlar bir başladı mı, hızlı bir şekilde vücuda yayılmak için ellerinden geleni yaparlar. Yaz aylarında mantar hastalığının bulaşması oldukça kolaylaşır. İsminden anlaşılacağı gibi bu hastalık hızla ayağın üst yüzeyine doğru ilerler. Kaşınma yoluyla kasıkta, deri katları arasında, deride yaralar ve sıyrıklar açılması ile diğer mikroplara da sebebiyet oluştururlar. İç kasıklar ve genital bölgede de görülebilir. Etkilenmiş bölge kızarık yada kahverengi olabilir, deride dökülme, soyulma ve çatlama görülebilir. Bu duruma kinci bir mikrobik hastalık da eklenebilir. Bu mikrop derinin kat yerinde, genelde her iki tarafta, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde bir alan halinde başlar. Ardından benzer başka alanlarda da görülür. Kızarıklık deriden yüksek, kabuk gibi bir tabaka şeklindedir, kenar sınırları belirgin olur, içi su toplayıp sızabilir. Bazen göbek ve (anal) makatat kenarlarına kadar uzayabilen kaşıntılı bir hal alarak, oldukça rahatsız edici derin mantar hastalığıdır. Ülkemizde "Yılancık" adı verilen mikrobik hastalığın en sık ayaklar ve bacaklarda görülme nedeni de tedavi edilmeyen mantar hastalıklarıdır. Bu hastalık her yaşta görülebilir. Bunların da dışında bazen bu mantar hastalıklarına karşı bazı alerjik reaksiyonlar gelişerek başka türden sorunlara yol açabilir.

Tanı; Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verilir. Kesin tanı, mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuvara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilmesi yapılır. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli enfeksiyonlarda hekim tarafından sizin için ağızdan kullanılan yada cilde sürülen ilaçlar önerilecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel enfeksiyonlar başlayabilir.

Bacak Arası MantarKaşıntı; Hoş olmayan bir durumdur ve kişiye ızdıraplı bir acı verir. Kronik kaşıntı rahatsızlığı olanlar kaşınmamayı ne kadar isteselerde bunu önleyemezler ve kaşınmak zorunda kalırlar. Genelde deride kaşıntı görülür ve bazen de göz mukozası ve makat yada cinsel organlarda da kaşıntı olabilir. Kaşıntıya bakteri, virüs ve mantarlar yada bunların oluşturduğu koloni kompleksi enfeksiyona sebep olur ve buda kaşıntıya sebep olur. Kontrol edilemeyen kaşıntı nedeniyle derinin mukazası tahribata uğrar. Ağrılar, ağrı kesicilerle önlenebilir, ancak yan tesiri vardır. Tıbbi olarak kaşıntı sebebi açıklanamamakta, ancak ortada bir gerçek vardır. Buna göre bağırsak mantarların salgıladığı toksit maddeler sindirim organlarını ve bağırsakları tahrip eder.

Kaşıntı tedavisi; Kaşıntının asıl sebebi bağırsak mantarları olduğundan, bunun doğal ilaçlarla tedavisi mümkündür. Kaşıntı, alerjen, sedef hastalığı, bahar nezlesi ve nörodermetoza karşı kullanılan kortizonun yan tesiri vardır, bu sebeple mecbur kalınmadıkça kortizonlu ilaçlar kullanılmamalıdır. Kaşıntıya karşı hamamelis ve çörekotupreparatları doğal ve yan tesiri olmayan bir üründür. Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, besleyici maddenin dolaşması buna bağlıdır. Tabii iyi beslenilirse tedavi sürecide kısalır.

Bacak arası mantar tedavisi; Mantar Kremi https://www.Mantar.gen.tr/mantar-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 00:16:21 +0000 Mantar Kremi, Mantar başın ve vücudun derisinde oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Bulaşıcılığı vardır. Mantar, çocuklarda ve vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir. Mantar hastalığı, baş derisinde ufak, y Mantar Kremi, Mantar başın ve vücudun derisinde oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Bulaşıcılığı vardır. Mantar, çocuklarda ve vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir. Mantar hastalığı, baş derisinde ufak, yuvarlak, pullu kırmızı olarak da kendini gösteren lekeli bir durumdur. Bu leke ilerlediği zaman büyür, derideki saçları zayıflatmaya başlar ve kırılıp dökülmesine neden olur. Ayrıca kel bir yer meydana getirir. Buda başın bir ya da birkaç yerinde oluşabilir. Vücudun diğer bölgelerinde ise, genelde kısa zamanda pullar halinde ve kırmızılık meydana getirerek yuvarlak ya da oval bir leke olmaya başlar. Mantar hastalığı, deriye, kıllı deriye, tırnaklar gibi keratin dokularına yerleşir. Hastalık bulgularında ise; Kaşınma, sulanma, pullanma, deride kalınlaşma, şişmeler, pütürlenme ve kızarıklık bulguları ile yalnız kaşınma, kızarıklık ve pullanma görülüyorsa bu mikrobik reaksiyonlarla ilgilidir. Mantar kremi, mantar reaksiyonunun bulaştığı yere sürülmesi tedavinin prensip yapısıdır. Pekala, vajinal mantar ya da halk dilinde kasık mantarı netice gösterdiği anlarda ne yapılmalıdır.

Mantar Virüsü Kremi Tedavisi, bunun daha önceki tedavisi için yapılan hastalarda, onlardan yorum almak en doğrusu olur. İncelenen kaynaklara dayalı olarak ayak mantarının tedavi şeklinde kullanılan krem bu hastalığı durdurabilmek ve yavaşlatabilmek için uygulanan tedavi biçimidir. Fakat vajinal mantar reaksiyonunda mantar kremi kullanım söz konusu olursa, aynı şekilde deride yüzeysel olarak mantar kremi iyi cevap vermez. Mantar hastalığında endişe duyulan lezyondan bazı parçalar alınır. Özel bir ilaç damlatarak derinin keratinlerini eritmeye başlar. Mikroskopla bakılan lezyon laboratuvara incelemeye alınır ve tanısı konulur. Burada mantar kültürünü yaparak türünü ve oluşup oluşmadığı ile alakalı tetkikleri yapılır. Ciltteki mantarlar fizik muayeneler neticesinde son derece tetkiki mümkündür. 

Mantar Kremi Travazol Krem Nedir

Yüksek iltihap ya da egzema halinde seyir eden, eller, parmak araları, kasık ve genital yerlerde, deri yüzeyinde mantar enfeksiyonlarının başlaması ya da aralıklarla devam ederse bu krem tedavi amaçlı önerilir. İzokonazol nitrat, deri yüzeyindeki mantar hastalıklarına ait krem tedavisi de önerilir. Çoğu mikroplara karşı direnç sağlar. Dermotifler, mayalar, mayaya benzer mantarlar (pitriyasis versico-or'a sebep olan organizmalar da eklenir), küf oluşumlarında, kırmızı ve kahverengi lekelenmelerde gözle görülür bir bulaşıcı deri hastalığında Erythrasma'ya neden olan organizmalara da direnç göstermektedir. Diflukortolon valerat, deri iltihabı ve alerjen sebeplerinde iltihabı önlemeye, kaşıntıya, yanmalarda ve sızılarda da önlemeye endekslidir.

Mantar Kremi

Mantar Kremi Travazol Uygulama Yolu Ve Metodu;

Travazol, günde 2 defa uygulanır. Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde ilaç tedavisinin iltihabı ya da egzamalı deriyi iyileşme görüldükten 2 hafta sonra bitirilmelidir. Bundan sonraki aşamada doktorunuz ile kortikosteroidsiz bir kremle tedavinin sürecini devam ettirebilir. Bunun genelde kasıklar ve genital kısımlarda kullanılması için önerilir. Çocuklarda kullanımı; Sistemik absorbsiyonunun ile yan etkileri artma riskinin sebebiyle çocuklarda dikkat edilmesi gerekir.

Mantar kremi; size belirtilen reçeteyle kullanılır. Reçetedeki talimatlara kesinlikle uyulmalıdır. Doktorunuzun önerdiği reçetesi edilenden aşır miktarda ve fazla dozda uzun zamanlı kullanılmaz. Şayet ellerinizle ilgili tedavi gerektirmiyorsa Travazol krem'ini her defasında uygulandıktan sonra bol su ile yıkanmalıdır. Bu kremi yüz, göz kenarlarına veya vücudun kıvrımlı ve hassas cilt yüzeylerinde kullanılmamaktadır. İlacı yüzünüze uygularken gözünüze kaçırmamaya dikkat gösterilmelidir.

Yan etkileri; Uygulanan yerde kaşıntı, tahriş, yanma hissi duyulması, cilt renginde değişmeler, cilt çatlakları, çoğalan kıllanma hali, isilik, kulla]]> Bebeklerde Mantar https://www.Mantar.gen.tr/bebeklerde-mantar.html Wed, 28 Nov 2018 14:29:29 +0000 Bebeklerde Mantar, bebekler küçük bir beden yapısına sahiptir. Henüz yetişkin olmadıklarından, vücudu ve beyinleri çok hızlı büyüyen bir aşamadadır. Yenidoğan bir bebekte tahmini 3 kiloda bir büyüklük olur.  Bebeklerde Mantar, bebekler küçük bir beden yapısına sahiptir. Henüz yetişkin olmadıklarından, vücudu ve beyinleri çok hızlı büyüyen bir aşamadadır. Yenidoğan bir bebekte tahmini 3 kiloda bir büyüklük olur. Yaşamlarının ilk yıllarından ve sonuna kadar olan kilosu burada üç katına çıkar, boyunda ise yarı yarıya artma olur. bu gelişimde konuşmaya başlaması, isteklerini ve duygusunu size anlatmak için öğrenir, bazen de yürümek için çaba gösterir. Doğumsal olarak başlayan ve genelde yalnızca bez bölgesinde olan bu mantar idrarın ve dışkının örtücü yerlerinde daha çok meydana gelir. Parlak kırmızı renkli kızarıklıklar belirir. Belli süre içinde mantar enfeksiyonuna bağlı bakteriler ile ikincil enfeksiyonu artmaya başlar. En önemli tutulum genelde makatın etrafı ve kaba etlerde görülür. Bazen bu bölgenin etrafında yayılım görülebilir. Pişik oluşan bebeklerin daha sık oranla idrar yolları enfeksiyonu esnasında görülen idrarı pH değişimleri derinin yüzeysel etrafında daha fazla tahriş olması bu pişik vakalarını geliştirir.

