Dermatit Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Dermatit

Dermatit, diğer adıyla egzama, genellikle cildin farklı maddelere temas etmesiyle duyarlı hale gelmesi veya çevresel ve genetik etkenler nedeniyle oluşan alerjik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Bu rahatsızlıkta pütürlü, şiş, kırmızı renkli, üzeri kabuklanmış ve kaşıntılı döküntüler oluşur. Vücutta sınırlı bir alanda ya da daha geniş alanlarda etkili olabilir. Bazı vakalarda döküntülerde sulu lezyonlar oluşur. Kaşıntı nedeniyle mikrop kapma olasılığı yüksektir. Tedavi edilmezse ciltte soyulma, kalınlaşma ve renk koyulaşması gibi etkiler ortaya çıkar. Toplumda yaygın olarak görülen dermatit genellikle 1 yaşından itibaren etkili olur, bazen 2-2,5 yaşına kadar devam eder, bazen de ergenliğe kadar sürebilir. Çocukların %2'sinde görülür. Anne de alerjik hastalıkların olması durumunda, yeni doğan bebeklerde görülme olasılığı artar. Bu rahatsızlık, insanların psikolojisini etkileyen bir özelliktedir. Bulaşıcı değildir. Kişilerin yaşam kalitesini düşürür ve rahatsız hissetmelerine neden olur. Bu belirtilerin engellenmesi için bir an önce ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Dermatit Nedenleri

Dermatitin çeşitli nedenleri vardır, ancak en sık görüleni alerjilerdir. Bu tür dermatit, atopik dermatit olarak adlandırılır. Atopik dermatit, bebeklik, çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde farklı şekillerde değerlendirilir. Genellikle astım ve saman nezlesi olan kişilerde ortaya çıkar. Kişilerde duygusal ve psikolojik sorunların olması, rahatsızlığın ortaya çıkışını hızlandırır. Çocukluk döneminde etkili olmaya başlayarak ilerleme gösterir. Erişkinlerde alerjenlerle temas olmadığında fazla sorun yaratmaz. Alerjen maddeler parfüm, otlar, kremler, sabun ve kozmetik ürünler olabilir. Ciltte sürekli oluşan kaşıntı da dermatite neden olabilir. Vücutta en fazla ellerde ve ayaklarda etkili olur. Sağlık koşullarının kötü olması, stres yaşanması, makyaj malzemeleri gibi etkenler de dermatit nedeni olabilir.

Dermatit Belirtileri

Dermatit belirtileri türlerine göre farklılık gösterir. Atopik dermatitte ellerde, ayaklarda ve yüzde kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi etkiler oluşur. Dirseklere kadar yayılabilir. Hastaların çoğunda bu tür dermatit görülür. Gözlerin altında koyu bölge oluşması, el ve ayak tabanlarında çizgilerin belirgin hale gelmesi hastalığa eşlik eder. Alerjen maddelerle temas olduğunda, kızarıklık ve kaşıntı etkin hale gelir. Yağlı ciltli kişilerde ve saçlarda oluşan egzama, kepeklenme gibi kaşıntı ile belirlenir. Çocuklarda daha çok kabuklu döküntü olur. Kaşıntının sürekli olması halinde ciltte renk koyulaşması ve sertlik oluşur. Staz dermatit türünde ciltte kalınlaşma ve varisli damarlar etkili olur. Ayrıca yara oluşumları meydana gelebilir. Genellikle bayanlarda makyaj malzemesi ve kremlerin etkisiyle oluşan egzamada sivilce oluşumları izlenir. Bunlar, yüzün çeşitli alanlarında oluşabilir.

Dermatit Tanısı

Dermatit belirtileri gösteren kişilerin bir dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastanın öyküsü ve fiziki muayene ile tanı konulabilir. Ciltte döküntülerin olduğu alana bastırıldığında, beyaz renkte kabarıklık meydana gelir. Alerjik dermatit söz konusu olduğunda, cilt için alerji testi yapılır. Bu test, cildin hangi maddelerden etkilendiğini belirleyecektir. Yapılacak laboratuvar testleri de bu belirlemeye yardımcı olur. Özellikle kanda IgE adı verilen antikor oranı tespit edilir.

Dermatit Tedavisi

Dermatit tedavisinde hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek, hastalığı önlemek ve iyileştirmek için bazı tedaviler uygulanır. Cildin maruz kaldığı etkilerden kurtulması için yapılanlar, semptomların iyileştirilmesini sağlar. Hastalar özel temizleyiciler, cildi tahriş etmeyen ürünler, banyo yağları, ani alevlenmeleri önleyen kortizonlu kremler, losyonlar ve pomatlar kullanılarak tedavi edilir. Uyku bozukluğu gibi etkiler varsa, bunlar ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. Şiddetli olgularda ağızdan kortizonlu ilaçlar, azatioprin gibi bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda hastaların alerjen maddelerden uzak durması sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Mantarı Belirtileri ve Tedavisi