Vajinal Mantar
20 Haziran 2024

Vajinal Mantar

Vajinal mantar, yetişkin kadınların yaklaşık %75'inde hayatlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen bir tür mantar enfeksiyonudur. Özellikle gebelik, antibiyotik kullanımı ve şeker hastalığı gibi nedenlerden dolayı oluşum gösteren vajinal mantarın tedavisi mümkündür. Ancak vajinal mantar kronikleşmiş ve sürekli devam ediyorsa, beraberinde cinsel ve psikolojik sorunları da getirebilir. Vajinal mantara neden olan ve en sık karşılaşılan maya hücresi Candida albicans olarak adlandırılır. Vajinal mantara maruz kalan kadınların %90'ında bu mantar hücresinin etkili olduğu düşünülmektedir.

Vajinal Mantarın Bulaşma Yolları

Vajinal mantar, cinsel birliktelik ile bulaşabilen bir enfeksiyon türü değildir. Ancak doktor, çiftlerin birlikte tedaviye katılmasını isteyebilir. Vajinada her zaman var olan Candida albicans adlı maya hücresi, bazı faktörlerin etkisi ile aktifleştirilir ve kişide farklı şikâyetler ortaya çıkar.

Vajinal Mantarın Tetikleyen Faktörler

Diyabet Hastalığı: Vajina ve idrar salgısında şeker oranının artması vajinal mantarı tetikleyebilir.

Gebelik: Gebelik zorlu bir süreç olduğu için vücut direnci düşebilir. Ayrıca gebelik hormonlarına bağlı olarak mantar oluşumu kolaylaşabilir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması: Bağışıklığın güçsüzleşmesi vajinal mantarı tetikleyebilir.

Sentetik İç Çamaşırları: Sentetik iç çamaşırları vajinal bölgede nem oranını arttırabilir ve vajinal mantara yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları vajinal florada değişime neden olabilen etkenler arasındadır. Oluşan değişim nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonu yaşanabilir.

Geniş Spektrumlu Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotik kullanımı vajinanın pH'sını bozarak zararsız bakterileri öldürebilir ve vajinal mantara neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonlarında en önemli belirti kaşıntıdır. Oluşan kaşıntı geceleri daha yoğun yaşanır ve sıcaklık nedeniyle kaşıntı boyutu artabilir.
 • Çoğu vakada dış genital bölgede yanma hissi.
 • Cinsel birliktelik anında ağrı hissi.
 • Beyaz ve peynir kesiğini andıran akıntı, oluşan akıntı kötü kokulu değildir. Eğer akıntı kötü kokulu ise mutlaka vajinal mantar enfeksiyonuna eşlik eden başka bir enfeksiyon vardır.
 • Vajinada kızarıklık ve şişlik oluşması.
 • Aşırı kaşınmaya bağlı olarak ciltte soyulma ve kanama oluşabilir.

Vajinal Mantar Tanısı Nasıl Konulur?

Vajinal mantar enfeksiyonu kolaylıkla tanı konulabilir. Hastanın şikâyetleri göz önünde bulundurularak ve ufak bir muayene ile laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç duyulmadan hastalığın tanısı yapılabilir.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi oldukça kolaydır. Uygulanan tedavi ile ortaya çıkan şikâyetler önlenebilir. Ancak bazı vakalarda hastalık belli bir süre sonra tekrar nüksedebilir. Yıl içinde vajinal mantar dört defa tekrarlarsa, bu durum 'rekürren kandidiyazis' olarak tanımlanır. Mantar bu vakalarda sağlam dokulara konumlanmış ve kullanılan ilaçlara rağmen etkilenmiyor demektir.

Tedavi sürecinde lokal ve sistemik etkili ilaçlar reçete edilir. Vajinal fitil, krem ve ağız yolu ile alınan antifungal ajanlar doktorun tavsiye ettiği dozlarda ve sürede kullanılmalıdır. Vajinal mantar enfeksiyonu sürekli tekrarlıyorsa eş tedavisi uygun görülebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Korunma Yolları

 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Vajinal bölge kuru tutulmalıdır.
 • Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Stres yönetimi önemlidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirecek sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajinal Mantar

Vajinal Mantar

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Dermatit Belirtileri ve Tedavisi