Genelde pişik oluşmuş bölgesel yerlerin mantarları, parlak kırmızı zemin kısmında, toplu iğnenin başı kadar, iltihap görüntüsü, olarak kabuksuz bir şekilde yaraları meydana getirir. Tanısı bu yaralardan alınan materyalin mikroskobik incelemesi yapılarak konmaktadır. Normal yapılan doğum sonrasında da, bebekte solunum yollarında ve sindirim sistemine ulaşan, genelde yedinci ve onuncu gününde meydana gelen bir ağız içi mantarıdır. Ağız içi beyaz lezyonların karakteriz bir enfeksiyon olmasıdır. Prematüre olmuş doğan bebeklerin daha fazla olduğu görülmektedir. Vücudun direnç yönünde normal seyreden bir bebeğin genel olarak ağız içi lokaliz görülür. Vücudun direnç sorunu yaşayan bebekte bu mantarın kana karışma olasılığı ve ciddi akciğer enfeksiyonu veya diğer enfeksiyonlar ile karşılaşılan risk oranı daha yüksek olabilir.

Bebeklerde Mantar

Bebeklerde Mantar Belirtileri;

Genellikle doğumdan sonra bebeklerde görülür. Fakat ilk bir yıla kadar olan çocukların daha fazla karşı karşıya kaldığı enfeksiyonlarıdır. Bu bulgular ağız içi, dil yüzeyinde, yanak kısımlarında, yumuşak olup, sert damakla beyaz lezyon karakterizelerdir. Başka belirtiler ise; Ağır seyreden ateş, beslenmeyi etki ederek emme zorluğu çekmek, Huzursuzlanma, yoğun ağlamalar, ağız içinin lezyonları diğer bir deride oluşturabilecek hastalıkları düşündüremez. Fakat birbirinin aynısı olan enfeksiyonlar da pişik de görülebilmektedir.

İntertrijinöz tipi; Parmak arası ve altında maserasyon, deskuamasyon, fissür, ödem ve kendine has bir pis kokusu ve kaşıntısı bulunmaktadır.

Vezikülobüllöz tipi; Plantar bölge ve topukta oluşur. Stratum korneum oldukça kalındır. Veziküller papül olarak da görülebilir.

Kuru skuamlı keratozik tipi; İnflamasyonun görülemediği kroniksel bir tipidir. Yaygınlığı, inceliği, gümüşi beyazlı renkli deskuamasyon görülür.

Bebeklerde Mantar Neden Oluşur

Bebeklerde görülen bu mantarlar, sıkıntı veren bir dönemdir. Genellikle doğumdan sonra belirtileri görülmeye başlar. Dışkıda oluşan bazı maddeler bezin sürekli yenilenmemesi halinde cildin uzun süreli teması nedeniyle görülebilen mantarlar yoğun olarak bez bölgesine ait olur. Ayrıca alerjen sebepleri olan bebekler üzerinde uygulanan ıslak mendil ve bebek yağları dahil bir mantar oluşmasının nedeni olacaktır.

Bebeklerde Mantar Nasıl Tedavi Edilir

Çok sık antibiyotik alan çocuklarda mantar tedavisi ile çok zor bir hastalığı taşıyan durumdur. Bebek annesine bulaştırması sonucunda tedavisi daha da zorlaşır. Tedavide kullanılan ilaçlar, mantar ilaçları, lokal antiseptiklerdir. Karbonatla uygulanan lezyonları temizleyebilmek ve kazıyabilmek, annede enfeksiyonun olması, tedavide olumsuz yanıt vermektedir. Genellikle bebekler için kullanılan ilaçlar, annede uygulanan göğüs ucuyla beraber uygulanan]]> Mantar Enfeksiyonu https://www.Mantar.gen.tr/mantar-enfeksiyonu.html Wed, 28 Nov 2018 15:46:32 +0000 Mantar Enfeksiyonu, Mantarlar özellikle küf, mildiyu ve maya dahil olmak üzere parazitli bitki türlerindendir. Derinin fungal enfeksiyonu genelde ringworm yada tinea adında bilinmektedir. Mikroskobik dermatofitler adındaki, Mantar Enfeksiyonu, Mantarlar özellikle küf, mildiyu ve maya dahil olmak üzere parazitli bitki türlerindendir. Derinin fungal enfeksiyonu genelde ringworm yada tinea adında bilinmektedir. Mikroskobik dermatofitler adındaki, mantarların bulunduğu yalnız saç, cildin en dış katmanına veya tırnak gibi ölmüş vücudun dokusunda yaşamaktadırlar. Mantarların tahriş olan, bozuk, devamlı nemi olan, cilt üzerinde havalanmasının iyi olmayan nemi, rutubeti ve karanlığı olan yerlerde daha fazla gelişim göstermektedirler. Yüzeysel mantar enfeksiyonu arasında boyun ve kafa derisindeki enfeksiyonu olan tinea capitis, temriye de denilen ve yetişkin olan erkeklerin sakallarında görülen tinea barba, kollar, omuz veya yüz gibi vücudun belli yerlerinde görülen tinea corporis, kasık bölgelerine ilerleyen tinea cruris veya koşucu kaşıntı, tinea pedis veya atlet (sporcu) ayağı, tinea versicolor ve tinea unguium veya tırnak enfeksiyonu görülmektedir. 

Mantar Enfeksiyonu Belirtileri;

 • Parmaklar arasında pişik benzeri bir görüntü
 • Sulanma (özellikle 4. ve 5. parmak arası)
 • Kaşıntı ve yanma
 • Kızarıklık
 • Kötü koku

Hızlı bir şekilde ayağın üst yüzeyine doğru ilerlemeye başlar. Kaşıntı nedeniyle derinin yaralanması ve sıyrıkların açılarak başka mikroplara geçiş yapmaktadır. Bunda kinci bir mikrobik hastalık da ilave olabilir. Ülkemizde "Yılancık" ismi verilen mikroplu hastalığın en fazla görüldüğü yerler, ayaklar ve bacaklardır. Bunun nedeni ise, tedavi edilmeyen bir tür mantar hastalığıdır. Bunların dışında olan bazı mantar hastalıklarına karşı değişik alerjik enfeksiyonlar geliştikçe diğer türlerinden sorunlara neden olabiliyor. Şekil bozukluğu, hastalanan tırnaklar kalınlaşır ve ayak tabanındaki derinin kalınlaşması ile pullanma görülmektedir.

Mantar Enfeksiyonu

Nedenleri;

 • Sıkı ve hava almayan ayakkabılar
 • Sıkı ve sık değişmeyen çoraplar
 • Terli ayaklar
 • Yüzme, banyo ve egzersiz sonrası ayakların kurulanmaması
 • Ayakları temiz tutmamak
 • Mantarlı hastalara ait çorap, ayakkabı ve terlik kullanımı ayakta mantar enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu genelde yaz aylarında görülebilen bir enfeksiyon türlerindendir. Mantar enfeksiyonu, sık sık tedavi edilip başarı gösterilirse nüks etmelerini önleyerek ister tedavinin sürecini kısaltılması ile ilgili bazı unsurlara dikkat edileceğinin önemi bulunmaktadır.

Nasıl korunabiliriz;

Başkasına ait olan özel eşyalarını kullanmamaktır. Ne olursa, terlik, havlu, çorap, ayakkabı, giysi, diş fırçası ve tırnak makası gibi.

Mantara enfeksiyonuna karşı ilaç kullanımı;

Mantar enfeksiyonu kesinlikle ilaç tedavisi gerektirecek bir hastalığıdır. Doğru ilaçların kullanılması ne kadar erken başlandığı takdirde tedavinin yöntemi ile en yüksek başarıya ulaşır. Hastalığınız fazla yayılma olmadan, ilerleme göstermeden tedavi edilmelidir.

İlaçların düzenli şekilde kullanılması;

İlaçların tedavi yöntemine yanıt vermesine karşılık İlaçların düzenli bir şekilde kullanılması büyük etkene sahip olmasıdır. İlaçların kullanılacağı saatinde alınılması ve uygulanarak özelliklerine önem vermektir. Şayet ilaçlarda krem, merhem ve sprey formda ilaç olursa, bu gibi ilaçlarda cilt yüzeyine iyice emilerek emim olunmasıdır.

İlaç tedavisinin yarıda bırakılmaması;

Mantar enfeksiyonlarının genelde ilaç tedavi yöntemine güzel yanıt vermektedir. İki-üç günlük tedavi sonrasında genelde hastalığın hızlıca iyileştiği görülmektedir. Fakat mantar enfeksiyonunda tamamen temizlenip arındırılması ve tekrarın engellenmesi açısından ilaçların kullanım reçetesine ve süresine göre kullanılmalıdır. Destekleyici koşullar itina ile gösterilmelidir. Tam tersi olursa hastalığın nüksetmesi durumunda hastalık tekrar ilerleme kaydeder.

]]>
Bağırsak Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/bagirsak-mantari.html Thu, 29 Nov 2018 10:11:11 +0000 Bağırsak mantarı, bağırsak florasında dengenin bozulması nedeniyle mantarların bağırsak içine yayılması ile oluşur. Sıcak, ıslak ve karanlık ortamı seven mantarlar, gizlice yerleştikleri bağırsaklarda, çeşi Bağırsak mantarı, bağırsak florasında dengenin bozulması nedeniyle mantarların bağırsak içine yayılması ile oluşur. Sıcak, ıslak ve karanlık ortamı seven mantarlar, gizlice yerleştikleri bağırsaklarda, çeşitli sorunlara neden olurlar. Bağırsak florasının dengesinin bozulmasına sebep olan etkenler arasında kullanılan bazı ilaçlar, şekerli gıdaların fazla tüketilmesi, alerjiler ve ağır metallere maruz kalma sayılabilir. Kendilerini iyi kamufle edebildikleri için, bağışıklık sistemini rahatça atlatabilirler. Beyaz şeker ve beyaz unla beslenen mantarlar, oldukça hızlı çoğalırlar. Zaten mantarların ilk verdiği belirtiler arasında tatlı besinlere karşı bağımlılık yer alır. Bu mantarların yararı olmadığı gibi, insanları ölüme götürecek özellikleri yoktur. Yaşamlarını sürdükleri ortamı korumak istediklerinden, kişilerin zarar görmesini istemezler. Yavaş bir şekilde geliştiklerinden, genelde çoğalma yapmazlar. Çoğalma gösterdiklerinde ise, vücutta bulunan yararlı bakterilerin azalmasına sebep olurlar. Mantarlar alkol ve çeşitli kimyasal toksinler üretirler. Bu maddeler kana karışarak, temizlenmek üzere karaciğere giderler. Karaciğer bunların temizlik aşamasında daha fazla efor sarf eder. Temizlenmemiş kimyasal maddeler baş ağrısı, kronik yorgunluk, eklem ağrıları gibi farklı şikayetlere neden olurlar. Bağışıklık sistemi zayıflar ve beden alerjik tepkiler vermeye başlar. Bunun sonucunda kişilerde akne, egzama, astım gibi rahatsızlıklar gelişir. 

Bağırsak mantarı belirtileri nedir

 • Şekerle beslendikleri için, bundan meydana gelen gaz nedeniyle karın şişliğine sebep olurlar.
 • Kişilerde kabızlık ya da ishal görülmesi.
 • Makatta kaşıntı ve kızarıklık olması.
 • Vücuda alınan karbonhidratı tükettiklerinden, bedenin şeker ihtiyacı olduğundan, kişilerde ruhsal ve fiziksel yorgunluk görülür.
 • Ağız kokusu ve mide ağrısı olması.
 • Dişlerde pas benzeri tabaka ve dilde beyazımsı bir görüntü olması.
 • Açlık hissedilmesi ve aşırı derecede tatlı isteği olması.
 • Burun tıkanıklığı ve nefes darlığı çekilmesi.
 • Kulaklarda iltihaplanma olması.
 • Sırt, ense ve omuz ağrısı olması.
 • Eklemlerde ağrı ve şişme olması.
 • Ciltte sivilce, akne olması ve saçlarda dökülme olması.
 • Küf benzeri koku olması.
 • Ağrılı adet dönemlerinin olması. 
 • Cinsel iktidarsızlık çekilmesi.
 • Kişilerin şeker ihtiyacını karşılamak için, aşırı derecede yemek yemesi ve bu yüzden kilo alması.
 • Gözlerin önünde noktaların uçuşması gibi görme bozukluklarının yaşanması.
 • Kronik vajina ve mesane iltihaplanması olması.
 • Konsantrasyon bozukluğu olması.
 • Alkol içilmediği halde, nefesin alkol kokması.
Bağırsak Mantarı

Bağırsak mantarı nedenleri nelerdir

 • Beslenme alışkanlıklarında yapılan hatalar.
 • Şekerli besinlerin fazla miktarda tüketilmesi.
 • Sezaryen ile yapılan doğumlar.
 • Günlük beslenme programında karbonhidratlara ağırlık verme.
 • Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler.

Bağırsak mantarı tedavisi nasıl yapılır

Tedavisi yapılabilen bir rahatsızlık olan bağırsak mantarı oluşumunda, öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Kişinin proteinlerden, tam tahıl ürünlerinden ve sebzelerden oluşan bir diyet programı uygulaması gerekir. Doğal bitkiler arasından ekinezya ve taheebo mantarları öldürerek, bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Tedavide şifalı bitkilerin kullanımı oldukça etkilidir. Kontrolsüz olarak ilaç kullanımından kaçınmak gerekir. Özellikle antibiyotikler, hormon ilaçları ve kortizon ilaçlarının kullanımına dikkat etmek gerekir. Bağırsaklardaki mantarları besleyecek mayalı ve şekerli ürünleri kullanmamak gerekir. Alkol kullanmaktan sakınmak gerekir. Üzerinde küf barındırabilecek olan kuru yemişler, eski peynirler tüketilmemelidir. Bağırsak florasının dengesini sağlamak için, yoğurt, k]]> Kulak Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/kulak-mantari.html Thu, 29 Nov 2018 22:46:59 +0000 Kulak mantarı, tıptaki adı otomikoz olan rahatsızlık, dış kulak yolunda bulunan mantar sporlarının nem ve su gibi etkenler sebebiyle üremesi sonucunda oluşur. Özellikle yaz aylarında havuz ve denize girenlerde, hamam Kulak mantarı, tıptaki adı otomikoz olan rahatsızlık, dış kulak yolunda bulunan mantar sporlarının nem ve su gibi etkenler sebebiyle üremesi sonucunda oluşur. Özellikle yaz aylarında havuz ve denize girenlerde, hamam ve banyo esnasında gelişme gösterebilir. Dış kulak ve orta kulak iltihabı sırasında sıkça görülen bir durumdur. Tek bir kulakta ya da her ikisinde görülebilir. Kulağa kaçan suyun geriye çıkmaması, mantar oluşumuna zemin hazırlar. Mantar oluşumu kulakta ciddi problemlere yol açmasa bile, rahatsızlık verdiğinden mutlaka tedavi edilmelidir. Kulaklarını karıştırmayı alışkanlık haline getiren kişilerde, mantar derinlere kadar nüfuz edebilir. Bu da ağrıların oluşmasını sağlar.

Kulak mantarı belirtileri nedir

 • Kulakta ya da kulaklarda tıkanıklık ve kaşıntı olması halinde
 • Kulakta çok şiddetli ağrı olması durumunda
 • Kötü kokusu olan süte benzer akıntı olması
 • Boyunda lenf bezlerine kadar inen şişlik meydana gelmesi halinde, kişinin kulak mantarı açısından muayene edilmesi gerekir.

Kulak mantarı tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlığın tedavisinde sirke ve alkol karışımı kullanmak oldukça önemlidir. Aspiratör yardımıyla kulağa kaçan suyun alınması ve kulağın temizliği sağlanır. Özel bir ilaç kullanımı gerekmemektedir. Tedavi için antibiyotikler kullanılmaz. Sprey kullanımı da, kulak zarına kadar gitmediğinden tercih edilmemektedir. Tedavi lokal olarak uygulanır. En çok damlalardan faydalanılır. Tedavi sırasında ve sonrasında kulağın temiz tutulması, su ile teması önlenmelidir. Geçmiş bile görünse, tekrarlama olasılığı yüksektir. Su ile temas olacağı zaman dış kulak yolu asidifiye edilerek, temastan önce 5-10 damla alkol borik solüsyonu damlatılmalıdır. Kulak zarında ve dış kulak yolunda enfeksiyon yoksa, ağrı meydana gelmez. Kulak zarında delik olanlarda, dokulara nüfuz eden mantar enfeksiyonlarında şiddetli ağrı meydana gelebilir. Her damladan sonra bir süre beklenilmeli, sonra tekrarlanmalıdır. Yanma duyulunca, damlatma kesilmelidir. Ağrı sorunu olduğunda, iki damla anestezik asidik damla işlem öncesinde kullanılabilir. Tedavi için mantarın türünün önemi yoktur. Bu yüzden kültür yapılmasına gerek yoktur. 

Kulak Mantarı

Kulak mantarından korunmak için ne yapılmalıdır

 • Mantar oluşumunu tetikleyen acı biber, domates, kızartma ve çikolata gibi besinlerden uzak durmak gerekir.
 • Kalabalık havuzlara girmekten vazgeçin.
 • Kulaklarınızı kaşımayın, şiddetli kaşıntılarınız oluyorsa doktordan yardım alabilirsiniz.
 • Kulaklarınızda pamuklu çubukları sadece banyo sonrası, ıslaklığı gidermek amacıyla kullanın. Bunu haftada bir defadan fazla kullanmayın.
 • Alerji yapan gıdaları tüketmeyin.
 • Deniz ve havuza girerken kulak tıkacı kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kulak damlalarını açtıktan sonra, sadece on beş gün kullanın.
 • Kulağınızı kaşıdıktan sonra suyla temas ettirmeyin.
]]>
Rahimde Mantar https://www.Mantar.gen.tr/rahimde-mantar.html Fri, 30 Nov 2018 07:31:11 +0000 Rahimde mantar; rahim içinde candida olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu enfeksiyonlardır. Rahimde candida olarak adlandırılan mantarın birçok faktörden dolayı çoğalması ile rahim ve çevresinde oluşan kaşınma ve Rahimde mantar; rahim içinde candida olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu enfeksiyonlardır. Rahimde candida olarak adlandırılan mantarın birçok faktörden dolayı çoğalması ile rahim ve çevresinde oluşan kaşınma ve bulaşıcı bir özellik taşıyan enfeksiyon türüdür. 

Rahim Mantarı Neden Oluşur

Rahimde mantar oluşumu için, birçok faktör sıralanabilir. Bağışıklık sistemini sarsan hastalıklar, birtakım ilaçların kullanımı rahimde mantar oluşumu için etkili faktörler arasında yer almaktadır. Yine gebelik döneminde yaşanan hormonal değişim rahim mantarının artmasına neden olabilir.

Rahimde Mantara Neden Olan Faktörler:

Gebelik: Genellikle gebeliğin 2. Yarısından sonra bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar ve bu nedenle mantar oluşumun açığa çıkabilir. Yine gebelik süresince glikojen olarak adlandırılan maddenin artış göstermesi mantar enfeksiyonu için zemin hazırlayabilir.

Rahimde Mantar

Şeker Hastalığı: Kanda şeker düzeyinin artması ya da düzensiz seyretmesi ile idrar ve vajinal salgılarda şeker oranının artmasına yol açar. Bu olasılıklarda mantarın açığa çıkma ihtimali artar.

Antibiyotik Kullanımı: Kullanılan güçlü antibiyotikler vajinal bölgenin pH düzeyini bozarak mantar enfeksiyonunun açığa çıkmasına yol açabilir.

İlaç Kullanımı: Özellikle progesteron ve östrojen hormonu içeren birtakım ilaçlar rahimde mantar oluşmasına neden olabilir.

Bağışıklık Sisteminin Güçsüzleşmesi: Bağışıklık sisteminde yaşanan güçsüzlük rahimde mantar oluşumuna yol açan bir faktördür.

Rahimde Mantar Belirtileri:

Rahimde oluşan mantar enfeksiyonunda en önemli şikayet kaşıntı ve yanma hissidir. Ayrıca cinsel organda acı, akıntı ve tahriş oluşabilir. Hasar oluşan bölge cinsel münasebet anında fazlaca ağrıya neden olabileceği gibi kanama da oluşabilir. Ayrıca süt kesiğini anımsatan akıntı vardır. Ancak bu akıntının kokusu kötü değildir. Şayet oluşan akıntının kokusu kötü ise mantar enfeksiyonu ile beraber gelişen başka bir enfeksiyon türünden şüphelenilmelidir.

Rahimde Mantar Oluşumundan Nasıl Korunmak Gerekir

 • İç çamaşırları düzenli değiştirilmelidir ve pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır
 • Bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir
 • Islak ya da nemli çamaşırlar asla giyilmemelidir
 • Özellikle regl döneminde deniz ve havuz gibi ortamlardan kaçınılmalıdır
 • Vücudu sıkıca kavrayan kıyafetlerden uzak durulmalıdır

Rahimde Mantar Tedavisi:

Rahimde oluşan mantar enfeksiyonunu tedavi edebilmek için öncelikle mantarın oluşma sebebi tespit edilerek tedavi edilmelidir. Doktor kontrolü altında tedavisi uygulanan mantar enfeksiyonunun tekrarlama olasılığı düşüktür. Ancak gerekli müdahaleye rağmen enfeksiyon tekrarlıyor ise şeker hastalığının habercisi olabilir.

Rahimde oluşan mantar enfeksiyonunun tedavisi için lokal ve sistemik ilaçlar tavsiye edilir. Fitil, krem ya da ağız yolu ile alınan antifungal ilaçlar önerilen doz ve sürede kullanılmaya özen gösterilmelidir.

]]>
Cilt Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/cilt-mantari.html Sat, 01 Dec 2018 06:18:32 +0000 Cilt Mantarı; Nedenine bakıldığı zaman birçok şekilde oluşum gösterebilir. Bazı vakalarda ortaya çıktığı fark edilemeyecek boyutlarda olur. Bazı vakalarda ise, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, oluştuğu alanda sertleş Cilt Mantarı; Nedenine bakıldığı zaman birçok şekilde oluşum gösterebilir. Bazı vakalarda ortaya çıktığı fark edilemeyecek boyutlarda olur. Bazı vakalarda ise, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, oluştuğu alanda sertleşme gibi semptomlar ile fark edilebilir.

Cilt Mantarı Çeşitleri:

Keriyon Cilt Mantarı: Keriyon mantar iyileşme aşamasında su toplayarak kendini belli eder. Dha çok hayvancılık ile uğraşan kişilerde keriyon cilt mantarına daha fazla rastlanır.

Anüler Cilt Mantarı: Mantar türleri arasında en sık karşılaşılan mantar türü anüler cilt mantarıdır. Aynı bir halkayı anımsatır ve ortadan başlayarak başka alanlara doğru yayılır. Bu mantar türü oldukça kabarık ve kırmızı şekilde ortaya çıkar.

Tinea Versicolor Cilt Mantarı: Daha çok ter problemi olan, aşırı terleyen kişilerde Tinea versicolor adlı mantar görülür. Bu mantarın yol açtığı şikayetler, kol, bacak ya da bel bölgesinde kırmızı kabarcıkların oluşmasıdır.

Cilt Mantarı

Cilt Mantarı Daha Çok Kimlerde Görülür

 • Ergenlik döneminde
 • El ve ayağı sürekli ıslak kalan kişilerde
 • Aşırı ter sorunu yaşayanlarda
 • Yüz ve ayak bölgesini yıkadıktan sonra kurutmayanlarda
 • Sıkı ayakkabı giyenlerde
 • Bağışıklık sistemi güçsüz olanlarda.(gebeler, yaşlılar, diyabet hastaları vb.)

Cilt Mantarında Tanı:

Şüphe uyandıran lezyondan örnek parça alınır. Özel bir ilaç damlatılarak deriye ait olan keratinler eritilir. Mikroskop kullanılarak alınan parça laboratuarda incelenir ve tanı konulur. Aynı zamanda mantar kültürü yapılarak mantarın türü ve var olup olmadığı tespit edilebilir. Cilt mantarları fiziki muayene sonucu da rahatlıkla teşhis edilebilir.

Cilt Mantarı Tedavisi:

Cilt mantarı gelişmiş teknolojinin sayesinde günümüzde oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Antifungal olarak adlandırılan haplar ya da kremler mantar enfeksiyonlarına karşı üretilmiş çeşitli ve etkili ilaçlardır. Mantarların yerleştiği alana ya da türlerine göre tedavinin türü ve süreci farklılık gösterebilir. Mantar hastalıklarının bulaşıcı özellikleri olduğundan dolayı mutlaka bir uzman dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

]]>
Ağız Mantarı https://www.mantar.gen.tr/agiz-mantari.html Sat, 01 Dec 2018 07:39:31 +0000 Ağız Mantarı, ağızda oluşan bir küf mantarının sebep olduğu bir mantar enfeksiyonudur. Bu mantarın tipik ağız mukozası ve dil üzerinde bulunan beyaz renkli ya da alan şeklinde yayılmış bir tabaka olup ağızda yanma ve yutku Ağız Mantarı
, ağızda oluşan bir küf mantarının sebep olduğu bir mantar enfeksiyonudur. Bu mantarın tipik ağız mukozası ve dil üzerinde bulunan beyaz renkli ya da alan şeklinde yayılmış bir tabaka olup ağızda yanma ve yutkunma zorluklar yaşatmaktadır. Candida mantar enfeksiyonu yani ağız mantarının oluş sebebi immun sisteminin direncini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İmmum diğer bir adıyla bağışıklık sistemi demektir.

Ağız enfeksiyonu genellikle ve yaygın olarak yeni doğan bebeklerde görülür. Bebeklerde yaygın olarak görülmesinin sebebi ise, bebeklerin immun yani bağışıklık sistemlerinin yeteri kadar gelişmemesinden dolayıdır. Ayrıca antibiyotik ilaçlar ağız içerisinde florasını bozarak burada mantarların çoğalabileceği bir ortam hazırlar bu da ağız mantarına neden olabilir. Ağızda görülen mantarlar kısa sürede sindirim sistemine özellikle de bağırsaklara doğru yayılır.

Ağız Mantarı
AĞIZ MANTARINA KARŞI KORUNMA YOLLARI VE YÖNTEMLERİ

Ağız mantarlarına karşı Nystatinli ya da hint baklasından elde edilen ilaçlar ile mücadele edilebilmektedir. Ağız mantarı hastalığı bulunan sahsın şekerli besin yememesi ve şekerli içeceklerden bunlar cola, fanta, şerbet gibi içeceklerden içmemesi gerekir. Şekerli yiyecek veya şekerli içecek içmemesinin sebebi ise şekerli besinlerin hepsinin mantarlar için temel gıda olmasıdır ve şekerlerle birlikte mantarlar azar bu yüzden mantarlı kişilerin mantarları gittikçe yayılmaya başlar. Pirin, peynir, kavun, karpuz ve bal gibi yiyecekler iyi değildirler. Bebeklerin şişeleri ve emzikli şişeleri düzenli olarak temiz bir ortamda kaynatılmalı, şayet kaynatılmaz ise mantarlar görülmeye başlanır. Ağızda mantar görülürse mantarların bulundukları noktalara mirra tentürü sürülür bu sayede mantarlardan kurtulmaya başlanır. Ağız Mantarı için kesin bir tedavi ise ancak ve ancak bağırsak florasının tedavisi ile mümkündür. Bağırsak florası için gökçek tonik ve mantar çayı kullanmak şarttır. Ağız mantarları hakkında genel bir bilgi verecek olursak eğer böyle bir hastalık görürseniz bizim sizlere söylediğimiz ilaçları veya çayları kullanınız, çocuğunuz da bu şekilde bir rahatsızlık görmemeniz için ise yine bizim bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak hastalığın oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Geçmiş Olsun.
]]> Saç Mantarı https://www.mantar.gen.tr/sac-mantari.html Sun, 02 Dec 2018 04:34:24 +0000 Saç mantarı, oluşumunda kişileri kelliğe hatta görsel bozukluklara kadar götüren, ‘’ saçkıran’’ olarak da bilinen bu mantar cinsi; bazı faktörler tarafından tetiklendiği gibi, saç bakımının düzenli sağlanamaması Saç mantarı, oluşumunda kişileri kelliğe hatta görsel bozukluklara kadar götüren, ‘’ saçkıran’’ olarak da bilinen bu mantar cinsi; bazı faktörler tarafından tetiklendiği gibi, saç bakımının düzenli sağlanamaması veya mantar hastalığı taşıyan birinin tarak gibi saç bakım ürünlerinin kullanması suretiyle kişiden kişiye geçebilir ve oluşabilir. Bu nedenden ötürü size güven vermeyen kuaförlere gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Saç mantarı, saç derisinde bir takım komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bunların başında ise kaşıntı, seyreklik, döküntü ve yer, yer kellikler görülmektedir. Günümüzde pek çok kişi bu sorunları başka problemler ile karıştırabilmektedir. Nedeni ise saç derisinde döküntü ve kaşıntının olması bir takım hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Bunu anlamanın en güvenilir yolu doktora danışmak ve bir cildiyeci görünmek olacaktır.

Saç mantarı nasıl tedavi edilir;

Saç mantarı sadece saçlarda değil, sakal ve bıyık alanında da görülebilir. Bu bölgelerde görülen sorun için de aynı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

 • İlk olarak yapmanız gereken ilk iş saç probleminizin ana kaynağını ve nedenini doktorunuz tarafından öğrenmek olmalıdır

 • Cilt uzmanınız ilk önce wood ışığı eşliğinde saç kontrolünüzü yapıp saçlı derinizi inceleyecektir

 • Eğer ki şayet tedaviye geç kalınmışsa, geri çevrilmesi mümkün olmayan kellik olabilecektir

 • Eğer deri de her hangi bir alerjik reaksiyonunun yoksa kükürt merhemler ile ovulacaktır

Saç mantarında bitkisel tedavi;
Saç Mantarı
 • 1 su bardağı kadar elma sirkesini hafif şekilde ısıtın. İnce kıyılmış ısırgan otunun sirkenin içerisine alın ve soğuyana kadar demlendirmeye bırakın. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra süzün ve saçlarınızı bu ile yıkayın

 • Saçlarınızı yıkama aşamasında köpürtmekten daha çok durulama işlemi ile saçlarınızı temizlemeye özen gösterin.

 • Söğüt yapraklarını yaklaşık 20 dakika suyun içerisinde haşlayın. Süzün ve 1 gün kadar dinlendirmeye bırakın. Her gün gece yatmadan önce saçlarınızı bu su ile köpüksüz ve sabunsuz şekilde yıkayın

 • Eğer mantar vücutta gelişim gösterirse, kepek, bazı durumları içleri su dolu ufak kabarcıklar şeklinde, iç içe geçmiş haclıklar halinde, kaşıntı ile oluşan lekeler ve kabuklu yaralar şeklinde gözlenir. Zamanla çevreye doğru genişleme gösterirler ve sayılarında git gide artış olabilir.

Saç mantarında tedavi sonrası yapılması gerekenler;

Saç mantarından kurtuldunuz ve kelliğe fırsat bırakmadınız. Peki, şimdi ne olacak Özellikle tedavi sonrasın da saçların bakımı çok güzel sağlanmalıdır ki tekrar bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalmak zorunda olmayın. Zamanın da ihmal edilmesinden ötürü karşılaştığınız saç mantarı, tedavi sonrasında kendini yeniden gösterip kişilerde bulunduklarsın yerden veya farklı bölgeden yeniden türeyebilir. Bu nedenden ötürü bakım tedavi sonrasında mutlaka yapılmalıdır. Bilhassa saç bakımı sağlayan bitkisel tedavi yöntemlerinden ve bakım kürlerinden faydalanabilirsiniz.

]]>
Kasık Mantarı https://www.mantar.gen.tr/kasik-mantari.html Mon, 03 Dec 2018 03:39:37 +0000 Kasık mantarı, kasıklarda meydana gelen ve diğer mantar çeşitleri gibi oluşan, virüs nedenli bir enfeksiyon türüdür. Kasık mantarı genellikle vücudun metabolizma sistemine bağlı sorunlardan kaynaklanır. Kasık mantarı, kasıklarda meydana gelen ve diğer mantar çeşitleri gibi oluşan, virüs nedenli bir enfeksiyon türüdür. Kasık mantarı genellikle vücudun metabolizma sistemine bağlı sorunlardan kaynaklanır.

Vücuda bütün gıdaların çoğu kişiye fayda sağlayan organizmalardır. Vücut alınan besinleri iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayırarak faydalı olanları vücuda ulaştırarak, zararlıları dışarı atar. Ancak bazen vücuda zararlı olan bu besinler dışarıya atılamaz ve sağlığı olumsuz olarak etkileyebilir. Bu maddeler kimyasal içerikli maddeler, antibiyotikler ve hatta makyaj malzemeleri olarak sayılabilir. Bu tür vücuda zararlı olabilecek maddeler faydalılar ile ayrıştırılamadığında fırsat bularak enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Vücut kendine zarar verebilecek maddeleri tespit ederek yararlı olanlarla ayrıştırmak ile yükümlüdür. Ancak bazı durumlarda virüsler değişim göstererek vücut zararlı maddeleri algılayamaz ve oluşan virüsler vücuda yayılarak çoğalır. Çoğalan virüsler sağlığa ciddi anlamda zarar verebilir ve dolayısı ile kasık mantarı oluşumu gerçekleşebilir.

Kasık Mantarı Nedenleri:

Kasık mantarları el, ayak, ve tırnaklarda meydana gelen mantarlardan dolayı kasıklara kadar ulaşabilir. Bu alanlarda meydana gelen her türlü mantar kasıklara yayılabilir ve kasık mantarına neden olabilir.

Kasık mantarı özellikle cilt yüzeyinde kırmızı ve kahverengi renklerinde değişebilen ve kabarık lezyonlar oluşabilir ve bu lezyonların çevresinde su kabarcıkları oluşabilir. Oluşan lezyonların kenar kısmı genelde daha koyu olur ve ortaya doğru rengi açılabilir.Kasık Mantarı

 • Kasık bölgesinde oluşan mantarlar genelde çift taraflı gerçekleşir.
 • Bazen kişiyi şiddetli ağrıya maruz bırakabilir.
 • Bölgede kaşıntı oluşur.
 • Kaşıntı ve kaşıma nedeni ile bölge tahriş olarak, şişlik ve akıntı oluşabilir.

Kasık Mantarı Tanısı Nasıl Konulur

Kasık mantarı genellikle ciltteki lezyonların incelenmesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Ancak lezyonlardan incelenmek üzere örnekler alınarak detaylı incelenmesi gerekebilir. Alınan örneklerin neticesi birkaç gün içinde çıkar ve kesin tanı konulabilir.

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir

Kasık mantarı çok ciddi boyutlarda değil ise, doktorun reçete edeceği merhem veya pomatlar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Eğer kasık mantarı çok ciddi boyutlarda ve dirençli ise doktor ağız yolu ile kullanılacak ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Kasık Mantarına Karşı Neler Yapılabilir

 • Kullanılan iç çamaşırının vücudu sıkmamasına ve bol olmasına özen gösterilmelidir.
 • İç çamaşırları günlük ve gerekiyorsa gün içinde birkaç defa değiştirilmelidir.
 • Kullanılan iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.
 • Banyonun ardından kasıklar temiz bir havlu ile kurulanmalı, ıslak kalmasına izin verilmemelidir.
 • Tedaviye rağmen 15 günden fazla devam eden kasık mantarı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Bölgede yara ya da kanama mevcutsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
]]>
Genital Mantar https://www.Mantar.gen.tr/genital-mantar.html Mon, 03 Dec 2018 12:37:30 +0000 Genital mantar, kadınlarda yaygın bir şekilde görülen bir tür kadın hastalığıdır. Kadınların çoğunluğu hayatında birkaç kez genital mantar enfeksiyonuna maruz kalmaktadır. Genital mantar enfeksiyonu dışarıdan Genital mantar, kadınlarda yaygın bir şekilde görülen bir tür kadın hastalığıdır. Kadınların çoğunluğu hayatında birkaç kez genital mantar enfeksiyonuna maruz kalmaktadır. Genital mantar enfeksiyonu dışarıdan bulaşabilen bir enfeksiyon türü değildir. Bu mantar türü kadının vücudunda normalde bulunan ve mantar hücrelerinin değişik etkenlerden dolayı, vücut direncinin zayıf olduğu zamanlarda aktif hale gelmesi ile açığa çıkan bir hastalıktır. Çok sık olmasa da genital mantarın bazen cinsel yolla da bulaşabileceği düşünülmektedir. Ortak kullanım alanları ve eşyalardan dolayı düşük ihtimallerde de olsa genital mantar kişilere bulaşabilir. Kişinin sürekli antibiyotik kullanması ve yaşadığı yoğun stres bazen vücut direncinin düşmesine yol açabilir ve bu sinsi hastalık ortaya çıkabilir.

Genital Mantar Belirtileri:

Genital mantar enfeksiyonlarında ortaya çıkan en bilindik belirti kaşıntı ve yoğun yaşanan akıntıdır. Kişinin vücut ısısının artması ile kaşıntının boyutu daha da artar ve genital bölgede yanmalar oluşabilir. Kişinin idrar anında genital bölgesinde yanma ve kızartılar oluşabilir. Ayrıca kadında ağrıya yol açacağı için kadın, cinsel birliktelikten kaçınabilir. Bu nedenle de gebelik mümkün olmayabilir.

Genital mantar, enfeksiyonlarında oluşan akıntı farklı şekillerde gelişebilir. Bazıları kokusuz olurken, bazen kütleler halinde, beyaz renkli ya da çok sulu bir şekilde gerçekleşebilir. Eğer oluşan akıntı peynir kesiği şeklinde ise farklı bir enfeksiyon hastalığından şüphelenilebilir. Bu şekilde gerçekleşen akıntı''mikst enfeksiyon''olurak tanımlanır. Bazı vakalarda yoğun akıntı yaşanması nedeni ile gebelik oluşmayabilir ve kişiye bebek sahibi olması için tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Genital mantarın neden olduğu kaşıntı ile genital alanda bulunan deride tahriş ve yırtıklar oluşabilir, bu hasar ufak kanamalara neden olur.

Genital Mantar

Genital Mantar Tanısı:

Kişinin doktora başvurması ve jinekolojik muayeneye dahil olması, smear testi yapılması genital mantar enfeksiyonuna tanı koyabilmek için yeterli olur.

Genital Mantar Oluşumunu Kolaylaştıran Faktörler:

 • Diyabet hastası olmak
 • Sentetik iç çamaşırı kullanmak
 • Doğum kontrol hapı kullanmak
 • Bağışıklık sisteminde gerçekleşen bozukluklar
 • Devamlı ped kullanmak
 • Rahim ağzı yaraları
 • Hamilelik dönemi ve aşırı kilo
 • Farklı antibiyotik kullanımı
 • Kokulu tuvalet kağıdı, prezervatif ve tampon kullanımı

Genital Mantar Tedavisi:

Genital mantar enfeksiyonunda uygulanan tedaviler  bazen çok başarılı olurken bazı durumlarda tedavi başarısız olabilir. Kişilerin %25 gibi bir oranında genital mantar kronikleşerek sürekli tekrarlayabilmektedir. Mantar tedavilerinde hastalara kişisel ve lokal içerikli ilaçlar reçete edilir. Tedavinin tam olarak etki sağlayabilmesi için fitil ve kremler ile tedavi desteklenir.

]]>
Tırnak Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/tirnak-mantari.html Tue, 04 Dec 2018 07:35:48 +0000 Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde ya da daha fazlasında ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Başlangıçta tırnaklarda beyaz ya da sarımsı bir görüntü oluşturabilir, zamanla lekenin boyutu artarak tır Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde ya da daha fazlasında ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Başlangıçta tırnaklarda beyaz ya da sarımsı bir görüntü oluşturabilir, zamanla lekenin boyutu artarak tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarını tamamen kaplayabilir. Tırnak mantarı ayak tırnaklarında ilerledikçe tırnakların kalınlaşmasına, şekil ve renk bozulmalarına neden olabilmektedir. Tırnak mantarı görsel anlamda hoş olmadığı gibi kişinin acıya maruz kalmasına da neden olur.

Tırnak mantarı tedavisi oldukça uzun bir süreç kaplayabilir. Fakat tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar ile oluşan mantarlardan tamamen kurtulmak mümkündür.

Tırnak Mantarı Belirtileri:

Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtiler vardır.

 • Tırnaklarda Kırılganlık
 • Tırnaklarda kalınlaşma
 • Renk ve şekil bozuklukları
 • Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık oluşması
 • Enfeksiyon nedeni ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması

Tırnak Mantarı Neden Olur

Tırnak mantarına dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Ancak küf ve mayalarda tırnak mantarı enfeksiyonlarına yol açabilir.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarının Yol Açtığı Hastalıklar:

Tırnak mantarı enfeksiyonları tırnaklarda küçümsenmeyecek kadar büyük bir hasara yol açabilir. Diyabet hastalarında, ilaç tedavisi uygulanan kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tırnak mantarı enfeksiyonları kangren gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi:

Tırnak mantarı enfeksiyonları için uygulanan tedavi süreci oldukça uzundur. Doktor oral yolla alınabilecek ilaç tedavisini uygun görebilir. Ancak oral yolla alınabilecek ilaçlar için bir takım şikayetlerin açığa çıkması gerekmektedir. Bu şikayetler;

 • Yumuşak doku yangısı
 • Diyabet rahatsızlığı
 • Acı ve ağrılı tırnak enfeksiyonu olasılığı

Bu tarz şikayetleri olan kişilerde oral yolla kullanılan ilaçlar enfeksiyonun dağılmasına yardımcı olur. Tedavi genelde 3 ay kadar devam eder ve tedavi sonunda mantar enfeksiyonu tamamen kaybolur.

Tırnak mantarı için diğer bir tedavi yöntemi ise, Tırnak mantarı aşırı ilerlememiş ise, Tırnak cilası ile gayet iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Mantar nedeni ile hasar gören tırnaklara 1 gün ara ile sürülen ilaçlar bir hafta kadar uygulanır ve alkol yardımı ile temizlenir.

Topik ilaçlar ile yapılan tedavide, antifungal kremleri cilt çok kolay bir şekilde emebildiği için tedavinin süresini kısaltabilir. Tırnak mantarı kremleri ile de oldukça başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Tırnak ameliyatı ise, tırnak mantarı nedeni ile kişinin çok ağrı ve sancı çekmesi sonucu uygun görülebilir. Cerrahi işlem ile mantar enfeksiyonu bulunan tırnak alınır. Daha sonrasında çıkacak tırnak enfeksiyondan arınmış bir şekilde çıkmaktadır.

]]>
Mantar Tedavi Yöntemleri https://www.Mantar.gen.tr/mantar-tedavi-yontemleri.html Wed, 05 Dec 2018 04:17:58 +0000 Mantar hastaligina küçük bir mantar neden olur. Baslica sekilleri, Ringworm denilen ve bas ve vücut derisinde görulen mantar hastaligi ile atlet ayagi olarak bilinen mantar hastaligidir. Mantar hastaligina küçük bir mantar neden olur. Baslica sekilleri, Ringworm denilen ve bas ve vücut derisinde görulen mantar hastaligi ile atlet ayagi olarak bilinen mantar hastaligidir.
Bas ve Vücut Mantari : Bas ve vücut derisinde meydana gelen mantar hastaligidir. Bulasicidir. Kafa derisinde (çocuklarda) ve vücudun baska yerlerinde görülebilir. Mantar hastaligi, kafa derisinde küçük, yuvarlak, pul pul ve kirmizi olarak da görülebilen bir leke halinde baslar. Leke giderek büyür, buradaki saçlar zayiflar ve kirilip dökülerek kel bir yer birakir. Bu, bir veya birkaç yerde olabilir.

Vücudun baska kisimlarinda ise, bu hastalik, genellikle kisa bir süre sonra pul pul ve kirmizi bir durum alan yuvarlak veya oval bir leke olarak baslar. Daha sonra lekenin ortasi, etrafinda yüzük seklinde bir yara birakarak iyilesir. Hastalik, hastalikli bir kisinin hastalikli yerine dokunmakla bulasabilir. Hasta birinin havlu ve saç firçasi gibi özel esyalarini kullanmakla da geçebilir.

Mantar hastaligini, çok kez ayni evde oturanlar, birbirlerinden ya da kedi köpek, kobay gibi hayvanlardan kaparlar. En sik ergenlik çagi öncesi çocuklarda görülür. Mantar hastaligi tedavi edilmezse aylar veya yillarca devam edebilir.

Mantar hastaliginda önlemler: Hastaligin yayilmasinin engellenmesinde temizlik son derece önemlidir. hastaligi kapmissaniz, basinizin derisini hirpalamadan, her gün, dayanabileceginiz kadar sicak su ile basinizi yikayin. Evdekilerden ayri bir havlu kullanin. Tek basiniza yatin ve baska hiç kimsenin saç firçanizi, taraginizi ve havlunuzu kullanmasina izin vermeyin. Yatak çarsaflarinizi, yastik kiliflarinizi ve havlularinizi haftada en az iki kez sicak su ile yikayip, güneste kurutun.Mantar Tedavi Yöntemleri

Evdeki herkesin de kendi saç firçasi, tarak ve havlusu olmali ve onlar da sik sik baslarini yikamalidirlar. Kedi ve köpeklerin tüylerini düzenli olarak kontrol etmek iyi olur. Eger mantar hastaligi belirtisi varsa veterinere müracaat edin. Tüyleri güve yemis gibi, yer yer dökülmüs bir kedi yavrusunda hemen hemen kesinlikle mantar vardir ve çocuklardan uzak tutulmalidir.

Okuldan Alikoyma: Uygun tedavi baslayana kadar çocuklar okuldan uzak tutulmalidir.

AYAK MANTAR Tedavi Yöntemleri
Ayak mantar hastaligini hafif geçirenlerde, ayak parmak aralarinda, çogu kez çatlaklarin da olustugu beyazimsi bir deri görülür. Siddetli geçirenlerde, ufak su toplamis kabarciklar, derisi siyrilmis kisimlar ve pul pul olmus yerler görülebilir. Mantar hastaliginin bu sekli, genelde genç yetiskinlerde ve ayaklari çok terleyenlerde görülür. Ayak mantar hastaligi, hastalikli kisiden baskalarina, banyodaki halilardan ve islak dösemelerden veya yüzme havuzlarinin soyunma odalarindan geçer. Sicak havalarda daha yaygindir.

Önlemler: Ayak parmaklarinin aralarini özenle kurulayiniz. Özellikle yüzme mevsiminde ayaklariniza mantara karsi ilaçli pudra dökünüz. Sandal ayakkabi giyerseniz, ayaklarinizin mantar hastaligina egilimi azalir.

Saç Mantarı Tedavi Yöntemleri
Saçlı deride kepeklenme kaşıntı ve dökülmesi olan hastalar iyi sorgulanmalıdır hastalığın durumuna göre çeşitli tetkikler yapılmalı patolif durum ortadan kaldırılmalıdır. Bunun dışında tedavide genelde lokal iritonlar lokal korti kosteroidler intralezyonel ve diğer tedavi yöntemleri ile iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Tedavinin geç kaldığı taktirde dönüşümü olmayan]]> Mantar Kimlerde Görülür https://www.Mantar.gen.tr/mantar-kimlerde-gorulur.html Wed, 05 Dec 2018 14:14:10 +0000 Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması Aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık gibi nedenlerle ellerin sürekli ıslak kalma Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması

Aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık gibi nedenlerle ellerin sürekli ıslak kalması

Ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı

AIDS başta olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıklarında

Topikal ve sistemik bazı ilaçların uzun süre kullanımında

Mantar Kimlerde Görülür

Ergenlik öncesi çocuklarda sıklıkla saçlı deride

Gebelikte, diabetlilerde ve kanser hastalarının ileri döneminde, vücut direnci kırılmış hastalarda görülür.

]]>
Mantar Hastalıkları Belirtileri https://www.Mantar.gen.tr/mantar-hastaliklari-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 15:19:29 +0000 Eğer hastalık baş bölgesindeyse, önce çevresi kırmızı, ortası beyaz, yuvarlak bir alan belirir, sonra bu alan genişleyerek yayılır. Ayak parmaklarında, kaşıntı ve rahatsız­lık hissiyle birlikte, parmak aralarında ıslak, Eğer hastalık baş bölgesindeyse, önce çevresi kırmızı, ortası beyaz, yuvarlak bir alan belirir, sonra bu alan genişleyerek yayılır. Ayak parmaklarında, kaşıntı ve rahatsız­lık hissiyle birlikte, parmak aralarında ıslak, beyaz, ölü deri parçaları görülür.
Mantar Hastalıkları Belirtileri]]>
Mantar Hastalıkları Bulasıcımıdır https://www.Mantar.gen.tr/mantar-hastaliklari-bulasicimidir.html Thu, 06 Dec 2018 08:20:30 +0000 Evet, bir dereceye kadar.Ancak kızamık, suçiçeği vb. hastalıklar kadar bulaşıcı değildir. Hastanın ayrı havlu, terlik kullanması ve bunun gibi basit tedbirler alması bulaşmayı önlemek için yeterlidir.

Hastanın ayrı havlu, terlik kullanması ve bunun gibi basit tedbirler alması bulaşmayı önlemek için yeterlidir.
Mantar Hastalıkları Bulasıcımıdır]]>
Vajinal Mantar https://www.mantar.gen.tr/vajinal-mantar.html Fri, 07 Dec 2018 03:53:22 +0000 Vajinal mantar, yetişkin kadınların yaklaşık %75'inde hayatlarının her hangi bir döneminde ortaya çıkabilen bir tür mantar enfeksiyonudur. Özellikle gebelik, antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı gibi nedenlerde Vajinal mantar, yetişkin kadınların yaklaşık %75'inde hayatlarının her hangi bir döneminde ortaya çıkabilen bir tür mantar enfeksiyonudur. Özellikle gebelik, antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı gibi nedenlerden dolayı oluşum gösteren vajinal mantarın tedavisi mümkündür. Fakat vajinal mantar kronikleşmiş ve sürekli devam ediyorsa beraberinde cinsel ve psikolojik sorunları da getirebilir. Vajinal mantara neden olan ve en sık karşılaşılanı candida albikans olarak adlandırılan bir maya hücresidir. Vajinal mantara maruz kalan kadınların %90'ında bu mantar hücresinin etkili olduğu düşünülür.

Vajinal mantarın cinsel birliktelik ile bulaşabilen bir enfeksiyon türü değildir. Ancak doktor çiftlerin birlikte tedaviye katılmasını isteyebilir. Vajinada her zaman var olan candida albikans adlı maya hücresi bazı faktörlerin etkisi ile aktifleşir ve kişide farklı şikayetler açığa çıkar.

Vajinal Mantarı Tetikleyen Faktörler:

Diyabet Hastalığı: Vajina ve idrar salgısında şeker oranının artması vajinal mantarı tetikleyebilir.

Gebelik: Gebelik zorlu bir süreç olduğu için vücut direnci düşebilir. Ayrıca gebelik hormonlarına bağlı olarak mantar oluşumu kolaylaşabilir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması: Bağışıklığın güçsüzleşmesi vajinal mantarı tetikleyebilir.

Vajinal Mantar

Sentetik İç Çamaşırları: Sentetik iç çamaşırları vajinal bölgede nem oranını arttırabilir ve vajinal mantara yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları vajinal florada değişime neden olabilen etkenler arasındadır. Oluşan değişim nedeni ile vajinal mantar enfeksiyonu yaşanabilir.

Geniş Spektrumlu Antibiyotik kullanımı: Antibiyotik kullanımı vajinanın PH'sını bozarak zararsız bakterileri öldürebilir ve vajinal mantara neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri:

Vajinal mantar enfeksiyonlarında en önemli belirti kaşıntıdır. Oluşan kaşıntı geceleri daha yoğun yaşanır ve sıcaklık nedeni ile kaşıntı boyutu artabilir.

 • Çoğu vakada dış genital bölgede yanma hissi.
 • Cinsel birliktelik anında ağrı hissi.
 • Beyaz ve peynir kesiğini andıran akıntı, oluşan akıntı kötü kokulu değildir. Eğe akıntı kötü kokulu ise mutlaka vajinal mantar enfeksiyonuna eşlik eden başka bir enfeksiyon vardır.
 • Vajinada kızarıklık ve şişlik oluşması.
 • Aşırı kaşınmaya bağlı olarak ciltte soyulma ve kanama oluşabilir.

Vajinal Mantar Tanısı:

Vajinal mantar enfeksiyonu kolaylıkla tanı konulabilir. Hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak ve ufak bir muayene ile laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç duyulmadan hastalığın tanısı yapılabilir.

Vajinal Mantar Tedavisi:

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi oldukça kolaydır. Uygulanan tedavi ile ortaya çıkan şikayetler önlenebilir. Ancak bazı vakalarda hastalık belli bir süre sonra tekrar nüksedebilir. Yıl içinde vajinal mantar dört defa tekrarlar ise bu durum ''rekürren candidiazis''olarak tanımlanır. Mantar bu vakalarda sağlam dokulara konumlanmış ve kullanılan ilaçlara rağmen etkilenmiyor demektir.

Tedavi sürecinde lokal ve sistemik etkili ilaçlar reçete edilir. Vajinal fitil, krem ve ağız yolu ile alınan antifungal ajanlar doktorun tavsiye ettiği dozlarda ve sürede kullanılmalıdır. Vajinal mantar enfeksiyonu sürekli tekrarlıyor ise eş tedavisi uygun görülebilir.

]]>
El Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/el-mantari.html Fri, 07 Dec 2018 22:08:48 +0000 Tıpkı küf mantarları gibi vücut mantarları da nemli havasız ve temiz olmayan ortamları severler. Bu tür yerlerde gelişip üreyebilirler. Ama bu üreme hızlı ve yayılıcıdır. Özellikle pişik ve tahriş olmuş bölgeleri severler. Çok Kesinlikle Bulaşıcıdır:
Bulaşım son derce kolaydır.Özellikle toplu yaşanan mekanlarda hızla yeni vücutlara geçiş yapar ve oralarda da hızla ürerler.Yatılı okullaryurtlarspor salonlarıhamamlar saunalarhavuzlarplajlarabdesthaneler en sevdikleri ortamlardır.
Nasıl korunabiliriz:
Başkasının özel eşyalarını kullanmayınızer ne olursa.Terlikhavluçorap ayakkabı giysisaç fırçasıtırnak makası
Mantar enfeksiyonu çeşitleri:
Ayak mantarı(atlet ayağı):
En sık rastlananıdır.Bu kadar sık rastlanmasına rağmen pek önemsenmez.
Belirtileri:
-Parmaklar arasında pişik benzeri bir görüntü
-sulanma(özellikle 4. ve 5. parmak arası)
-kaşıntı ve yanma
-kızarıklık
-kötü koku
El Mantarı Hızla ayağın üst yüzeyine doğru ilerler. Kaşınma yoluyla deride yaralar ve sıyrıklar açılması diğer mikroplar için de iyi bir giriş kapısı oluşturur. Bu duruma kinci bir mikrobik hastalık da eklenebilir. Ülkemizde ”Yılancık” adı verilen mikrobik hastalığın en sık ayaklar ve bacaklarda görülme nedeni de tedavi edilmeyen mantar hastalıklarıdır. Bunların da dışında bazen bu mantar hastalıklarına karşı bazı alerjik reaksiyonlar gelişerek başka türden sorunlara yol açabilir. Şekilleri bozulur. Hastalıklı ayakların tırnakları kalınlaşır .Ayak tabanının derisi de kalınlaşır ve pul pul olur.
Nedenleri:
-Sıkı ve hava almayan pabuçlar
-sıkı ve sık değişmeyen çoraplar
-terli ayak
-yüzmebanyo ve egzersiz sonrası ayakların kurulanmaması
-çıplak ayakla dolaşmak
-Ayakları temiz tutmamak
-mantarlı kişiye ait çorapayakkabı ve terlik kullanımı ayakta mantar enfeksiyonuna neden olabilir.
El mantarı:
Tıpkı ayak mantarı gibi parmak araları tutulur.Eli bulaşık ve çamaşırdan çıkmayanlarda görülür.
Belirtileri;
-özellikle elin 2. ve 3. parmakları arasında başlayan kaşıntı
-sonra bu kaşıntı avuca doğru yayılır
-kızarıklık
-ilerleyen dönemde bu bölgede beyaz lekeler görülür.
Cinsel organ mantarı:
Cinsel organ mantar hastalıklarına da sık rastlanır. Özellikle kadınlarda.
Nedenleri:
-temiz olmayan iç çamaşırları
-cinsel ilişkiden sonra gereken temizliğin yapılmaması
-sentetik iç giyim ürünleri bu tip mantara davetiye çıkarır.
Belirtileri:
-en önemli belirtisi cinsel bölgedeki dayanılmaz kaşıntıdır
-kızarıklık
-ilerleyen dönemde vajinal zemin üzerinde kesik peynir görünümünde beyaz plaklar
-beyaz parçacıklar içeren akıntıdır.
Vajina mantarı hastalığı tedavi edilmezseönemli kadın hastalıklarına neden olabilir.
Kasık mantarı:
Daha çok erkekle]]>
Saç Kıran Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/sac-kiran-mantari.html Fri, 07 Dec 2018 22:28:59 +0000 Kafada çıkan mantar hastalığı saç için tehlikelidir. Çünkü tedavi edilmezse kelliğe kadar gidebilmektedir. Bu yazımızda saç mantarı nedenleri, belirti ve tedavilerini öğrenebilirsiniz. Kafada çıkan mantar hastalığı saç için tehlikelidir. Çünkü tedavi edilmezse kelliğe kadar gidebilmektedir. Bu yazımızda saç mantarı nedenleri, belirti ve tedavilerini öğrenebilirsiniz.

Mantar genel olarak ayaklarda türeyen bir hastalık olarak bilinir ancak kafa derisinde de görülebilir ve kellik ile sonuçlanabilen mantar hastalığı, saçlarımız için çok tehlikelidir.

Neden oluşur peki mantar hastalığı Kafa derimizde mantar olmaması için neye dikkat etmemiz gerekir Öncelikle nasıl ayakta ortak kullanılan terlikten bulaşıyorsa mantar, kafa derisinde de ortak kullanılan tarak, fırça ve kesim aletlerinden mantar bulaşabilir. Bu sebeple dikkatli olmamız, mümkünse başkasının tarağını, fırçasını kullanmamaya özen göstermemiz lazım.

Tedavisi için önce deriyi kükürt merhemi ile ovmamız gerekiyor. Ovduktan sonra temizleyici merhem uygulamak, biklorit sabunu ile deriyi güzelce yıkamamız gerekiyor. Biklorit sabunu ile yıkama işlemi yerine, tendürdiyot ile saçları boyamakta faydalı olacaktır.

Ayrıca bunları uygulamadan önce bir hekime de danışmanızı öneriyoruz. Belki derinizde mantar sandığınız şey başka bir rahatsızlıktır, ya da belki bu saydığımız maddelere karşı derinizin bir alerjisi vardır.

Hastalar genellikle saçlı deride kaşıntı kepeklenme yara saç dökülmesi ve seyrekleşmeden şikayet ederler. En çok kaşıntıya sebep olan hastalıklar; saçlarda bitlenme saç ekzemaları ve diabetes mellitus yani şeker hastalığıdır. Kepeklenmeye sebep olan hastalıklar ise; saç ekzaması sedef hastalıkları sinirsel ekzama ve mantar hastalığıdır. Saç dökülmesi ve seyrekleşmesi yaygın ve bölgesel olarak karşımıza çıkar. Yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında özellikle; ateşli hastalıklar demir-protein-çinko eksikliği tiroid hastalıkları (tiroid bezinin az veya çok çalışması durumlarında) gebelik şeker hastalıkları karaciğer ve böbrek hastalıkları anemi zayıflama için aşırı diyet yapma kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı merkezi sinir sistem hastalıkları ve stres yer alır. Bunların dışında bir de kadınlarda görülen erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur. Bu duruma en çok over kistleri hormonal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olabilirler. Bu nedenlerden dolayı androgenetik tip alopesi çok iyi araştırılmalı ve tetkikleri yapılmalıdır.
Saç Kıran Mantarı Yaygın saç seyrekleşmesi ve dökülmesinin yanı sıra bazen bölgesel saç dökülmesi de olabilir. En sık rastlanan bölgesel saç dökülmesine örnek olarak mantar hastalıkları saç kıran bazı kozmetiklerin fazla kullanılması ve sürekli bir bölgeden saç koparılması sayılabilir.

Saç Kıran Mantar hastalığı ve dönüşümü olmayan dökülmeler

Saç kıran birkaç mm ile 1-2 cm. çapında yuvarlak bir alanda ani saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkar. Bu tür saç dökülmesi bir bölgede olabildiği gibi birkaç değişik yerde örneğin sakal saç kaş ve kirpiklerde de olabilir. Saçkıranların asıl sebebi strestir. Fakat bazı otoimmun ve cilt hastalarında da görülebilir. Mantar hastalığı ise özellikle buluğ çağından evvelki çocuklarda ortaya çıkar. Burada kırık saçlar içeren kepekli alanlar kıl diplerinde kepek ve mantar birikimi üzerine iltihap bulunan ve kılların kolay çekildiği inflamatuar nodüler biçimde karşımıza çıkar. Bu hastaların dışında bir de saçlı deride kıl folliküllerinde tahribat yaparak dönüşümü olmayan saç dökülmesi oluştururlar. Bunlar en çok doğumsal olurlar fakat enfeksiyon fiziksel tümöral ve diğer nedenlere de bağlı olabilirler.

Tedavi Şekilleri

Saçlı deride kepeklenme kaşıntı ve dökülmesi]]> Vücut Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/vucut-mantari.html Sat, 08 Dec 2018 17:04:37 +0000 Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen mantar hastalığı hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz. Belirtileri Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen mantar hastalığı hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Belirtileri

Mantar hastalığı el ve ayakta kaşıntı, kızarıklık, sulantı, sertleşme, kalınlaşma ve bazen kepeklenme şeklinde kendini gösterir.

Vücut mantarları (tinea verzikolor), genellikle göğüs, sırt, boyun ve kolları kapsar. Yüzeyi ince kepekle kaplı, açık kahve rengi ve bazen beyaz yama tarzında lezyonlar görülür kolaylaştırıcı nedenler arasında yağlı deri aşırı terleme ve ıslak kalma sayılabilir.

Mantar enfeksiyonu, bahsettiğimiz şekillerin haricinde bir de bebeklerde dil üzerinde beyaz veya kırmızı plak şeklinde görülür.

Kimlerde görülür

Mantar hastalığı;

- Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması

- Aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık gibi nedenlerle ellerin sürekli ıslak kalması

Vücut Mantarı

- Ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı

- AIDS başta olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıklarında

- Topikal ve sistemik bazı ilaçların uzun süre kullanımında

- Ergenlik öncesi çocuklarda sıklıkla saçlı deride

- Gebelikte, diabetlilerde ve kanser hastalarının ileri döneminde, vücut direnci kırılmış hastalarda görülür.

Tedavisi

Direk mantar bölgesi üzerine sürülen kremler, losyonlar, spreyler veya ağızdan alınan mantar ilaçları ile tedavi edilir. Tırnaklarda ise tırnak yatağı tamamen bozulmuşsa, tırnak çekimi yapılır.

Tedavi geciktiğinde hastanın karşılaşacağı sorunlar

Mantar üzerine başka enfeksiyonlar eklenebilir. Lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapar. Selüloit ve erizipel gibi cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olur. İlerlediği takdirde fil ayağı denen hastalığı görülebilir.]]> Ayak Mantarı https://www.Mantar.gen.tr/ayak-mantari.html Sun, 09 Dec 2018 00:19:25 +0000 Ayak mantarı yaygın bir cilt sorunu olarak her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Hastalığın tedavisinin kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski y Ayak mantarı yaygın bir cilt sorunu olarak her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Hastalığın tedavisinin kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski yüksektir. Ayakların nemli ortamlarında yeniden ortaya çıkması kolay olmaktadır. Bu laşıcı özelliğinin bulunması yaygınlaşmasını kolaylaştırır. Tıptaki adı Tinea Pedis olan hastalığa sebep olan mantar adındaki mikroorganizmalar,  nemli ve karanlık ortamlarda geliştikleri için, ayaklarda görülme olasılıkları yüksektir.

Ayak mantarı nasıl oluşur

 • Ayakların terlemesi ve yetersiz  havalanması hastalığın gelişmesine uygun ortamlar hazırlamaktadır.
 • Giyilen ayakkabıların sıkı ve dar olması hastalığın gelişmesine katkı yapmaktadır.
 • Banyo sonrasında ayakların yeterince kurulanmaması, nemli bir ortam oluşturacağından hastalığın oluşumuna zemin hazırlayacaktır. 
 • Bulaşıcı özellikte olduğu için, başkasına ait eşyaların kullanılması sonucunda hastalığın oluşması kolaylaşacaktır. Ortak kullanım alanlarında havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyaların birlikte kullanımı bulaşma açısından uygun ortamlar oluşturacaktır.
 • Ayakta meydana gelen pişikler, tahrişler sonucunda bakımın yapılmaması mantar oluşması için yeterli sebepler arasındadır.
 • Tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnağın sıkışması mantar oluşumunun sebepleri arasındadır.

Ayak MantarıAyak mantarının görünümü nasıldır

Ayak mantarları herkeste farklı görüntüler sergileyebilir. Bazılarında parmaklar arasında oluşan kepeklenme, kaşıntılı çatlaklar, soyulma görülürken, bazılarında ise aya tabanında oluşan kızarıklık, sulu yaralar ve kepeklenme şeklinde görülebilir. Bu değişikliklerin egzama tarzı cilt rahatsızlıklarında da görüleceğini ve mantar ile karıştırılabileceğini belirtelim. Bu rahatsızlıkta görülen kaşıntı ve yanma tarzı rahatsızlıklar ayırıcı özellik taşımaktadır. Dermatoloğa başvurarak rahatsızlığınızı teşhis ettirip tedavi yoluna gitmeniz önerilir.

Ayak mantarı nasıl teşhis edilir

Ayaklarda yukarıda belirtilen kepeklenme, kaşıntı ve yanma gibi belirtilerin olması hastalığı teşhis etmek için önemlidir. İçi su dolu olan oluşumlar, kabuklanmalar, renk değişiklikleri, bölgede kalınlaşma diğer belirtilere eşlik edebilir. Hastalığın en belirgin özelliği yanma ve kaşıntının oluşmasıdır. Bu belirtiler varsa, cilt kültürü alınarak, kimyasal ilaçlarla analiz yapılır. Hastalık bu şekilde teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına geçilir.

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir

Hastalığın teşhis edilmesinden sonra, ayaklarınıza uygulayacağınız kişisel bakım önem taşımaktadır. Ayakların kuru ve temiz tutulması oldukça önemlidir. Giyeceğiniz çorapların temizliğine dikkat etmek, doktorun vereceği anti - fungal ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Verilen ilaçlar cilde sürülebileceği gibi ağızdan da alınabilir. Hastalığın enfeksiyona sebep olması durumunda, antibiyotik tedavisi yapılabilir. Hastalık bazı durumlarda zor iyileşebilir. Tekrarlama riski olduğundan iyileşmeden sonra bir süre daha tedaviye devam etmek ve ayak bakımına dikkat etmek gerekir. Bitkisel ilaçlarda hastalığın iyileştirilmesin de faydalı olabilecektir. 

Ayak mantarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir

Ayakların her gün yıkanması ve iyice kurulanması gerekir. Dar ve sıkı ayakkabıların tercih edilmemesi, çorapların temiz ve pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Terlemekten dolayı ıslanan çoraplar, kuru olanlarla değiştirilmelidir. Terleyen ayaklarınıza antifungal pudra sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Kişisel eşyalarınızı başkalarına kullandırmamalı, siz de başkasının eşyalarını kullanmamalısınız.

]]>
Mantar Çeşitleri Nelerdir https://www.Mantar.gen.tr/mantar-cesitleri-nelerdir.html Sun, 09 Dec 2018 07:16:23 +0000 Mantar türleri değişiklik gösterse bile tedavide önemli bir değişiklik yoktur. Tinea pedis (Ayak Mantarı): Genellikle ayak parmaklarını tutan mantar hastalığıdır. Beyazlaşma,deride soyul Mantar türleri değişiklik gösterse bile tedavide önemli bir değişiklik yoktur.

Tinea pedis (Ayak Mantarı): Genellikle ayak parmaklarını tutan mantar hastalığıdır. Beyazlaşma,deride soyulma ve kaşıntı genel belirtileridir. Daha ilerlemiş vakalarda enfeksiyon görülebilir. Ayak mantarlarına dermatofit ya da candida denilen maya mantarı sebep olabilir. Hasta iyi sorgulanırsa benzer yakınmaların ailenin diğer fertlerinde de olduğu görülebilir. Genellikle insandan insana aynı terlik, çorap, ayakkabının giyilmesi ile, hamamlar ya da havuz gibi mekanlardan ya da askerlik süresinde uzun süre bot giyimi sırasında oluşabilir.

Tinea korporis: Vücudun herhangi bir alanında meydana gelen mantar hastalığı ismidir. Vücutta
mantar bir alandan kızarıklık,pullanma kaşıntı yakınmasıyla başlayıp çevreye doğru bir halka şeklinde yayılır. En sık kasıklar ve eller tutulur. Erkeklerde en fazla kasık, kadınlarda ise nemli bir bölge oluşturan göğüs altlarında görülmektedir. Kadınlarda göğüs altları ve çocuklarda bez bölgesinde candida dediğimiz maya mantarı sıklıkla etkendir.

Mantar Çeşitleri Nelerdir

Tinea kapitis (Saç Kıran): Kafa derisi yada saçları tutan mantar enfeksiyonudur. Özellikle çocuklarda görülür. İnsandan insana bulaşan tiplerinde genellikle saçların döküldüğü bir alan ve bu alanda hafif kızarıklık, pullanma oluşur. Saçlar çabuk ele gelir ve kısa sürede saçsız bir alan oluşur. Hayvanlardan bulaşan tinea kapitiste iltihaplanma çok fazladır. Kızarıklık belirgindir.

Onikomikoz: Tırnaklarda meydana gelen mantar hastalığıdır. Özellikle ayak tırnaklarında birinde yada hepsinde tırnak altında kalınlaşma, renk değişimi ya da çürük ağaç gibi tırnakta çabuk kopmalar olabilir. El tırnakları daha az oranda tutulur. Ayak tırnaklarının tutulumu genellikle ayak mantarına eşlik eder. Bu enfeksiyonda da başkasının kullandığı terlik, ayakkabı ya da hamam, havuz,askerlik gibi ortamlar ya da çıplak ayakla dolaşma suçlanabilir.

Ayrıca sakallarda yerleşen bir mantar türü olarak Tine barbae görülebilir.

Ayrıca yeni doğanlarda ağız bölgesinde pamukçuk türü mantarlara sıkça rastlanabilir. Pamukçuk tedavisinde en basit yöntemlerden bir tanesi ılık suda hazırlanmış karbonat çözeltisi pamukla uygulanabilir ancak eğer geçmiyorsa mutlaka doktor-eczacı danışmanlığında bir tedavi belirlenmelidir.

]]>
Mantar Hastalıklarının Sebepleri https://www.Mantar.gen.tr/mantar-hastaliklarinin-sebepleri.html Sun, 09 Dec 2018 21:10:54 +0000 Mantar hastalığının yayılımını ve bulaşmasını kolaylaştıran etkenler olarak aşağıdakiler sayılabilir. - Ayakların ve ellerin nemli, ıslak bırakılması, yıkamadan yada havuz ve denizden sonra y Mantar hastalığının yayılımını ve bulaşmasını kolaylaştıran etkenler olarak aşağıdakiler sayılabilir.

- Ayakların ve ellerin nemli, ıslak bırakılması, yıkamadan yada havuz ve denizden sonra yeterince kurulanmaması mantar hastalıklarının oluşumu için gerekli nemi sağlayabilir.

- Özellikle yaz aylarında kapalı ayakkabıların giyilmesi hem gerekli nemli ortamı hem de bu mantarlar için gerekli oksijensiz ortamın oluşmasına yardım edebilir.

- Yaz aylarında derinin uzun süre oluşan terden arındırılmaması mantar hastalıklarına neden olabilir.

Mantar Hastalıklarının Sebepleri

- Kişisel hijyene özen gösterilmemesi mantar hastalığının kişiler arasında bulaşmasını kolaylaştırabilir. Terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalar yada havuz , plaj gibi ortak kullanım alanları da mantar hastalıklarının üremesi ve bulaşması için uygun bir ortamdır. Ayrıca tırnak makası, törpü gibi aletler vasıtasıyla tırnak mantarının bulaşması kolaylaşabilir.

- Özellikle askerlikte, sporcularda, gençlerde ve genel olarak fazla terleyen kişilerde mantar enfeksiyonları çok daha sık görülür.

Mantar özellikle kıvrımlı deri bölgelerine yerleşebilir. Bu bölgelerde genellikle net sınırlı kızarıklık görülebilir. Genellikle aşırı kaşıntılıdır. Tırnağa yerleşmişse şekil ve renk değişikliği gözlenebilir. Ayırıcı tanıyı koymak için mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

]]>
Mantar Hastalıkları https://www.Mantar.gen.tr/mantar-hastaliklari.html Mon, 10 Dec 2018 09:59:02 +0000 Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi infeksiyonlara neden olabilir.

Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara
bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.

Eğer bir mantar derinize bulaşırsa mantar haStalığına yakalanırsınız. Mantarı, birkaç farklı şekilde kapabilirsiniz. Enfekte olmuş bir kişi, bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine geçirebilir. Mantar tarak, havlu ve yatak gibi kişisel kullanım malzemelerine temas yoluyla da yayılabilir. Ayrıca, enfekte olmuş bir hayvana temas sonucu da mantara hastalığına yakalanabilirsiniz. Kediler ve köpekler mantar hastalığına yakalanabilirler ve inekler gibi bazı çiftlik hayvanları da bu hastalığa yakalanabilir.

Mantar hastalığı, üzerlerinde çok fazla kıl olmayan derilerin düz kısımlarını etkileme eğilimdedirler. Çocuklarda yetişkinlerden daha fazla yaygındır. Mantar hastalığı kasıkları da etkiler. Kasıklarda meydana gelen mantar hastalığı özellikle erkeklerde ve çok fazla spor yapan gençlerde yaygındır.

Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul pul bir nokta olarak başlar. Bu nokta zamanla dışa doğru yayılır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılıdır. Bu döküntün merkezi iyileşmeye başlayıp bir halka şeklini olabilir. İngilizce adı olan ringworm (ring:halka) buradan gelir.

Kasıkları etkileyen mantar hastalığını biraz farklı belirtileri vardır. Halka şeklinde bir döküntü yerine, baldırlarınızın en üstündeki kıvrımlanan yerin etrafındaki deride geniş bir kısmın kızarmasına neden olma eğilimlidir.

]]>